Jedynie prawda jest ciekawa


Magiczny świat Kolskiego. Recenzja!

19.02.2016

Jańcio Wodnik i inne nowele to zbiór sześciu utworów autorstwa reżysera i scenarzysty Jana Jakuba Kolskiego (ur. 1956), który zaprasza do świata magicznego, choć osadzonego w surowych realiach chłopskiego życia.

Za źródło fascynacji naturą i wsią można uznać pobyt tego twórcy w Popielawach – które odnajdujemy i w noweli z tego tomu, i w jednym z filmów – gdzie mieszkał kilka lat w okresie dorastania. Autor korzysta ze swojej pamięci i wyobraźni, by zaludniające je postaci bliskie stały się także i nam. Przedstawiciele chłopskich rodów ze społeczności z tych okolic przewijają się zarówno w jego prozie, jak i w filmach.

Baśniowe odniesienia czynią z tych historii rodzaj przypowieści o meandrach ludzkiego losu. Bohaterów motywują do działania miłość, śmierć i zemsta. Walczą o sens swojego życia, choć nieraz go też gubią. Chłopska zbiorowość, zanurzona w przesądach, żyjąca według własnych praw, z trudem toleruje ich odmienność. Ważną część ich egzystencji stanowi natura, piękna, groźna i nieprzewidywalna, choć opisywana z zachwytem pomieszanym z czułością. Także humor (niekiedy – dosłownie – wisielczy), groza, zachwyt tajemnicami, które kryje świat, odpryski powojennej historii składają się na ten przejaw polskiego realizmu magicznego. Naturalistyczne obrazy wiejskiego życia przeplatają się z poetyckimi wizjami niczym z baśni. Zmysłowość tej prozy jest urzekająca.

Bohaterowie-odmieńcy, jak Jańcio czy Pograbek, kierowani swoimi marzeniami, nie potrafią ich porzucić. Ksiądz Jakub ocali swoje powołanie i wiarę w ludzi. Byłego więźnia obozu Mateusza uratuje miłość. Zadziwiające są losy Józefa Magneto, a pełne odrzuconych szans na uratowanie – partyzanta Zawiei.

Fabuła noweli opisywanego tomu jest znana wielbicielom kina Kolskiego. Filmowa wyobraźnia autora sprawiła, że swoją prozę przełożył na dynamiczny język scenariuszy. Udało mu się przenieść do swoich filmów również niemal impresjonistyczne opisy przyrody. Stanowią one malowniczą oprawę ludzkich losów, którym przypatrują się też zwierzęta: cierpliwe konie, oddane psy czy obserwujące ich z daleka wilki. Istoty z innego świata, niewytłumaczalne umiejętności czy wydarzenia zazwyczaj nie budzą w czytelnikach lęku. Przerażenie są za to w stanie wzbudzić mroczne ludzkie namiętności, jak żądza posiadania czy mściwość, bo są przyczyną cierpienia innych, często niewinnych. Cudza ziemia, narzędzia, nawet żona – wszystko może stanowić pokusę. Dobro jest w tym świecie raczej wyjątkiem, upadki jednak przeplatają się ze wzlotami, dobro ze złem. Czyni to bohaterów nam tym bliższymi, a po zakończeniu lektury tęsknimy za nimi i ich światem.

KSIĄŻKA DO KUPIENIA WSKLEPIKU.PL i www.latarnia.com.pl!

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook