Jedynie prawda jest ciekawa


"Lida" - raj utracony. Przeczytaj!

19.02.2016

"Lida", powieść poetycka autorstwa Aleksandra Jurewicza, jest chętnie wznawiana – obecnie przez gdyńskie wydawnictwo Latarnia – bo chętnie czytana.

To piękna opowieść o utraconym raju dzieciństwa, który dla pięcioletniego bohatera znajdował się na Białorusi, w okolicach miasteczka Lida. Składają się na niego serdeczni ludzie, mówiący językiem „tutejszych”, bliskość i sąsiedzka pomoc mimo biedy, urokliwa, pełna tajemnic natura. Pełne liryzmu, ale i naturalizmu sceny obserwowane oczyma małego Alka są z czułością przywoływane przez dorosłego Aleksandra.  

Przez tę sielską krainę przetacza się jednak polityka. Przykładowo wciąż widoczne są tam ślady po II wojnie światowej, jak pamięć o bitwie polskich oddziałów z Armią Czerwoną pod Surkontami w 1939 r. Dziadek bohatera, więziony przez Niemców, w tym samym więzieniu, choć już pod administracją Rosjan, odbywał karę za odmowę przystąpienia do kołchozu. Jednym z kolejnych przejawów polityki wpływającej na życie mieszkańców okolic Lidy były fale wysiedleń. Szacuje się, że objęły one w latach 1955–1959 ponad 220 tys. osób zamieszkujących Kresy Wschodnie, legitymujących się przedwojennym polskim obywatelstwem. Polaków z Białorusi kierowano głównie na ziemie zachodnie, zwane odzyskanymi.

Rodzice bohatera "Lidy" mają szansę spełnić marzenie o życiu w mitycznej „Polszy”, choć za cenę rozstania z bliskimi i porzucenia „ajczyzny”. Po długiej podróży całą rodziną trafiają do Połczyna-Zdroju. W nowym miejscu osiedlenia repatrianci nie będą jednak przyjęci zbyt gościnnie, jako nieproszeni goście („kacapy”), z którymi trzeba się podzielić skromnym powojennym dorobkiem. Tym chętniej chłopiec będzie przywoływał obrazy dawnego życia. Bohater powieści, zanurzony w przeszłości, nie opuści jej de facto nigdy, choć ostatecznie jako dorosły znajdzie swoje miejsce w nowej rzeczywistości „w mieście nad wielką wodą”, czyli w Gdańsku. Jego silna uczuciowa więź z krainą dzieciństwa jest zarazem przedłużeniem więzi z ukochanym zmarłym ojcem. W wierszach zmieszczonych w tej książce powracają wątki opisane już w powieści – pamięci, tęsknoty, obrazów powracających z przeszłości, coraz bardziej zacierających się wspomnień.

Wydawnictwo Latarnia planuje wydawanie literatury pięknej oraz książek z zakresu historii, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Polski. Pierwsza publikacja wydana przez tę oficynę łączy zatem oba kierunki, które będą przez nią eksplorowane. Zapowiada ona także współpracę przede wszystkim z polskimi autorami.

Poeta i pisarz Aleksander Jurewicz (ur. 1952) mieszka i pracuje w Gdańsku od czasów studiów, publikując książki prozatorskie i poetyckie. Największym uznaniem cieszy się spośród nich wydana w 1990 r."Lida", uhonorowana nagrodą Czesława Miłosza w roku następnym.

KSIĄŻKA DO KUPIENIA WSKLEPIKU.PL i www.latarnia.com.pl.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook