Jedynie prawda jest ciekawa


Lutosławski, Górecki i Penderecki do słuchania w internecie

02.12.2013

Niemalże wszystkich dzieł trzech wybitnych kompozytorów – Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego - można słuchać za darmo w internecie.

W serwisie znalazło się blisko 300 utworów oraz 950 artykułów po polsku i angielsku poświęconych twórczości i życiu trzech kompozytorów.

Symbolicznego "kliknięcia" na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie dokonali wspólnie Krzysztof Penderecki i minister kultury Bogdan Zdrojewski, odtwarzając "Preludium dla pokoju" kompozytora.

"Rzecz jest bez precedensu w skali światowej. Dzieła trzech wielkich kompozytorów znalazły się w wydaniu ogólnodostępnym, pod względem jakości bez wątpienia na światowym poziomie, z dostępnością bezpłatną" - powiedział Zdrojewski. W jego ocenie muzyczna biblioteka będzie "kolejnym ambasadorem polskiej kultury".

Penderecki podkreślił, że w serwisie powinny się znaleźć także dzieła Wojciecha Kilara. Dyrektor NiLA Michał Merczyński odpowiedział, że projekt się jeszcze nie zakończył - na stronę internetową będą trafiać wykonania dotychczas nieuwzględnionych utworów Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego; instytut ma też w planach digitalizację dzieł m.in. Kilara i Panufnika.

W muzycznej bibliotece znalazły się utwory w wykonaniu światowej sławy muzyków, m.in. pianisty Krystiana Zimmermana, wiolonczelisty Mścisława Rostropowicza, skrzypaczki Anne Sophie Mutter czy zespołu Kronos Quartet. W serwisie można znaleźć też wykonania dyrygowane lub grane przez samych kompozytorów, to np. pieśń "Paroles tissees" Lutosławskiego pod batutą kompozytora w wykonaniu angielskiego tenora Petera Pearsa (jemu dzieło było dedykowane) czy "Trzy miniatury" Pendereckiego z twórcą akompaniującym na fortepianie skrzypaczce Eugenii Umińskiej.

W serwisie uwzględniono wszystkie gatunki muzyczne, są więc także piosenki dla dzieci, szlagiery, muzyka do filmów i słuchowisk radiowych.

Do każdego z utworów dołączono opis z datą i okolicznościami powstania dzieła oraz recenzje krytyków o utworze. Krótkie filmy pokazują, co o danej kompozycji mówił jej kompozytor. Ponadto w serwisie znalazły się informacje na temat twórczości i życia każdego z kompozytorów oraz oś czasu pokazująca, czym trzej twórcy zajmowali się np. w czasie, gdy na Księżycu lądował Neil Armostrong. Ciekawostki na temat życia prywatnego i twórczości Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego opracowano w formie trzech "alfabetów".

Na stronie internetowej www.trzejkompozytorzy.pl dostępne są również playlisty opracowane przez dziennikarzy i wykonawców. Własne propozycje przygotowali m.in.: córka Góreckiego Anna Górecka, żona Pendereckiego Elżbieta Penderecka, pasierb Lutosławskiego Marcin Bogusławski, kompozytor Paweł Mykietyn, pianiści Maciej Grzybowski i Piotr Orzechowski, dyrygenci Marek Moś i Antoni Wit.

Projekt uruchomiono w ramach obchodów rocznic trzech kompozytorów. 80. urodziny Pendereckiego świętowano w Warszawie podczas festiwalu jego imienia, finałowa gala odbyła się 23 listopada, w dniu urodzin artysty. Górecki obchodziłby swój 80. jubileusz 6 grudnia (kompozytor zmarł w 2010 r.). 100-lecie urodzin Lutosławskiego uczczono prawie setką wydarzeń muzycznych w kraju i zagranicą. Obchody te nabrały oficjalnego wymiaru, bowiem Sejm ustanowił 2013 r. Rokiem Lutosławskiego.

Zebrane materiały to przede wszystkim zdigitalizowane przez NInA archiwum Polskiego Radia. Projekt zrealizowano w ramach wieloletniego programu rządowego Kultura Plus.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook