Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Lot nad kukułczym gniazdem" w Teatrze Śląskim

22.11.2013

Spektakl "Lot nad kukułczym gniazdem" na podstawie sztuki Dale'a Wassermana oraz w reżyserii Roberta Talarczyka przygotował Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Pozostanie na afiszach co najmniej do końca tego sezonu artystycznego.

Sztuka Wassermana to adaptacja głośnej powieści Kena Keseya, rozsławionej filmem Milosza Formana z 1975 roku. Film został nagrodzony Oskarami w pięciu kategoriach - dla najlepszego filmu, reżysera aktora (Jack Nicholson), aktorki (Louise Fletcher) oraz adaptowanego scenariusza. Polska premiera wersji teatralnej miała miejsce w 1977 roku w Teatrze Powszechnym.

"Kiedy przygotowywałem się do spektaklu zaprosiłem do teatru młodych ludzi, żeby zorientować się co wiedzą o powieści Kena Keseya, czy filmie Milosza Formana. Okazało się, że na 120 osób, zaledwie dwie, w tym jedna nauczycielka, znały te dzieła" - powiedział w piątek dyrektor Teatru Śląskiego i reżyser spektaklu Robert Talarczyk.

Talarczyk podkreśla, że celem spektaklu będzie m.in. nawiązanie dialogu z młodą publicznością. "Bunt jest przywilejem młodych ludzi a moje pokolenie czytało Lot nad kukułczym gniazdem jako antysystemową powieść, dlatego postanowiłem sprawdzić, czy w obecnym świecie, ma ona jeszcze takie konotacje" - dodał Talarczyk.

W rolach głównych występują: Katarzyna Brzoska jako Siostra Ratched oraz Dariusz Chojnacki jako Randle Patric McMurphy.

Instalację plastyczną przygotowali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński - jej fragmenty pochodzą ze składnic używanego sprzętu.

Spektakl "Lot nad kukułczym gniazdem" będzie prezentowany co najmniej do końca tego sezonu artystycznego na Dużej Scenie Teatru Śląskiego. Jak powiedziała PAP rzeczniczka teatru Aleksandra Czapla-Oslislo w zależności od zainteresowania publiczności może pozostać na afiszach nawet przez wiele sezonów.

Wcześniej "Lot nad kukułczym gniazdem" inscenizowali m.in. tacy uznani twórcy jak Zygmunt Huebner w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Krzysztof Zanussi w Starym Teatrze z Krakowa czy Maja Kleczewska w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Słowa kluczowe:

teatr

,

spektakl

,

scenariusz

Warto poczytać

 1. tvpspotflagaSI 29.04.2016

  Dumna i niepokonana. Spot TVP na Dzień Flagi RP

  Telewizyjna Jedynka z okazji obchodów Dnia Flagi zrealizowała specjalny spot przedstawiający rozwój barw narodowych. Film będzie emitowany od 1 do 3 maja na antenach TVP.

 2. wolyn 26.04.2016

  Jest zwiastun "Wołynia"

  Film W. Smarzowskiego jest już prawie gotowy. Do ukończenia produkcji potrzeba jednak jeszcze 2 mln zł.

 3. MatejkoJanZaprowadzeniechrzescijanstwa 25.04.2016

  Chrzest Polski: Wystawa w Muzeum Wojska Polskiego

  Wystawę "Chrzest Polski", pokazującą państwo pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego, otwarto we wtorek warszawskim Muzeum Wojska Polskiego.

 4. szek 23.04.2016

  Teatry fetują Szekspira

  Na deskach scenicznych całego świata trwają obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira,angielskiego poety i dramaturga. 23 kwietnia także w polskich teatrach odbędą się spektakle, koncerty i projekcje filmów. Przygotowano także gry miejskie i happeningi.

 5. Untitled09 21.04.2016

  Aplikacja GPS "Śladami wielkich kompozytorów"

  Chopin, Grieg, Tellefsen, Lutosławski i Nordheim - to kompozytorzy, śladem których będzie można podążać dzięki aplikacji mobilnej "Śladami wielkich kompozytorów".

 6. plamuarc 20.04.2016

  Polscy archeologowie ratują Palmyrę

  "Byliśmy pierwszymi zagranicznymi specjalistami z zakresu archeologii i konserwacji, którzy pojawili się na terenie Palmyry"

 7. heżyt 19.04.2016

  Młodzież upamiętniła Dzień Pamięci o Holokauście

  W Lublinie młodzież uczciła ten dzień wysyłaniem listów do żydowskiego chłopca Henia Żytomirskiego

 8. kaszz 17.04.2016

  Kaszubskie pieśni na CD

  Kilkanaście tradycyjnych pieśni śpiewanych na Kaszubach od wieków w czasie tzw. pustej nocy znalazło się na wydanej właśnie płycie.

CS1302016fotMINI

Czas Stefczyka 130/2016

PDF (5,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook