Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

04.12.2017
PilsudskiBierecki
Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

- Bardzo się cieszę, że możemy w ten sposób uczcić 150-tą rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, postaci, która - jak wszyscy doskonale wiemy - miała ogromne zasługi dla niepodległości i autonomicznego bytu naszej ojczyzny. Z wystawy wyłania się portret wielkiego człowieka, który - jak większość takich postaci - do dziś jest osobą budzącą ogromne emocje. Dla jednych to wróg znienawidzony za przewrót majowy i traktat ryski, dla drugich umiłowany wódz i Naczelnik Państwa. Dla nas, Piłsudczyków, to jednocześnie nasz patron, ktoś kto wyznacza, definiuje cele i wzorce zachowań państwowców i patriotów - powiedział Jarosław Bierecki w rozmowie ze Stefczyk.info.

Radny województwa pomorskiego otworzył wystawę, na której udostępnił swoje zbiory. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni goście, m. in. wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, a także przedstawiciele środowisk kresowych, IPN oraz Muzeum II Wojny Światowej.

karykaturypilsudski

Jak zapowiedział Jarosław Bierecki, na jednej wystawie się nie skończy. Kolejna część zbiorów zostanie udostępniona w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku już 5 grudnia, w 150 rocznicę urodzin Marszałka. W przyszłym roku widzowie będą mogli zapoznać się także z grafikami przedstawiającymi pobyt na Syberii, gdzie Piłsudski przebywał na zesłaniu w latach 1890-1892. 

Wystawa jest związana z przypadającą w tym roku rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego. Przyszły Marszałek Polski przyszedł na świat 5 grudnia 1867 roku, w oddalonym o 60 kilometrów od Wilna Zułowie.

5 grudnia o godzinie 9 Mszą Świętą w parafii Wojskowo-Cywilnej rozpoczną się Gdańskie obchody tego wydarzenia, które przeniosą się następnie pod pomnik Piłsudskiego w Gdańsku-Wrzeszczu.

kh

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 6. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 7. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook