Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Lot nad kukułczym gniazdem" w Teatrze Śląskim

22.11.2013

Spektakl "Lot nad kukułczym gniazdem" na podstawie sztuki Dale'a Wassermana oraz w reżyserii Roberta Talarczyka przygotował Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Pozostanie na afiszach co najmniej do końca tego sezonu artystycznego.

Sztuka Wassermana to adaptacja głośnej powieści Kena Keseya, rozsławionej filmem Milosza Formana z 1975 roku. Film został nagrodzony Oskarami w pięciu kategoriach - dla najlepszego filmu, reżysera aktora (Jack Nicholson), aktorki (Louise Fletcher) oraz adaptowanego scenariusza. Polska premiera wersji teatralnej miała miejsce w 1977 roku w Teatrze Powszechnym.

"Kiedy przygotowywałem się do spektaklu zaprosiłem do teatru młodych ludzi, żeby zorientować się co wiedzą o powieści Kena Keseya, czy filmie Milosza Formana. Okazało się, że na 120 osób, zaledwie dwie, w tym jedna nauczycielka, znały te dzieła" - powiedział w piątek dyrektor Teatru Śląskiego i reżyser spektaklu Robert Talarczyk.

Talarczyk podkreśla, że celem spektaklu będzie m.in. nawiązanie dialogu z młodą publicznością. "Bunt jest przywilejem młodych ludzi a moje pokolenie czytało Lot nad kukułczym gniazdem jako antysystemową powieść, dlatego postanowiłem sprawdzić, czy w obecnym świecie, ma ona jeszcze takie konotacje" - dodał Talarczyk.

W rolach głównych występują: Katarzyna Brzoska jako Siostra Ratched oraz Dariusz Chojnacki jako Randle Patric McMurphy.

Instalację plastyczną przygotowali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński - jej fragmenty pochodzą ze składnic używanego sprzętu.

Spektakl "Lot nad kukułczym gniazdem" będzie prezentowany co najmniej do końca tego sezonu artystycznego na Dużej Scenie Teatru Śląskiego. Jak powiedziała PAP rzeczniczka teatru Aleksandra Czapla-Oslislo w zależności od zainteresowania publiczności może pozostać na afiszach nawet przez wiele sezonów.

Wcześniej "Lot nad kukułczym gniazdem" inscenizowali m.in. tacy uznani twórcy jak Zygmunt Huebner w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Krzysztof Zanussi w Starym Teatrze z Krakowa czy Maja Kleczewska w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Słowa kluczowe:

teatr

,

spektakl

,

scenariusz

Warto poczytać

 1. fortepianpaderewskiego 29.06.2016

  Maraton muzyczny w rocznicę śmierci Paderewskiego

  Recitale, pokazy filmów i "Maraton muzyczny": występy uczniów i studentów warszawskich szkół muzycznych - tak w Warszawie obchodzona będzie 75. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Impreza odbędzie się w środę na deptaku przed Galerią Kordegarda.

 2. fot-Marta-Gostkiewicz,-Ursa-Major-1 28.06.2016

  „Syn Królowej Śniegu” - baśń o starciu z trudną rzeczywistością

  Film wykracza poza ramy znanych gatunków filmowych. To dramat baśniowy, w którym przeplata się ze sobą świat bohaterów baśni Andersena i współczesna rzeczywistość.

 3. ant 26.06.2016

  Bawarskie muzea sprzedawały sztukę zrabowaną

  "Amerykanie wycofując się z Niemiec zostawili w depozycie tysiące dzieł sztuki przeznaczonych do restytucji. Wiele z nich zlicytowano, inne zostały zakupione przez potomków nazistów”.

 4. IMG0749 25.06.2016

  Rozpoczęła się renowacja Bazyliki Mariackiej

  Odsłonięto pierwsze „gwiazdy-cegiełki” na sklepieniu Bazyliki w Gdańsku. Gwiazdy to dary wotywne od ludzi, którym los pomorskiej świątyni leży na sercu.

 5. 575e96d271c71p 22.06.2016

  Radom upamiętnia wydarzenia Czerwca'76

  "Zależało nam na znalezieniu takiej formuły, która dotrze także do młodego pokolenia".

 6. Zrzut-ekranu-2016-06-21-o-162213 21.06.2016

  Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

  Kazimierskiemu festiwalowi, którego głównym organizatorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie, przyświeca troska o zachowanie i popularyzację tradycji ludowego muzykowania i śpiewu.

 7. Zrzut-ekranu-2016-06-20-o-165950 20.06.2016

  Nowa mapa Pomorskiego z kaszubskimi nazwami

  Jednym z powodów wydania tej mapy była chęć upowszechnienia tradycyjnych, używanych od dawna, kaszubskich nazw.

 8. AGDUDA1 19.06.2016

  Festiwal „Dźwięki słów” pod patronatem Pierwszej Damy

  Wystąpią m.in. Ewa Błaszczyk, Magda Umer, Ewa Dałkowska i Ewa K. Bułhak.

CS312fotMINI

Czas Stefczyka 132/2016

PDF (5,28 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook