Jedynie prawda jest ciekawa


Londyńska sztuka o św. Maksymilianie Kolbe

02.10.2013

Specjalizujący się w tematyce religijnej zespół teatralny Ten Ten na londyńskim West Endzie w teatrze Leicester Square wystawił sztukę Davida Goodersona "Kolbe's Gift" (Dar Kolbego). Inscenizacja jest wystawiana tylko przez tydzień, a bilety są wyprzedane.

Bohaterem jest Franciszek Gajowniczek, któremu święty Maksymilian uratował życie w Auschwitz w 1941 r. zgłaszając się dobrowolnie za niego na śmierć głodową w karcerze. Gajowniczek będący w sztuce w podeszłym wieku w rozmowie z dziennikarzem usiłuje rozliczyć się z daru życia otrzymanego w tak niezwykłych okolicznościach.

"To trudny temat, ale niezwykła historia. W tak ciemnym miejscu, jak Auschwitz znalazł się ktoś zdolny do tak niezwykłej ofiary za drugiego człowieka. Kolbe nie był przy tym cichym i skromnym duchownym, lecz człowiekiem bardzo inteligentnym o cechach przywódczych" - powiedział o nim w rozmowie z BBC Martin O'Brien - dyrektor artystyczny teatru Ten Ten.

"Franek zawsze sądził, że został ocalony przed śmiercią z jakiegoś powodu. Zanim nie wyszedł z Auschwitz miał poczucie, że jego życie nie ma większego sensu. Po wojnie zmagał się ze świadomością, że życie zostało mu darowane i chciał mu nadać znaczenie. To ogólnoludzki dramat poszukiwania sensu życia, moralnego kompromisu w nieludzkiej sytuacji" – wyjaśnia.

Akcja sztuki rozgrywa się w domu Franciszka i Leny Gajowniczków w 1971 roku (roku, w którym Maksymilian Kolbe został beatyfikowany przez papieża Pawła VI), ale aktorzy odtwarzają epizody z okupowanej Warszawy 1940 roku, Auschwitz i tzw. referendum (3 x TAK) z 1947 roku. Inscenizacja wywołała duże zainteresowanie postacią franciszkanina (1894-41), kanonizowanego przez Jana Pawła II w 1982 r. Wokół przedstawienia organizowane są różne imprezy przybliżające postać męczennika m.in. wystawa fotograficzna w pobliskim kościele Notre Dame de France, dyskusja publiczna z udziałem aktorów i księży, film krótkometrażowy i publikacja dla szkół.

Ten Ten jest wielokrotnie nagradzaną za artystyczne osiągnięcia teatralną trupą działającą od 2007 r. Oprócz tradycyjnych przedstawień teatralnych organizuje warsztaty teatralne, przedstawienia dla szkół i więzień.

"Dar Kolbego" miał swoją premierę we wrześniu 2006 r. w teatrze Polskiego Ośrodka Społeczno Kulturalnego w Londynie w wykonaniu trupy teatralnej New Farnham Actors' Repertory.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook