Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Lot nad kukułczym gniazdem" w Teatrze Śląskim

22.11.2013

Spektakl "Lot nad kukułczym gniazdem" na podstawie sztuki Dale'a Wassermana oraz w reżyserii Roberta Talarczyka przygotował Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Pozostanie na afiszach co najmniej do końca tego sezonu artystycznego.

Sztuka Wassermana to adaptacja głośnej powieści Kena Keseya, rozsławionej filmem Milosza Formana z 1975 roku. Film został nagrodzony Oskarami w pięciu kategoriach - dla najlepszego filmu, reżysera aktora (Jack Nicholson), aktorki (Louise Fletcher) oraz adaptowanego scenariusza. Polska premiera wersji teatralnej miała miejsce w 1977 roku w Teatrze Powszechnym.

"Kiedy przygotowywałem się do spektaklu zaprosiłem do teatru młodych ludzi, żeby zorientować się co wiedzą o powieści Kena Keseya, czy filmie Milosza Formana. Okazało się, że na 120 osób, zaledwie dwie, w tym jedna nauczycielka, znały te dzieła" - powiedział w piątek dyrektor Teatru Śląskiego i reżyser spektaklu Robert Talarczyk.

Talarczyk podkreśla, że celem spektaklu będzie m.in. nawiązanie dialogu z młodą publicznością. "Bunt jest przywilejem młodych ludzi a moje pokolenie czytało Lot nad kukułczym gniazdem jako antysystemową powieść, dlatego postanowiłem sprawdzić, czy w obecnym świecie, ma ona jeszcze takie konotacje" - dodał Talarczyk.

W rolach głównych występują: Katarzyna Brzoska jako Siostra Ratched oraz Dariusz Chojnacki jako Randle Patric McMurphy.

Instalację plastyczną przygotowali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński - jej fragmenty pochodzą ze składnic używanego sprzętu.

Spektakl "Lot nad kukułczym gniazdem" będzie prezentowany co najmniej do końca tego sezonu artystycznego na Dużej Scenie Teatru Śląskiego. Jak powiedziała PAP rzeczniczka teatru Aleksandra Czapla-Oslislo w zależności od zainteresowania publiczności może pozostać na afiszach nawet przez wiele sezonów.

Wcześniej "Lot nad kukułczym gniazdem" inscenizowali m.in. tacy uznani twórcy jak Zygmunt Huebner w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Krzysztof Zanussi w Starym Teatrze z Krakowa czy Maja Kleczewska w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Słowa kluczowe:

teatr

,

spektakl

,

scenariusz

Warto poczytać

 1. 02.10.2013

  Londyńska sztuka o św. Maksymilianie Kolbe

  Specjalizujący się w tematyce religijnej zespół teatralny Ten Ten na londyńskim West Endzie w teatrze Leicester Square wystawił sztukę Davida Goodersona "Kolbe's Gift" (Dar Kolbego). Inscenizacja jest wystawiana tylko przez tydzień, a bilety są wyprzedane.

 2. 20.12.2013

  "Wesele" Wyspiańskiego według Marcina Libera

  Marcin Liber przygotował w bydgoskim Teatrze Polskim nową interpretację "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Ostatnia w tym roku premiera, młodopolskim tekstem będzie ukazywać współczesne lęki i konflikty.

 3. 24.06.2013

  Sztuka Karola Wojtyły na deskach teatru

  „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły to kolejna realizacja grupy teatralnej "Memento", działającej przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w bielskich Komorowicach. Członkowie kilkudziesięcioosobowego zespołu teatralnego pracują razem od około 10 lat.

 4. 14.06.2013

  Sławomir Mrożek na premierze "Karnawału..."

  Sławomir Mrożek pojawi się 15 czerwca w Warszawie na prapremierze swojej najnowszej sztuki "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama" w Teatrze Polskim, a potem zostanie na kilka dni, by wziąć udział w maratonie literackim "Mrożek na językach" w ramach Big Book Festival.

 5. 09.10.2012

  Pierwszy Festiwal Niepodległości

  Już wkrótce duże wydarzenie kulturalne - I Festiwal Niepodległości

 6. 25.03.2013

  Kolejna sztuka o zbrodni Breivika

  Szkocki pisarz Daniel Greig i reżyser Ramin Gray poinformowali, że pracują nad musicalem "Wydarzenia", opartym na motywie zbrodni popełnionej przez Norwega Andersa Breivika, który w lipcu 2011 r. zabił 77 osób i odsiaduje wyrok 21 lat więzienia.

 7. 03.09.2012

  Rosjanie wierni Annie German

  Anna German za życia była uwielbiana w ZSRR. Nagrała cztery płyty po rosyjsku. 30 lat po jej śmierci rosyjska telewizja państwowa rozpoczęła emisję poświęconego jej serialu biograficznego.

 8. 04.02.2013

  Aktywność kulturalna Polaków wzrasta

  Odwiedzamy coraz częściej galerie i wystawy. Lubimy chodzić do teatru i muzeum. Coraz więcej z nas używa internetu nie tylko w celach zawodowych- wynika z sondażu CBOS.

Facebook