Jedynie prawda jest ciekawa


Lwów: przegląd najnowszych filmów polskich

22.09.2012

31 najnowszych polskich filmów fabularnych, krótkometrażowych i animowanych zostanie pokazanych podczas rozpoczętego w piątek przeglądu filmowego we Lwowie. Według organizatorów jest to największe wydarzenie kulturalne promujące polską kinematografię w tym mieście.

"Chcemy pokazać to, co jest nowe w polskim kinie, co jest dobre, ale też to, co się rzadko szerzej prezentuje: dobre kino krótkometrażowe i animowane. To się tak często nie zdarza" - powiedział w piątek polski konsul generalny we Lwowie Jarosław Drozd, na uroczystym otwarciu przeglądu.

Jak poinformował Jacek Żur z polskiego konsulatu we Lwowie, w programie przeglądu, który potrwa do 30 września, znalazło się około 80 pokazów najnowszych polskich produkcji oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących. Zaplanowano także retrospektywę twórczości Janusza Majewskiego (ur. 1931 r. we Lwowie) z udziałem reżysera.

"To największe wydarzenie kulturalne promujące najnowszą polską produkcję filmową we Lwowie i jedno z największych na całej Ukrainie. To także jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia we Lwowie polskiej misji konsularnej" - zaznaczył Żur.

Według niego Przegląd Najnowszych Filmów Polskich "Pod Wysokim Zamkiem" 2012 jest także odpowiedzią na rosnące zainteresowanie lwowskiej młodzieży polską sztuką filmową. Postrzegana jest ona jako interesująca, europejska alternatywa wobec masowych produkcji filmowych obecnych na co dzień w kinach ukraińskich.

Najnowsze polskie filmy będą wyświetlane nie tylko z napisami ukraińskimi, ale też zostaną poprzedzone krótkimi wprowadzeniami w kontekst społeczny, historyczny lub kulturowy, aby ułatwić odbiór widzowi ukraińskiemu.

Projekt ma charakter niekomercyjny, ceny biletów na seanse są symboliczne - 10 hrywien, czyli ok. 3,8 zł, co stanowi 20 proc. średniej ceny biletu do kina we Lwowie.

Podczas piątkowego uroczystego otwarcia festiwalu w Kinopałacu zaprezentowano "Różę" Wojciecha Smarzowskiego, a następnie "Salę samobójców" Jana Komasy. W kolejnych dniach widzowie zobaczą m.in. filmy: "Bitwa Warszawska 1920", "Czarny Czwartek", "Generał Nil", "Jan Paweł II. Szukałem was", "Listy do M.", "Rozmowy z katem", "Sponsoring", "Śmierć rotmistrza Pileckiego", "Znieważona ziemia".

Jednym z gości z Polski będzie urodzony we Lwowie pisarz i reżyser Janusz Majewski. W ramach przeglądu zostanie pokazanych pięć jego filmów, w tym najnowsza "Mała matura 1947". Z widzami spotka się też odtwórca głównej roli męskiej w "Róży" Marcin Dorociński. W kolejnych dniach trwania przeglądu Lwów odwiedzą m.in. Andrzej Seweryn, Ryszard Bugajski, Wiktor Zborowski i Sonia Bohosiewicz.

W ramach wydarzeń towarzyszących od piątku w Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego trwa wystawa "Polski przedwojenny plakat filmowy", na którą składa się kilkanaście najciekawszych polskich plakatów filmowych znajdujących się w zbiorach tej placówki. Na sobotę zaplanowano grę terenową uliczkami dawnego Lwowa - śladem lwowskich kin, wybitnych postaci przedwojennego kina oraz miejsc związanych z filmem.

We wtorek w związku z dorocznym świętem nauczycieli polskich z lwowskiego okręgu konsularnego odbędzie się spotkanie z aktorami występującymi w "Małej maturze 1947" oraz z reżyserem filmu - Januszem Majewskim. W tym święcie polskiej edukacji co roku bierze udział ponad 150 nauczycieli pracujących głównie z dziećmi i młodzieżą polską oraz polskiego pochodzenia.

W środę w Teatrze im. Łesia Kurbasa odbędzie się autorski spektakl "Szekspir forever!" w reżyserii i wykonaniu Andrzeja Seweryna. W niedzielę 30 września pożegnalnym akcentem przeglądu "Pod Wysokim Zamkiem" będzie muzyczno-filmowa sentymentalna podróż w czasie z udziałem warszawskiego zespołu Sentido del Tango. W programie koncertu znalazły się m.in. przedwojenne polskie tanga.

ll, PAP

[Fot. Wikipedia[

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook