Jedynie prawda jest ciekawa


Ludzie kultury wspominają Bohdana Smolenia

15.12.2016

„Odszedł twórca wrażliwy, legenda kabaretu, artysta obdarzony niezwykłym talentem satyrycznym. Potrafił rozbawić do łez, wskazując jednocześnie absurdy PRL-u” - tak wicepremier, minister kultury Piotr Gliński wspomina zmarłego w czwartek Bohdana Smolenia.

Bohdan Smoleń - legenda polskiego kabaretu, aktor i satyryk - zmarł w czwartek po długiej chorobie.Miał 69 lat.

Największą popularność Smoleń zdobył dzięki występom w kabarecie Tey, u boku Zenona Laskowika.Kojarzony był również z serialową rolą listonosza Edzia ze "Świata według Kiepskich".

„Pozostanie polską ikoną sztuki kabaretowej. Bardzo będzie nam go brakowało na polskiej scenie" - napisał Gliński w przesłanym PAP w czwartek komentarzu.

W lutym br. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przyznał Bohdanowi Smoleniowi Nagrodę Specjalną "w uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej,zwłaszcza sztuki kabaretowej". Wręczono ją 29 lutego br. podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kamienica, z którego dochód był przeznaczony na kosztowną terapię artysty.

„Odszedł piękny człowiek. Jego nie można było nie kochać” - mówił na wieść o śmierci Bohdana Smolenia aktor i reżyser Emilian Kamiński.

Emilian Kamiński na antenie TVP Info mówił o Smoleniu nie tylko jako o artyście, lecz przede wszystkim zwrócił uwagę na jego postawę jako człowieka.

„Tacy ludzie zostają na zawsze w pamięci. O takich ludziach warto pamiętać. O jego pięknej postawie wobec życia i wobec ludzi” - zaznaczył.

Emilian Kamiński przypomniał słowa ks. Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” i zaapelował, by pamiętać o wszystkich podczas tych Świąt.

„Myślę, że proszę o to, o co prosiłby Bohdan. On zawsze bardzo pomagał, mimo ogromnego nieszczęścia w życiu, to miał siłę, by pomagać innym” - podkreślił aktor.

„Zmarł człowiek, który dawał nam tyle radości i uśmiechu. Strasznie żal. Na szczęście Boguś pozostanie i jeszcze nieraz wywoła na naszych twarzach uśmiech. Pamiętajmy go jak najlepiej” - dodała piosenkarka Alicja Majewska.

Zmarłego artystę wspominał także Marcin Daniec. „To był mój wielki idol. Uwielbiałem jego skecze z Zenkiem. Smoleń był przede wszystkim utalentowanym człowiekiem. Wystarczy, że zrobił minimalny gest i publiczność szalała” - przypomniał satyryk, podkreślając, że Smoleń zrobił wiele dla polskiego kabaretu.


ak/PAP/wPolityce.pl/TVP Info

[fot. zdj. archiwalne/PAP/Marek Zakrzewski]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook