Jedynie prawda jest ciekawa


"Lida" - raj utracony. Przeczytaj!

19.02.2016

"Lida", powieść poetycka autorstwa Aleksandra Jurewicza, jest chętnie wznawiana – obecnie przez gdyńskie wydawnictwo Latarnia – bo chętnie czytana.

To piękna opowieść o utraconym raju dzieciństwa, który dla pięcioletniego bohatera znajdował się na Białorusi, w okolicach miasteczka Lida. Składają się na niego serdeczni ludzie, mówiący językiem „tutejszych”, bliskość i sąsiedzka pomoc mimo biedy, urokliwa, pełna tajemnic natura. Pełne liryzmu, ale i naturalizmu sceny obserwowane oczyma małego Alka są z czułością przywoływane przez dorosłego Aleksandra.  

Przez tę sielską krainę przetacza się jednak polityka. Przykładowo wciąż widoczne są tam ślady po II wojnie światowej, jak pamięć o bitwie polskich oddziałów z Armią Czerwoną pod Surkontami w 1939 r. Dziadek bohatera, więziony przez Niemców, w tym samym więzieniu, choć już pod administracją Rosjan, odbywał karę za odmowę przystąpienia do kołchozu. Jednym z kolejnych przejawów polityki wpływającej na życie mieszkańców okolic Lidy były fale wysiedleń. Szacuje się, że objęły one w latach 1955–1959 ponad 220 tys. osób zamieszkujących Kresy Wschodnie, legitymujących się przedwojennym polskim obywatelstwem. Polaków z Białorusi kierowano głównie na ziemie zachodnie, zwane odzyskanymi.

Rodzice bohatera "Lidy" mają szansę spełnić marzenie o życiu w mitycznej „Polszy”, choć za cenę rozstania z bliskimi i porzucenia „ajczyzny”. Po długiej podróży całą rodziną trafiają do Połczyna-Zdroju. W nowym miejscu osiedlenia repatrianci nie będą jednak przyjęci zbyt gościnnie, jako nieproszeni goście („kacapy”), z którymi trzeba się podzielić skromnym powojennym dorobkiem. Tym chętniej chłopiec będzie przywoływał obrazy dawnego życia. Bohater powieści, zanurzony w przeszłości, nie opuści jej de facto nigdy, choć ostatecznie jako dorosły znajdzie swoje miejsce w nowej rzeczywistości „w mieście nad wielką wodą”, czyli w Gdańsku. Jego silna uczuciowa więź z krainą dzieciństwa jest zarazem przedłużeniem więzi z ukochanym zmarłym ojcem. W wierszach zmieszczonych w tej książce powracają wątki opisane już w powieści – pamięci, tęsknoty, obrazów powracających z przeszłości, coraz bardziej zacierających się wspomnień.

Wydawnictwo Latarnia planuje wydawanie literatury pięknej oraz książek z zakresu historii, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Polski. Pierwsza publikacja wydana przez tę oficynę łączy zatem oba kierunki, które będą przez nią eksplorowane. Zapowiada ona także współpracę przede wszystkim z polskimi autorami.

Poeta i pisarz Aleksander Jurewicz (ur. 1952) mieszka i pracuje w Gdańsku od czasów studiów, publikując książki prozatorskie i poetyckie. Największym uznaniem cieszy się spośród nich wydana w 1990 r."Lida", uhonorowana nagrodą Czesława Miłosza w roku następnym.

KSIĄŻKA DO KUPIENIA WSKLEPIKU.PL i www.latarnia.com.pl.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook