Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Lot nad kukułczym gniazdem" w Teatrze Śląskim

22.11.2013

Spektakl "Lot nad kukułczym gniazdem" na podstawie sztuki Dale'a Wassermana oraz w reżyserii Roberta Talarczyka przygotował Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Pozostanie na afiszach co najmniej do końca tego sezonu artystycznego.

Sztuka Wassermana to adaptacja głośnej powieści Kena Keseya, rozsławionej filmem Milosza Formana z 1975 roku. Film został nagrodzony Oskarami w pięciu kategoriach - dla najlepszego filmu, reżysera aktora (Jack Nicholson), aktorki (Louise Fletcher) oraz adaptowanego scenariusza. Polska premiera wersji teatralnej miała miejsce w 1977 roku w Teatrze Powszechnym.

"Kiedy przygotowywałem się do spektaklu zaprosiłem do teatru młodych ludzi, żeby zorientować się co wiedzą o powieści Kena Keseya, czy filmie Milosza Formana. Okazało się, że na 120 osób, zaledwie dwie, w tym jedna nauczycielka, znały te dzieła" - powiedział w piątek dyrektor Teatru Śląskiego i reżyser spektaklu Robert Talarczyk.

Talarczyk podkreśla, że celem spektaklu będzie m.in. nawiązanie dialogu z młodą publicznością. "Bunt jest przywilejem młodych ludzi a moje pokolenie czytało Lot nad kukułczym gniazdem jako antysystemową powieść, dlatego postanowiłem sprawdzić, czy w obecnym świecie, ma ona jeszcze takie konotacje" - dodał Talarczyk.

W rolach głównych występują: Katarzyna Brzoska jako Siostra Ratched oraz Dariusz Chojnacki jako Randle Patric McMurphy.

Instalację plastyczną przygotowali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński - jej fragmenty pochodzą ze składnic używanego sprzętu.

Spektakl "Lot nad kukułczym gniazdem" będzie prezentowany co najmniej do końca tego sezonu artystycznego na Dużej Scenie Teatru Śląskiego. Jak powiedziała PAP rzeczniczka teatru Aleksandra Czapla-Oslislo w zależności od zainteresowania publiczności może pozostać na afiszach nawet przez wiele sezonów.

Wcześniej "Lot nad kukułczym gniazdem" inscenizowali m.in. tacy uznani twórcy jak Zygmunt Huebner w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Krzysztof Zanussi w Starym Teatrze z Krakowa czy Maja Kleczewska w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Słowa kluczowe:

teatr

,

spektakl

,

scenariusz

Warto poczytać

 1. adagio 28.09.2016

  Film Wajdy polskim kandydatem do Oscara

  "Powidoki" Andrzeja Wajdy powalczą o statuetkę w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

 2. Zrzut-ekranu-2016-09-25-o-150503 25.09.2016

  Od środy Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

  Pokazy filmów, koncerty, warsztaty i spotkania filmowców, muzyków, literatów, historyków i producentów; konkursy, seminaria i wernisaże odbędą się m.in. podczas Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w dniach od 28 września do 1 października w Gdyni.

 3. IMG8079 20.09.2016

  Ponad 800 pomysłów na film historyczny o Polsce

  "Według wstępnej oceny komisji, poziom nadesłanych prac jest wysoki".

 4. mid-16919064 19.09.2016

  Łódzkie instytucje kultury dostaną dofinansowanie z UE

  Minister kultury Piotr Gliński podpisał pięć umów na dofinansowanie placówek kultury - EC1, Muzeum Sztuki, Zespołu Szkół Muzycznych im. Moniuszki oraz Akademii Muzycznej im. Bacewiczów.

 5. sprawiedliwistef1709 17.09.2016

  „Sprawiedliwi zdrajcy". Ukraińcy ratujący Polaków

  Nie wiadomo, ilu Polaków uratowali ich ukraińscy sąsiedzi. Witold Szabłowski, autor "Sprawiedliwych zdrajców" szacuje, że może chodzić o kilka tysięcy osób.

 6. Dywizjon303incolor 16.09.2016

  Legenda przestworzy na planie "Dywizjonu 303"

  Legendarny Hurricane – brytyjski samolot myśliwski, taki jakim latali piloci z Dywizjonu 303 - przyleciał na plan filmu o polskich lotnikach.

 7. opera-szczecin 14.09.2016

  60-lecie Sceny Muzycznej w Szczecinie

  Koncertem z udziałem 100 muzyków z Polski i Niemiec szczecińska Opera na Zamku zainauguruje 25 września nowy sezon artystyczny.

 8. KrzysztofKieslowski 11.09.2016

  W przesłanie Kieślowskiego chodzi o dostrzeganie innego człowieka

  "Bądź uważny, przyglądaj się drugiemu człowiekowi, daj mu szansę. O to chodzi w przesłaniu Kieślowskiego" - powiedział scenarzysta Krzysztof Piesiewicz.

CSdoSI135fotMINI

Czas Stefczyka 135/2016

PDF (7,49 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook