Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Lot nad kukułczym gniazdem" w Teatrze Śląskim

22.11.2013

Spektakl "Lot nad kukułczym gniazdem" na podstawie sztuki Dale'a Wassermana oraz w reżyserii Roberta Talarczyka przygotował Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Pozostanie na afiszach co najmniej do końca tego sezonu artystycznego.

Sztuka Wassermana to adaptacja głośnej powieści Kena Keseya, rozsławionej filmem Milosza Formana z 1975 roku. Film został nagrodzony Oskarami w pięciu kategoriach - dla najlepszego filmu, reżysera aktora (Jack Nicholson), aktorki (Louise Fletcher) oraz adaptowanego scenariusza. Polska premiera wersji teatralnej miała miejsce w 1977 roku w Teatrze Powszechnym.

"Kiedy przygotowywałem się do spektaklu zaprosiłem do teatru młodych ludzi, żeby zorientować się co wiedzą o powieści Kena Keseya, czy filmie Milosza Formana. Okazało się, że na 120 osób, zaledwie dwie, w tym jedna nauczycielka, znały te dzieła" - powiedział w piątek dyrektor Teatru Śląskiego i reżyser spektaklu Robert Talarczyk.

Talarczyk podkreśla, że celem spektaklu będzie m.in. nawiązanie dialogu z młodą publicznością. "Bunt jest przywilejem młodych ludzi a moje pokolenie czytało Lot nad kukułczym gniazdem jako antysystemową powieść, dlatego postanowiłem sprawdzić, czy w obecnym świecie, ma ona jeszcze takie konotacje" - dodał Talarczyk.

W rolach głównych występują: Katarzyna Brzoska jako Siostra Ratched oraz Dariusz Chojnacki jako Randle Patric McMurphy.

Instalację plastyczną przygotowali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński - jej fragmenty pochodzą ze składnic używanego sprzętu.

Spektakl "Lot nad kukułczym gniazdem" będzie prezentowany co najmniej do końca tego sezonu artystycznego na Dużej Scenie Teatru Śląskiego. Jak powiedziała PAP rzeczniczka teatru Aleksandra Czapla-Oslislo w zależności od zainteresowania publiczności może pozostać na afiszach nawet przez wiele sezonów.

Wcześniej "Lot nad kukułczym gniazdem" inscenizowali m.in. tacy uznani twórcy jak Zygmunt Huebner w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Krzysztof Zanussi w Starym Teatrze z Krakowa czy Maja Kleczewska w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Słowa kluczowe:

teatr

,

spektakl

,

scenariusz

Warto poczytać

 1. 18.10.2013

  Hiob bez Hioba w Teatrze Narodowym

  W sztuce "Milczenie o Hiobie" nie ma tytułowej postaci, bo jak twierdzi reżyser i scenarzysta Piotr Cieplak, nie da się jej pokazać na scenie. O niezawinionym cierpieniu Hioba opowiadają jego przyjaciele. Premiera w Teatrze Narodowym w Warszawie - 24 października.

 2. 15.10.2013

  500 osób wystąpi w widowisku o św. Franciszku

  Pięciuset młodych wykonawców wystąpi podczas jedynego pokazu widowiska pt. "Franciszek-wezwanie z Asyżu". Spektakl zostanie zaprezentowany w środę w katowickim Spodku, dokładnie w 35. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

 3. 27.07.2013

  Spektakl "Kukiełki pod Barykadą"

  Spektakl "Kukiełki pod Barykadą" przybliżający realia powstańczej codzienności oraz ukazujący różne postawy mieszkańców stolicy będzie można obejrzeć w niedzielę na stołecznym Powiślu w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

 4. LINDAAAA 10.03.2014

  Linda we "wSieci": Nie znoszę grać

  Bogusław Linda mówi Kamili Łapickiej w Tygodniku „wSieci”, że nie chciałby już zagrać żadnej wielkiej roli, ani w kinie, ani w teatrze.

 5. 05.07.2012

  "Madame" wkrótce w teatrze

  Powieść "Madame" ukazała się 14 lat temu i od razu zyskała ogromną popularność. To rozgrywająca się w latach 60. w Warszawie szkatułkowa historia miłości licealisty do pięknej nauczycielki francuskiego.

 6. 14.07.2012

  Łódź wspomina wielkiego aktora

  Tadeusz Łomnicki będzie bohaterem wystawy przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. W tym roku przypada 85. rocznica urodzin odtwórcy roli pana Wołodyjowskiego.

 7. 24.01.2014

  Jak projektować kulturę?

  Instytucja kultury powinna stale poszerzać swą ofertę i wychodzić "z budynku" - to jeden z wniosków piątkowej debaty w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej pt. "Projektowanie instytucji kultury". Podczas debaty zapowiedziano stworzenie teatralnej propozycji dla młodzieży.

 8. 04.02.2013

  Aktywność kulturalna Polaków wzrasta

  Odwiedzamy coraz częściej galerie i wystawy. Lubimy chodzić do teatru i muzeum. Coraz więcej z nas używa internetu nie tylko w celach zawodowych- wynika z sondażu CBOS.

Facebook