Jedynie prawda jest ciekawa


Lutosławski, Górecki i Penderecki do słuchania w internecie

02.12.2013

Niemalże wszystkich dzieł trzech wybitnych kompozytorów – Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego - można słuchać za darmo w internecie.

W serwisie znalazło się blisko 300 utworów oraz 950 artykułów po polsku i angielsku poświęconych twórczości i życiu trzech kompozytorów.

Symbolicznego "kliknięcia" na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie dokonali wspólnie Krzysztof Penderecki i minister kultury Bogdan Zdrojewski, odtwarzając "Preludium dla pokoju" kompozytora.

"Rzecz jest bez precedensu w skali światowej. Dzieła trzech wielkich kompozytorów znalazły się w wydaniu ogólnodostępnym, pod względem jakości bez wątpienia na światowym poziomie, z dostępnością bezpłatną" - powiedział Zdrojewski. W jego ocenie muzyczna biblioteka będzie "kolejnym ambasadorem polskiej kultury".

Penderecki podkreślił, że w serwisie powinny się znaleźć także dzieła Wojciecha Kilara. Dyrektor NiLA Michał Merczyński odpowiedział, że projekt się jeszcze nie zakończył - na stronę internetową będą trafiać wykonania dotychczas nieuwzględnionych utworów Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego; instytut ma też w planach digitalizację dzieł m.in. Kilara i Panufnika.

W muzycznej bibliotece znalazły się utwory w wykonaniu światowej sławy muzyków, m.in. pianisty Krystiana Zimmermana, wiolonczelisty Mścisława Rostropowicza, skrzypaczki Anne Sophie Mutter czy zespołu Kronos Quartet. W serwisie można znaleźć też wykonania dyrygowane lub grane przez samych kompozytorów, to np. pieśń "Paroles tissees" Lutosławskiego pod batutą kompozytora w wykonaniu angielskiego tenora Petera Pearsa (jemu dzieło było dedykowane) czy "Trzy miniatury" Pendereckiego z twórcą akompaniującym na fortepianie skrzypaczce Eugenii Umińskiej.

W serwisie uwzględniono wszystkie gatunki muzyczne, są więc także piosenki dla dzieci, szlagiery, muzyka do filmów i słuchowisk radiowych.

Do każdego z utworów dołączono opis z datą i okolicznościami powstania dzieła oraz recenzje krytyków o utworze. Krótkie filmy pokazują, co o danej kompozycji mówił jej kompozytor. Ponadto w serwisie znalazły się informacje na temat twórczości i życia każdego z kompozytorów oraz oś czasu pokazująca, czym trzej twórcy zajmowali się np. w czasie, gdy na Księżycu lądował Neil Armostrong. Ciekawostki na temat życia prywatnego i twórczości Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego opracowano w formie trzech "alfabetów".

Na stronie internetowej www.trzejkompozytorzy.pl dostępne są również playlisty opracowane przez dziennikarzy i wykonawców. Własne propozycje przygotowali m.in.: córka Góreckiego Anna Górecka, żona Pendereckiego Elżbieta Penderecka, pasierb Lutosławskiego Marcin Bogusławski, kompozytor Paweł Mykietyn, pianiści Maciej Grzybowski i Piotr Orzechowski, dyrygenci Marek Moś i Antoni Wit.

Projekt uruchomiono w ramach obchodów rocznic trzech kompozytorów. 80. urodziny Pendereckiego świętowano w Warszawie podczas festiwalu jego imienia, finałowa gala odbyła się 23 listopada, w dniu urodzin artysty. Górecki obchodziłby swój 80. jubileusz 6 grudnia (kompozytor zmarł w 2010 r.). 100-lecie urodzin Lutosławskiego uczczono prawie setką wydarzeń muzycznych w kraju i zagranicą. Obchody te nabrały oficjalnego wymiaru, bowiem Sejm ustanowił 2013 r. Rokiem Lutosławskiego.

Zebrane materiały to przede wszystkim zdigitalizowane przez NInA archiwum Polskiego Radia. Projekt zrealizowano w ramach wieloletniego programu rządowego Kultura Plus.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook