Jedynie prawda jest ciekawa


Łódzkie instytucje kultury dostaną dofinansowanie z UE

19.09.2016

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podpisał w poniedziałek w Łodzi pięć umów na dofinansowanie placówek kultury - EC1, Muzeum Sztuki, Zespołu Szkół Muzycznych im. Moniuszki oraz Akademii Muzycznej im. Bacewiczów. Łącznie uzyskają one z UE ponad 65 mln zł.

"W I turze środków europejskich na kulturę na 18 projektów, którym przyznano dofinansowanie, aż pięć pochodzi z Łodzi. Na 56 projektów, które wpłynęło do ministerstwa i ubiegało się o dotację, aż dziesięć było z Łodzi. To były bardzo dobre wnioski, zarówno pod względem merytorycznym, jak i formalnym" - podkreślił wicepremier.

Gliński zaznaczył, że wiele projektów odpadło na etapie wstępnym z powodów formalnych.

"My pracujemy z instytucjami, które nie do końca dobrze piszą wnioski, np. nie potrafią uzasadnić tego, co chciałyby realizować. Funkcje dodatkowe placówek kultury są obecnie bardzo ważne; instytucje te zmieniają się bardzo dynamicznie, trzeba przekształcać ich ofertę i funkcjonowanie. Muzeum współczesne jest czymś zupełnie innym niż jeszcze 5-10 lat temu, dlatego wnioski muszą być dopracowane" - mówił.


Cztery instytucje z Łodzi zostaną dofinansowane w ramach III osi priorytetowej "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Beneficjenci środków europejskich to: Muzeum Sztuki (dwa projekty), EC1 Łódź - Miasto Kultury, Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki.

Muzeum Sztuki w Łodzi złożyło dwa projekty. Jeden dotyczy rewitalizacji infrastruktury głównej siedziby przy ul. Gdańskiej 43 - całkowity koszt prac to 17,6 mln zł, dofinansowanie unijne wyniesie 12,2 mln zł. Druga dotacja - w wysokości 6,5 mln zł - przeznaczona zostanie na adaptację budynku gospodarczego na nowoczesny magazyn studyjny; całkowity koszt tej inwestycji ma wynieść 9,4 mln zł. Oba projekty zgłoszone przez Muzeum Sztuki w Łodzi mają być zrealizowane w czerwcu 2018 r.

EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi uzyskało dofinansowanie w wysokości 18,3 mln zł na projekt "Aranżacja i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki w Łodzi". Koszt całej inwestycji to 45,5 mln zł. Realizacja ma zakończyć się w połowie 2017 r.

Akademia Muzyczna im. Bacewiczów przeznaczy ponad 20 mln zł - z czego dofinansowanie UE wyniesie ponad 14 mln zł - na zakup instrumentarium dla uczelni oraz wyposażenie Sali Koncertowej i Regionalnego Ośrodka Kultury Edukacji i Dokumentacji Muzycznej.

Przebudowa i rozbudowa siedziby Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi to cel kolejnego projektu dofinansowanego przez UE. Koszt całkowity projektu to blisko 21 mln zł, wsparcie unijne wyniesie prawie 14 mln zł. Zakończenie prac przewidywane jest na wrzesień 2019 r.

Jak powiedział wicepremier na spotkaniu z przedstawicielami łódzkich instytucji kultury, "kultura i przemysły kreatywne jest tym, co napędza współczesne miasta; inwestycje w zabytki i rewitalizację to inwestycje najlepiej zwracające się w sensie rozwojowym i gospodarczym; podnoszą jakość życia społeczności i nadają mu sens".

Gliński podkreślił, że dzięki inwestycjom unijnym Łódź zyska zróżnicowane działania kulturalne.

"Każda z dotowanych instytucji jest inna i każda koncentruje się na czymś innym; dwa projekty są związane z Muzeum Sztuki - rewitalizacji siedziby oraz stworzenie magazynu. Zespół Szkół Muzycznych wzbogaci się m.in. o salę koncertową, a Akademia Muzyczna im Bacewiczów uzyska fundusze na zakup instrumentów - to istotne, bo w Polsce, m.in. z uwagi na straty wojenne - nie mamy dostępu do najwyższej klasy instrumentów. Ale dbamy, by ich przyzwoity poziom w naszych uczelniach był zapewniony, a koszt dobrych instrumentów sięga kilku milionów euro za sztukę" - zaznaczył.


Centrum Nauki i Techniki w EC1 to - zdaniem wicepremiera - projekt związany z marzeniami łodzian o Nowym Centrum Łodzi i jego rewitalizacji.

"Tego rodzaju kierunek rozwoju muzealnictwa technicznego, inżynieryjnego jest szalenie potrzebny, bo nowe technologie szybko zmieniają świat, a nowe pokolenia są nimi żywo zainteresowane" - dodał.


Według Glińskiego dotacje wpisują się w większy projekt, jakim jest organizacja w Łodzi tzw. małego Expo w 2022 r. W czerwcu br. wicepremier wraz z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską złożył w siedzibie Biura Wystaw Światowych w Paryżu oficjalny wniosek o przyznanie Łodzi prawa do organizacji tej wystawy; jej tematem miałaby być rewitalizacja obszarowa miast.

"Przygotowujemy się do złożenia ostatecznej aplikacji. Koszty zostały zracjonalizowane, przejrzane od strony poszczególnych resortów; moim zdaniem wygląda to wspaniale - także z punktu widzenia opłacalności finansowej" - zaznaczył wicepremier.

Jego zdaniem Expo 2022 w Łodzi stanowiłoby ogromny bodziec rozwojowy dla miasta.  "Pięć miliardów, które zostanie zainwestowane w przygotowanie wystawy, to pieniądze przeznaczone na inwestycje, które są Łodzi potrzebne i są w projektach i planach odpowiednich ministerstw - przede wszystkim Ministerstwa Rozwoju. Mniej więcej połowa tej kwoty zwróci się w postaci komercjalizacji, a druga połowa to inwestycje, które i tak potrzebne są miastu" - zaznaczył.

Według Glińskiego Expo 2022 posłużyłoby nie tylko Łodzi, ale i Polsce, bo - jak wyjaśnił - problem rewitalizacji dotyczy nie tylko Łodzi.

wkt/PAP

[fot. PAP/Grzegorz Michałowsk]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook