Jedynie prawda jest ciekawa


Magiczny świat Kolskiego. Recenzja!

19.02.2016

Jańcio Wodnik i inne nowele to zbiór sześciu utworów autorstwa reżysera i scenarzysty Jana Jakuba Kolskiego (ur. 1956), który zaprasza do świata magicznego, choć osadzonego w surowych realiach chłopskiego życia.

Za źródło fascynacji naturą i wsią można uznać pobyt tego twórcy w Popielawach – które odnajdujemy i w noweli z tego tomu, i w jednym z filmów – gdzie mieszkał kilka lat w okresie dorastania. Autor korzysta ze swojej pamięci i wyobraźni, by zaludniające je postaci bliskie stały się także i nam. Przedstawiciele chłopskich rodów ze społeczności z tych okolic przewijają się zarówno w jego prozie, jak i w filmach.

Baśniowe odniesienia czynią z tych historii rodzaj przypowieści o meandrach ludzkiego losu. Bohaterów motywują do działania miłość, śmierć i zemsta. Walczą o sens swojego życia, choć nieraz go też gubią. Chłopska zbiorowość, zanurzona w przesądach, żyjąca według własnych praw, z trudem toleruje ich odmienność. Ważną część ich egzystencji stanowi natura, piękna, groźna i nieprzewidywalna, choć opisywana z zachwytem pomieszanym z czułością. Także humor (niekiedy – dosłownie – wisielczy), groza, zachwyt tajemnicami, które kryje świat, odpryski powojennej historii składają się na ten przejaw polskiego realizmu magicznego. Naturalistyczne obrazy wiejskiego życia przeplatają się z poetyckimi wizjami niczym z baśni. Zmysłowość tej prozy jest urzekająca.

Bohaterowie-odmieńcy, jak Jańcio czy Pograbek, kierowani swoimi marzeniami, nie potrafią ich porzucić. Ksiądz Jakub ocali swoje powołanie i wiarę w ludzi. Byłego więźnia obozu Mateusza uratuje miłość. Zadziwiające są losy Józefa Magneto, a pełne odrzuconych szans na uratowanie – partyzanta Zawiei.

Fabuła noweli opisywanego tomu jest znana wielbicielom kina Kolskiego. Filmowa wyobraźnia autora sprawiła, że swoją prozę przełożył na dynamiczny język scenariuszy. Udało mu się przenieść do swoich filmów również niemal impresjonistyczne opisy przyrody. Stanowią one malowniczą oprawę ludzkich losów, którym przypatrują się też zwierzęta: cierpliwe konie, oddane psy czy obserwujące ich z daleka wilki. Istoty z innego świata, niewytłumaczalne umiejętności czy wydarzenia zazwyczaj nie budzą w czytelnikach lęku. Przerażenie są za to w stanie wzbudzić mroczne ludzkie namiętności, jak żądza posiadania czy mściwość, bo są przyczyną cierpienia innych, często niewinnych. Cudza ziemia, narzędzia, nawet żona – wszystko może stanowić pokusę. Dobro jest w tym świecie raczej wyjątkiem, upadki jednak przeplatają się ze wzlotami, dobro ze złem. Czyni to bohaterów nam tym bliższymi, a po zakończeniu lektury tęsknimy za nimi i ich światem.

KSIĄŻKA DO KUPIENIA WSKLEPIKU.PL i www.latarnia.com.pl!

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook