Jedynie prawda jest ciekawa


Lekcja Śpiewania z okazji Święta Niepodległości

07.11.2013

Lekcja Śpiewania, podczas której śpiewane są pieśni i piosenki patriotyczne odbędzie się po raz 50. w Święto Niepodległości w Krakowie. Dzień wcześniej impreza ponownie zagości w Warszawie, a także - po raz pierwszy - w Londynie.

Jak mówi pomysłodawca przedsięwzięcia, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański, mottem przewodnim tych spotkań jest hasło: "Patriotyzm nie musi być cierpieniem". "Poprzez cykliczne organizowanie Lekcji Śpiewania urzeczywistniona została idea o propagowaniu radosnego patriotyzmu" - zaznaczył.

W poniedziałek wieczorem na krakowskim Rynku Głównym po raz 50. zbiorą się mieszkańcy miasta i turyści, aby śpiewając pieśni i piosenki patriotyczne uczcić Święto Niepodległości. Dla uczestników przygotowano 3 tysiące darmowych śpiewników, z których artyści Loch Camelot razem z publicznością wyśpiewają 25 utworów. Koncert otrzymał honorowy patronat prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego.

W niedzielę Lekcja Śpiewania "Historia Polski w piosence (1863-1989 r.)" z udziałem artystów Kabaretu Loch Camelot po raz kolejny zagości w stolicy. Od godziny 17 wszyscy chętni będą mogli wspólnie śpiewać w budynku Muzeum Niepodległości przy alei Solidarności 62 w Warszawie. Tego samego dnia o godz. 17 rozpocznie się Lekcja Śpiewania "Wyśpiewaj niepodległość" w Londynie. Wspólne śpiewanie zaplanowano w budynku Polskiego Ośrodka Społeczno Kulturalnego przy 238-246 King Street. Może w nim wziąć udział każdy - bez względu na wiek i biegłość posługiwania się językiem polskim.

Imprezę w Londynie poprowadzą: Katy Carr, brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia, Waldemar Domański oraz Paweł Żaba, kompozytor z Bristolu.

Pierwszy koncert w Krakowie pt. "Radosna Niepodległości" odbył się 11 listopada 2002 r. Rozdano wtedy kilkaset śpiewników i wspólnie z prawie 2-tysięczną publicznością odśpiewano trzydzieści pieśni i piosenek. Rekordowa Lekcja Śpiewania miała miejsce 11 listopada 2008 r., kiedy na Rynku Głównym zgromadziła 30 tys. uczestników.

Do tej pory w Lekcjach Śpiewania, organizowanych w Krakowie m.in. z okazji Święta Niepodległości, Święta 3 Maja oraz w niedzielę przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia i 14 lutego w dzień zakochanych, wzięło udział około 300 tys. śpiewających, którzy otrzymali 200 tys. egzemplarzy bezpłatnych śpiewników specjalnie drukowanych na tę okazję.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook