Jedynie prawda jest ciekawa


Ludzie kultury wspominają Wajdę

10.10.2016

Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, reżyserem filmów bardzo polskich - podkreślił wicepremier minister kultury Piotr Gliński.

Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, reżyserem filmów bardzo polskich - podkreślił wicepremier minister kultury Piotr Gliński. Zapowiedział wolę zorganizowania - za zgodą rodziny - państwowego pogrzebu reżysera.

Wajda, jeden z najważniejszych polskich reżyserów filmowych, zmarł w niedzielę w wieku 90 lat.

"To oczywiście bardzo duża strata dla polskiej kultury, jeden z najwybitniejszych, być może najwybitniejszy polski reżyser - reżyser filmów bardzo polskich, on się z tą polskością ciągle zmagał" - powiedział w poniedziałek w Katowicach Gliński.

"Osobiście za najcenniejsze jego utwory uważam +Ziemię obiecaną+, +Wesele+, +Człowieka z marmuru+, +Człowieka z żelaza+ i te kameralne filmy. O nich też pamiętajmy, to były piękne obrazy; właśnie obrazy, bo on był romantykiem, symbolistą, ale także malującym swoje filmy obrazami, mam na myśli +Brzezinę+, +Panny z Wilka+, +Tatarak+" - wymienił wicepremier.

"Pamiętajmy także, że to był wybitny realizator teatralny, reżyser teatralny. Jego +Biesy+, przedstawienie, które też w telewizji było dostępne w odcinkach: +Z biegiem lat, z biegiem dni + - taka tematyka bardzo mieszczańska, krakowska i polska w jakiejś mierze, wymiar polskości mieszczańskiej" - zauważył Gliński.

Wicepremier zasygnalizował chęć organizacji - po konsultacji z rodziną – uroczystości pogrzebowych Andrzeja Wajdy o charakterze państwowym.

"Chcielibyśmy, aby to były (takie uroczystości)... To był wybitny człowiek, któremu Polska jest winna państwowy pogrzeb, oczywiście. Natomiast nie wiem, jak to będzie, bo to zawsze trzeba będzie ustalić z rodziną, z najbliższymi" - zastrzegł Gliński.

- Andrzej Wajda to imponujący wzór głębokiego patriotyzmu. Znakomitość kultury. Zabrakło kogoś niebywałego formatu - mówił reżyser Krzysztof Zanussi o zmarłym w niedzielę Andrzeju Wajdzie.

"Odszedł imponujący dla mnie wzór patriotyzmu rozumianego tak głęboko, jak to kiedyś rozumiał Żeromski, a wcześniej Mickiewicz i inni wielcy ludzie, którzy taką postawę narodową rozwinęli i do których Wajda się także zalicza" - powiedział PAP Zanussi.

Reżyser podkreślił, że wiadomość o śmierci Wajdy jest dla niego bardzo smutna i trudno jest mu komentować to wydarzenie. "Zabrakło kogoś niebywałego formatu. Znakomitość kultury. Ta śmierć przyszła nie w porę, mając na uwadze nominację do Oscara" - mówił, nawiązując na najnowszego filmu Wajdy "Powidoki", który miał premierę na wrześniowym festiwalu filmowym w Gdyni; obraz ten w przyszłym roku będzie reprezentował polskie kino w konkursie oscarowym.

Jak mówił Zanussi, ma wiele wspomnień związanych z laureatem Oscara. "Znaliśmy się bardzo dobrze, byliśmy sąsiadami. Zawsze odnosiłem takie wrażenie, że on jest wieczny i teraz takie rozczarowanie, to nie mieściło się nikomu w głowie. To postać patriarchy, który nie jedno przeżył i nie jedno wiedział na temat życia prywatnego, jak również publicznego" - zakończył Zanussi.

- Metody pracy Andrzeja Wajdy w teatrze były inne zupełnie różne od innych wybitnych reżyserów, były "wajdowskie" - powiedział PAP aktor Jan Nowicki, który zagrał w m.in. "Biesach" i "Nocy listopadowej", wyreżyserowanych przez Wajdę w Starym Teatrze w Krakowie.

"Wajda miał wybitne osiągnięcia w teatrze. Jak to robił - zupełnie inaczej, jak to robili inny reżyserzy, był jednak człowiekiem, który przyszedł z filmu. Jego metody, jeśli chodzi o prowadzenie aktora, odbiegały od tego, co robił Konrad Swinarski czy Jerzy Jarocki. Były inne, były +wajdowskie+" - ocenił Nowicki.

Jak przyznał, zmarły reżyser miał ogromny wpływ na jego życiorys artystyczny. "Żeby nie powiedzieć podstawowy, bo należałem w Starym Teatrze do tej grupy aktorów, których pan Andrzej wyróżniał swoimi wyborami. W dużym stopniu jemu też zawdzięczam zamiłowanie do prozy Dostojewskiego, które mi zostało na całe życie" - mówił.

- Był inspiracją dla wszystkich reżyserów mojego pokolenia. Niedościgły mistrz, wspaniały człowiek - powiedział o Andrzeju Wajdzie reżyser filmowy Jan Jakub Kolski.

"Był inspiracją dla wszystkich reżyserów z mojego pokolenia, nie tylko na poziomie zawodowym, ale czysto ludzkim. Na poziomie, na którym jest człowiek z jego wyborami - tego, co się robi i tego, czego się nie robi (...) Jego decyzje, czego nie robić i kiedy nie robić były dla nas wskazówkami, jaką drogą należy iść. Niedościgniony mistrz, wspaniały człowiek" - powiedział Kolski o jednym z najsłynniejszych polskich filmowców, przedstawicielu polskiej szkoły filmowej, autorze m.in. "Popiołu i diamentu", "Ziemi obiecanej" i "Brzeziny".

"Miałem szczęście kilka razy z nim rozmawiać, przez jakiś czas prowadziłem zajęcia w jego szkole w Warszawie. Byłem na wykładzie inauguracyjnym, kiedy pan Andrzej w bardzo prostych słowach tłumaczył na czym polega bycie reżyserem - na łączeniu dwóch skrajnie odmiennych umiejętności: bycia jednocześnie dobrym sierżantem i złym kapralem. W mojej pamięci pan Andrzej pozostanie jako bardzo dobry generał polskiego kina" - dodał.

Podkreślił, że Andrzej Wajda bardzo interesował się pracą młodych twórców. "Miał naturalny odruch, który nieczęsto zdarza się moim rówieśnikom, czy młodszym reżyserom - bardzo serdecznie reagował na nasze sukcesy. Doczekałem się listów, gratulacji na piśmie, od dwóch mistrzów - Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego" - powiedział Kolski.

Wspominał, że Andrzej Wajda potrafił widzieć cudzy sukces i nagrodzić dobrym, serdecznym słowem. "Cechował go brak zazdrości i gotowość do otwarcia się na świat wyobraźni, który przychodzi wraz z drugim człowiekiem. Pan Andrzej był osobą-instytucją w polskim kinie. Wyposażył nas w coś, za czym można iść przez całe lata: katalog dobrych decyzji, przyzwoitość ludzką" - podkreślił Kolski.

- Andrzej Wajda jako człowiek filmu był najwybitniejszym historykiem polskich dziejów najnowszych - mówi PAP historyk prof. Andrzej Paczkowski, który zwrócił uwagę na takie filmy, jak "Popiół i diament" i "Człowiek z marmuru". Historia go pasjonowała - zaznaczył.

"Andrzej Wajda był najwybitniejszym historykiem w powojennej Polsce, jeżeli zgodzimy się, że dzieło sztuki może być uznawane za element poznawania przeszłości. Był to reżyser, którego historia pasjonowała i większość jego najważniejszych filmów dotyczyło właśnie polskich dziejów. Potrafił o nich za pomocą języka kina opowiadać w odkrywczy i nowatorski sposób" - powiedział PAP prof. Paczkowski.

Jako przykład historyk podał "Ziemię obiecaną", film w reżyserii Wajdy z 1974 roku, który przez wielu twórców i krytyków filmowych został uznany za arcydzieło polskiej kinematografii. "Mimo że ten film powstał na podstawie powieści Władysława Reymonta, to jednak jego fabuła została przez Wajdę potraktowana bardzo nowocześnie, co według mnie, uczyniło go najlepszym w całym jego dorobku" - zaznaczył prof. Paczkowski.

"Andrzej Wajda był polihistorem, to znaczy nie zajmował się w swojej twórczości tylko jednym okresem historii, ale wieloma. Widać to wyraźnie na przykładzie takich filmów jak +Popioły+ czy +Ziemia obiecana+, które dotyczyły XIX wieku, ale były też filmy dotyczące II wojny światowej jak +Kanał+ czy +Lotna+, jak i okresu powojennego i PRL-u jak +Człowiek z marmuru+ czy +Człowiek z żelaza+. Wiele podstawowych faktów i zjawisk z polskiej historii Wajda potrafił przełożyć na ekran, i na ogół zrobił to świetnie" - mówił historyk. Podkreślił też, że siła kina Wajdy wynikała m.in. z jego umiejętności dobrania odpowiednich aktorów, którzy dzięki temu pozostali w pamięci widzów.

Z punktu widzenia badacza najnowszej historii Polski prof. Paczkowski zwrócił uwagę przede wszystkim na dwa filmy Andrzeja Wajdy: "Popiół i diament" z 1958 roku i "Człowieka z marmuru" z 1976 roku.

"To filmy, które miały specjalne znaczenie. Pierwszy z nich ze Zbigniewem Cybulskim dotyka problemu losu żołnierzy wyklętych, powojennego podziemia antykomunistycznego. Wajda zrobił o tym film już w latach 50., choć wielu osobom wydaje się, że temat ten został odkryty dopiero w ostatnich latach. +Człowiek z marmuru+ to z kolei film, który odsłonił fałsz systemu władzy w Polsce Ludowej. Dzięki niemu widać wyraźnie, że nawet tam, gdzie wydawałoby się, że można ten system docenić, czyli w obszarze odbudowy kraju, również panowały kłamstwo i przemoc" - powiedział prof. Paczkowski.

"Wajda czuł historię, wiedział, gdzie są w niej główne węzły, dlatego można powiedzieć, że jako człowiek filmu należy do największych historyków polskich dziejów najnowszych" – dodał profesor.

Andrzej Wajda był wybitnym reżyserem filmowym i teatralnym. W takich obrazach jak "Kanał" i "Popiół i diament" reżyser dokonał rozrachunku z czasami drugiej wojny światowej. Współtworzył kino moralnego niepokoju. "Człowiekiem z marmuru" i "Człowiekiem z żelaza" pokazywał szarzyznę i patologię czasu PRL. Ekranizował także wielkie dzieła literackie jak "Popioły", "Wesele", "Panny z wilka", czy "Pana Tadeusza".

- Był dla nas wielkim wsparciem. Jeśli tak znany reżyser przyjechał do stoczni, to dla nas był nie tylko wielki zaszczyt, ale i wielka otucha - powiedział w poniedziałek o zmarłym Andrzeju Wajdzie Jerzy Borowczak, jeden z organizatorów strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.

"Bo skoro tak wielkie osoby są z nami, to kto przeciwko nam. Tak wówczas myśleliśmy" – powiedział PAP, poseł PO Jerzy Borowczak.

Wspomina, że kiedy Wajda pojawił się w stoczni był piękny i słoneczny dzień. "Niektórzy z chłopaków odpoczywali sobie pod kasztanami. Wajda stawał między robotnikami i rozdawał autografy. Mirek Waga rzucił hasło, że może Wajda powinien teraz nakręcić kolejny film o stoczniowcach i strajku. Ten nasz kolega pracował wówczas na W-3 i robił z metalu takie różne patery i to on podsunął też tytuł filmu +Człowiek z żelaza+" - dodał Borowczak.

"Była wtedy Wytwórnia Filmów Dokumentalnych, kojarzyliśmy to z Telewizją Polską, robotnicy nie mieli do niej zaufania i ciągle ich wyrzucali ze stoczni. Wtedy pan Andrzej Wajda poprosił mnie: +Panie Jurku. Niech pan tego przypilnuje, to są fajni ludzie. Nie wyrzucajcie ich ze stoczni, będziemy mieli ze strajku dokument+. I ja wtedy zacząłem się opiekować tymi filmowcami. Jeździłem po wydziałach, żeby mogli nakręcić ludzi śpiących na szatni. Jeździłem z nimi na bramy, żeby stoczniowcy zaczęli ich akceptować" - opowiedział Borowczak.

Borowczak przypomniał, że zagrał epizod w "Człowieku z żelaza", a umowę na udział w filmie trzyma do dziś jak świętość "głęboko w szufladzie, żeby nie zginęła".

"W filmie stoję na bramie i rozmawiam z Marianem Opanią, grająceym dziennikarza, który chce wejść na stocznię. Ja mówię mu, że nie wejdzie. A potem z Krystyną (Jandą), która mówi, że w środku jest Maciek Tomczyk, jej syn. Ja jej odpowiadam +niech pani zobaczy, ile tu jest matek i żadnych matek nie wpuszczamy+. Za dzień zdjęciowy było chyba 700 zł. To była masa pieniędzy. Ja zarabiałem wtedy w stoczni jak uczeń montera kadłuba do dwóch tysięcy. Uznałem jednak, że nie wypada brać tej gaży. Zarobione na planie pieniądze wrzuciłem do skarbonki na rzecz budowy Pomnika Ofiar Grudnia 70" - powiedział.

Wyjaśnił, że na planie filmowym miał też rolę konsultanta. "Mało kto wie, ale brama stoczniowa powstała w wytwórni w Warszawie i tam kręciliśmy zdjęcia. Byłem pytany o najmniejsze szczegóły: jak wisiała skrzynka, czy kolory są dobre, jak brama była zamykana na zawias od góry czy od dołu. Oni chcieli być perfekcyjni, żeby to wszystko wyglądało tak dokładnie jak na terenie stoczni" - nadmienił.

"Można powiedzieć, że byliśmy z Andrzejem Wajdą prawie zaprzyjaźnieni, bo często bywałem u państwa Wajdów w Warszawie. Ostatni raz to było chyba na początku sierpnia, byliśmy na obiedzie między innymi z Władkiem Frasyniukiem. Z bólem i zaskoczeniem przyjąłem wiadomość o jego śmierci, bo pan Andrzej trzymał się jeszcze bardzo dobrze w Gdyni na ostatnim festiwalu filmowym. Oczywiście narzekał na nogi, ale tak poza tym, to czuł się dobrze. Myślałem, że jeszcze z nami trochę na tym świecie pobędzie" - dodał Borowczak.

[fot. PAP/Jens Kalaene]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook