Jedynie prawda jest ciekawa


Listopad - miesiącem Brunona Schulza

05.11.2012

W związku z przypadającą na 19 listopada 70. rocznicą śmierci pisarza Senat zadecydował w sierpniu o ogłoszeniu listopada miesiącem Schulza. Wystawy, koncerty, przedstawienia dedykowane autorowi "Sklepów cynamonowych" odbywać się będą w kraju i za granicą.

8 listopada w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego Krakowie otwarta zostanie wystawa "Xięga Bałwochwalcza Brunona Schulza (1892-1942)", na której znajdą się grafiki powstałe w latach 1920-1921. Również w Krakowie 14 listopada w Fundacji Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Miklaszewskim zatytułowane "Moja przygoda z Schulzem" oraz promocja jego książki pt. "Zatracenie się w Schulzu", wydanej przez PIW w 2009 roku.

Z kolei we Wrocławiu w dniach 14-18 listopada odbędzie się Festiwal Brunona Schulza. "Festiwal ma charakter międzynarodowy, oprócz spotkań i dyskusji poświęconych Schulzowi będzie także okazja  do rozmowy o stosunkach polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich oraz o śladach tych relacji w literaturze i sztuce" - zapowiadają organizatorzy, wydawnictwo EMG. Podczas festiwalu odbędzie się sesja naukowa w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zatytułowana "Bruno od Księgi Blasku"/Schulz ezoteryczny, kabalistyczny, mesjański", w której udział wezmą m.in. Jerzy Jarzębski, Shalom Lindenbaum, Piotr Śliwiński, Piotr Paziński, Adam Lipszyc i Agata Bielik-Robson.

W programie festiwalu są także m.in. spotkania z tłumaczami Schulza, panel o życiu literackim Żydów przed II wojną, prezentacje lekcji dla licealistów o autorze "Sklepów cynamonowych", wystawa "Bruno Schulz i Drohobycz w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich" oraz panel "Schulz i poeci" z udziałem Ryszarda Krynickiego, Wojciech Bonowicza i Tomasza Różyckiego. W ramach festiwalu odbędą się też wykłady Krzysztofa Vargi ("Schulz nieprzyzwoity") i Pawła Huelle ("Mesjasz") oraz koncerty muzyki klezmerskiej. Festiwal zakończy się w niedzielę 18 listopada na wrocławskim rynku, gdzie odbędzie się happening Braci Janickich z grupy Tadeusza Kantora zatytułowany "Weź walizkę, przyjdź na Rynek".

Tegoroczna edycja filmowego XVIII Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt (18-23 listopada) w Kielcach poświęcona będzie autorowi "Sklepów cynamonowych". 18 listopada odbędzie się koncert zespołu Bester Quartet z repertuarem z płyty "Sanatorium pod klepsydrą", dzień później obejrzeć będzie można zbiorową wystawę fotografii "Drohobycz bez Schulza", a 21 listopada - spektakl "Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni" w wykonaniu łódzkiego Teatru Lalki i Aktora "Pinokio". Natomiast 22
listopada organizatorzy festiwalu zapraszają na "Nocne kino z Schulzem", w tym pokaz filmów Krzysztofa Miklaszewskiego ("Ulica krokodyli nad Tamizą", "Ostatni z Schulzem", "Schulz w Krakowie"), pokaz filmu Braci Quay "Ulica krokodyli" oraz trailera ich najnowszego obrazu "Sanatorium pod klepsydrą".

Do 30 grudnia w warszawskim Muzeum Literatury można oglądać wystawę zatytułowaną  Rzeczywistość przesunięta", pokazująca twórczość Schulza na tle dzieł innych artystów dwudziestolecia międzywojennego.

Wydarzenia schulzowskie będą miały miejsce również poza granicami Polski. 10 listopada w Openbare Bibliotheek w Amsterdamie odbędzie się "Wieczór z Brunonem Schulzem", a w University of Chicago 19 i 20 listopada - konferencja, na której o Schulzu będą mówić literaturoznawcy z Niemiec, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Belgii i Polski.

Bruno Schulz - jeden z najciekawszych pisarzy XX wieku, malarz, rysownik - urodził się w 1892 r. w Drohobyczu niedaleko Lwowa, w rodzinie zasymilowanych Żydów. Jego ojciec był właścicielem sklepu bławatnego. Przyszły pisarz studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, ale z powodu choroby musiał przerwać naukę. Po śmierci ojca, z powodu ciężkiej sytuacji materialnej, zmuszony do podjęcia pracy zarobkowej, we wrześniu 1924 r. objął posadę nauczyciela rysunków w Państwowym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Drohobyczu. Nauczycielem pozostał, z krótkimi przerwami, do
1941 r. Kiedy podczas wojny hitlerowcy zajęli Drohobycz, zatrudnili go przy katalogowaniu konfiskowanych książek. 19 listopada 1942 r. Schulz został zastrzelony na ulicy getta w Drohobyczu.

Ocalała literacka spuścizna Brunona Schulza to dwa cykle opowiadań: "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod Klepsydrą", które przyniosły mu uznanie, a także kilka opowieści oraz szkice krytyczne zamieszczane w czasopismach. Niektóre opowiadania Schulza oraz materiały do powieści "Mesjasz", którą przygotowywał, zaginęły.

PAP/kop
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook