Jedynie prawda jest ciekawa


Łódzkie instytucje kultury dostaną dofinansowanie z UE

19.09.2016

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podpisał w poniedziałek w Łodzi pięć umów na dofinansowanie placówek kultury - EC1, Muzeum Sztuki, Zespołu Szkół Muzycznych im. Moniuszki oraz Akademii Muzycznej im. Bacewiczów. Łącznie uzyskają one z UE ponad 65 mln zł.

"W I turze środków europejskich na kulturę na 18 projektów, którym przyznano dofinansowanie, aż pięć pochodzi z Łodzi. Na 56 projektów, które wpłynęło do ministerstwa i ubiegało się o dotację, aż dziesięć było z Łodzi. To były bardzo dobre wnioski, zarówno pod względem merytorycznym, jak i formalnym" - podkreślił wicepremier.

Gliński zaznaczył, że wiele projektów odpadło na etapie wstępnym z powodów formalnych.

"My pracujemy z instytucjami, które nie do końca dobrze piszą wnioski, np. nie potrafią uzasadnić tego, co chciałyby realizować. Funkcje dodatkowe placówek kultury są obecnie bardzo ważne; instytucje te zmieniają się bardzo dynamicznie, trzeba przekształcać ich ofertę i funkcjonowanie. Muzeum współczesne jest czymś zupełnie innym niż jeszcze 5-10 lat temu, dlatego wnioski muszą być dopracowane" - mówił.


Cztery instytucje z Łodzi zostaną dofinansowane w ramach III osi priorytetowej "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Beneficjenci środków europejskich to: Muzeum Sztuki (dwa projekty), EC1 Łódź - Miasto Kultury, Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki.

Muzeum Sztuki w Łodzi złożyło dwa projekty. Jeden dotyczy rewitalizacji infrastruktury głównej siedziby przy ul. Gdańskiej 43 - całkowity koszt prac to 17,6 mln zł, dofinansowanie unijne wyniesie 12,2 mln zł. Druga dotacja - w wysokości 6,5 mln zł - przeznaczona zostanie na adaptację budynku gospodarczego na nowoczesny magazyn studyjny; całkowity koszt tej inwestycji ma wynieść 9,4 mln zł. Oba projekty zgłoszone przez Muzeum Sztuki w Łodzi mają być zrealizowane w czerwcu 2018 r.

EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi uzyskało dofinansowanie w wysokości 18,3 mln zł na projekt "Aranżacja i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki w Łodzi". Koszt całej inwestycji to 45,5 mln zł. Realizacja ma zakończyć się w połowie 2017 r.

Akademia Muzyczna im. Bacewiczów przeznaczy ponad 20 mln zł - z czego dofinansowanie UE wyniesie ponad 14 mln zł - na zakup instrumentarium dla uczelni oraz wyposażenie Sali Koncertowej i Regionalnego Ośrodka Kultury Edukacji i Dokumentacji Muzycznej.

Przebudowa i rozbudowa siedziby Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi to cel kolejnego projektu dofinansowanego przez UE. Koszt całkowity projektu to blisko 21 mln zł, wsparcie unijne wyniesie prawie 14 mln zł. Zakończenie prac przewidywane jest na wrzesień 2019 r.

Jak powiedział wicepremier na spotkaniu z przedstawicielami łódzkich instytucji kultury, "kultura i przemysły kreatywne jest tym, co napędza współczesne miasta; inwestycje w zabytki i rewitalizację to inwestycje najlepiej zwracające się w sensie rozwojowym i gospodarczym; podnoszą jakość życia społeczności i nadają mu sens".

Gliński podkreślił, że dzięki inwestycjom unijnym Łódź zyska zróżnicowane działania kulturalne.

"Każda z dotowanych instytucji jest inna i każda koncentruje się na czymś innym; dwa projekty są związane z Muzeum Sztuki - rewitalizacji siedziby oraz stworzenie magazynu. Zespół Szkół Muzycznych wzbogaci się m.in. o salę koncertową, a Akademia Muzyczna im Bacewiczów uzyska fundusze na zakup instrumentów - to istotne, bo w Polsce, m.in. z uwagi na straty wojenne - nie mamy dostępu do najwyższej klasy instrumentów. Ale dbamy, by ich przyzwoity poziom w naszych uczelniach był zapewniony, a koszt dobrych instrumentów sięga kilku milionów euro za sztukę" - zaznaczył.


Centrum Nauki i Techniki w EC1 to - zdaniem wicepremiera - projekt związany z marzeniami łodzian o Nowym Centrum Łodzi i jego rewitalizacji.

"Tego rodzaju kierunek rozwoju muzealnictwa technicznego, inżynieryjnego jest szalenie potrzebny, bo nowe technologie szybko zmieniają świat, a nowe pokolenia są nimi żywo zainteresowane" - dodał.


Według Glińskiego dotacje wpisują się w większy projekt, jakim jest organizacja w Łodzi tzw. małego Expo w 2022 r. W czerwcu br. wicepremier wraz z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską złożył w siedzibie Biura Wystaw Światowych w Paryżu oficjalny wniosek o przyznanie Łodzi prawa do organizacji tej wystawy; jej tematem miałaby być rewitalizacja obszarowa miast.

"Przygotowujemy się do złożenia ostatecznej aplikacji. Koszty zostały zracjonalizowane, przejrzane od strony poszczególnych resortów; moim zdaniem wygląda to wspaniale - także z punktu widzenia opłacalności finansowej" - zaznaczył wicepremier.

Jego zdaniem Expo 2022 w Łodzi stanowiłoby ogromny bodziec rozwojowy dla miasta.  "Pięć miliardów, które zostanie zainwestowane w przygotowanie wystawy, to pieniądze przeznaczone na inwestycje, które są Łodzi potrzebne i są w projektach i planach odpowiednich ministerstw - przede wszystkim Ministerstwa Rozwoju. Mniej więcej połowa tej kwoty zwróci się w postaci komercjalizacji, a druga połowa to inwestycje, które i tak potrzebne są miastu" - zaznaczył.

Według Glińskiego Expo 2022 posłużyłoby nie tylko Łodzi, ale i Polsce, bo - jak wyjaśnił - problem rewitalizacji dotyczy nie tylko Łodzi.

wkt/PAP

[fot. PAP/Grzegorz Michałowsk]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook