Jedynie prawda jest ciekawa


Ludzie kultury wspominają Bohdana Smolenia

15.12.2016

„Odszedł twórca wrażliwy, legenda kabaretu, artysta obdarzony niezwykłym talentem satyrycznym. Potrafił rozbawić do łez, wskazując jednocześnie absurdy PRL-u” - tak wicepremier, minister kultury Piotr Gliński wspomina zmarłego w czwartek Bohdana Smolenia.

Bohdan Smoleń - legenda polskiego kabaretu, aktor i satyryk - zmarł w czwartek po długiej chorobie.Miał 69 lat.

Największą popularność Smoleń zdobył dzięki występom w kabarecie Tey, u boku Zenona Laskowika.Kojarzony był również z serialową rolą listonosza Edzia ze "Świata według Kiepskich".

„Pozostanie polską ikoną sztuki kabaretowej. Bardzo będzie nam go brakowało na polskiej scenie" - napisał Gliński w przesłanym PAP w czwartek komentarzu.

W lutym br. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przyznał Bohdanowi Smoleniowi Nagrodę Specjalną "w uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej,zwłaszcza sztuki kabaretowej". Wręczono ją 29 lutego br. podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kamienica, z którego dochód był przeznaczony na kosztowną terapię artysty.

„Odszedł piękny człowiek. Jego nie można było nie kochać” - mówił na wieść o śmierci Bohdana Smolenia aktor i reżyser Emilian Kamiński.

Emilian Kamiński na antenie TVP Info mówił o Smoleniu nie tylko jako o artyście, lecz przede wszystkim zwrócił uwagę na jego postawę jako człowieka.

„Tacy ludzie zostają na zawsze w pamięci. O takich ludziach warto pamiętać. O jego pięknej postawie wobec życia i wobec ludzi” - zaznaczył.

Emilian Kamiński przypomniał słowa ks. Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” i zaapelował, by pamiętać o wszystkich podczas tych Świąt.

„Myślę, że proszę o to, o co prosiłby Bohdan. On zawsze bardzo pomagał, mimo ogromnego nieszczęścia w życiu, to miał siłę, by pomagać innym” - podkreślił aktor.

„Zmarł człowiek, który dawał nam tyle radości i uśmiechu. Strasznie żal. Na szczęście Boguś pozostanie i jeszcze nieraz wywoła na naszych twarzach uśmiech. Pamiętajmy go jak najlepiej” - dodała piosenkarka Alicja Majewska.

Zmarłego artystę wspominał także Marcin Daniec. „To był mój wielki idol. Uwielbiałem jego skecze z Zenkiem. Smoleń był przede wszystkim utalentowanym człowiekiem. Wystarczy, że zrobił minimalny gest i publiczność szalała” - przypomniał satyryk, podkreślając, że Smoleń zrobił wiele dla polskiego kabaretu.


ak/PAP/wPolityce.pl/TVP Info

[fot. zdj. archiwalne/PAP/Marek Zakrzewski]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook