Jedynie prawda jest ciekawa


Marsz szlakiem odsieczy wiedeńskiej Sobieskiego

25.08.2013

Siedmiu piechurów wyruszyło w niedzielę z Krakowa na wzgórze Kahlenberg pod Wiedniem szlakiem odsieczy króla Jana III Sobieskiego. Wyprawa zorganizowana została z okazji 330. rocznicy wydarzenia, uważanego za jedną z 20. przełomowych bitew w dziejach świata.

Wydarzenie rozpoczęło się w niedzielę uroczystą mszą św. w Katedrze na Wawelu, odprawioną w tradycyjnym rycie łacińskim. Po mszy jej uczestnicy przeszli do sarkofagu króla Jana III Sobieskiego, gdzie oddali hołd władcy. Następnie udali się do Klasztoru Sióstr Norbertanek na krakowskim Salwatorze i tam zasadzili pierwszą z 16 lip, które zostaną posadzone na trasie przemarszu wojsk z Krakowa do Wiednia.

"W czasie marszu nawiązujemy ściśle do tego, co było za czasów Sobieskiego, stąd rozpoczęcie w niedzielę mszą św. w katedrze na Wawelu oraz plan przemarszu i postojów, pokrywający się z trasą wiktorii wiedeńskiej" - powiedział w niedzielę Kazimierz Kowalcze, organizator wydarzenia.

Jak podkreślił marsz szlakiem Sobieskiego odbywa się pod hasłem "Victoria In Unitate"(Zwycięstwo w jedności). "Chcemy głosić to hasło we wszystkich miejscach, w których będziemy przebywać" - zapowiedział Kowalcze.

Jest to pierwsza piesza wyprawa śladami wiktorii wiedeńskiej. Jego uczestnicy przejdą dokładnie tą drogą, którą w 1683 r. przebył Sobieski. Z siedmiu osób, które wyruszyły z Krakowa całą trasę ma ukończyć trzech piechurów.

Uczestnicy wyprawy niosą kielich mszalny ofiarowany przez metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza dla kościoła św. Józefa na Kahlenbergu.

"Maszerując przez tereny Polski, Czech i Austrii z jednej strony chcemy przypomnieć rangę wydarzenia sprzed 330 lat, propagować przymioty jego bohatera, z drugiej zaś promować nasz region - Małopolskę, oraz miasta i wioski leżące na trasie przemarszu" - ocenił Kazimierz Kowalcze.

Szlak Sobieskiego Kraków-Wiedeń liczy 520 km. Uczestnicy zamierzają go przejść w dwa tygodnie, pokonując dziennie od 27 do 49 kilometrów. Trasa będzie biegła m.in. przez Mysłowice, Bytom, Gliwice, Opawę, Ołomuniec, Modrice, Hollabrunn i Tuln. W czasie wyprawy, w mijanych miastach piechurzy będą sadzić lipy - ulubione drzewo Jana III Sobieskiego.

Pierwsze drzewo zasadzono w Krakowie, kolejne m.in. w Czernichowie, Lipowcu, Libiążu i Mysłowicach.

Ostatnie z drzew zostanie zasadzone na Kahlenbergu w niedzielę, 8 września, podczas obchodów 330. rocznicy wiktorii wiedeńskiej. Z tego wzgórza pod Wiedniem Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami.

Bitwa pod Wiedniem stoczona została 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium smańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. Starcie to uważane jest za jedną z dwudziestu przełomowych bitew w dziejach świata.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook