Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Legendy rocka jako medialne przekąski

22.09.2011

Kazik Staszewski i Muniek Staszczyk wyznają, że w 2007 roku ulegli antypisowskiej panice. Zbigniew Hołdys nie idzie na wybory. Paweł Kukiz już dawno rozczarował się do rządzących i dobrze mówi o PiS. Tylko Tomasz Lipiński twardo broni rządu i stara się napominać kolegów.

- Oczywiście, że powinien – odpowiedział Kazik Staszewski na pytanie, czy Lech Kaczyński powinien mieć pomnik w Warszawie. - Bez względu na opinie o nim – zginął na posterunku, pełniąc obowiązki głowy państwa, a nie u siebie na działce, zabijając się szpadlem. A poza tym – czy nam się to podoba czy nie – był najlepszym prezydentem Polski ostatniego 20-lecia. Bo kto, jeśli nie on? Jaruzelski? Wałęsa? Nie wygłupiajmy się... A może Kwaśniewski, który do Charkowa, na groby polskich żołnierzy pojechał pijany?

Socjolog Kazik

Kazik uważa głosowanie na PO w 2007 roku za wielki błąd. - Głosowałem, ale z własnej ignorancji i z ulegania baraniej panice - ulegając panice antypisowskiej. Tego żałuję. Daleki jestem od tego, by w czambuł potępiać rządy PiS. Dla mnie i dla mojej kieszeni to był bardzo dobry czas. Znieśli podatek od darowizny, od spadku, zmniejszyli dochodowy. Niestety kompletnie nie umieli sobie poradzić z wizerunkiem w mediach, czego i ja jestem najlepszym dowodem, widząc w nich wcielone zło. Ale ja to głupek jestem – mówi muzyk. Ale to przesadna skromność, bo Staszewski całkiem nieźle od dawna „czuje” politykę. Nie tylko dlatego, że studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Już kilka razy zasłynął z politycznych manifestów. A to żądając od Lecha Wałęsy swoich stu milionów. A to wyśmiewając Waldemara Pawlaka za to, że był marionetką podczas tzw. Nocnej Zmiany w 1992 roku, gdy obalano rząd Olszewskiego.

Obecnemu rządowi zarzuca, jak mówi, „wszystko”. Jego zdaniem, nie dotrzymał żadnej obietnicy wyborczej i zachowuje się cynicznie. PiS wychwala za politykę gospodarczą, mówiąc, że jego rodzinie żyło się wtedy najlepiej.

Dziękuję Panu Kazikowi

Wywiad z założycielem i frontmanem „Kultu” na Facebooku bije rekordy popularności. Choć w większości jest poświęcony muzyce, już stał się elementem kampanii wyborczej. - Dziękuję za rzetelną ocenę mojego świętej pamięci brata i ocenę rządów PiS – mówił podczas konwencji wyborczej PiS 18 września w Krakowie prezes Jarosław Kaczyński. - Dziękuję Kazimierzowi Staszewskiemu, słynnemu Kazikowi i wiem, że tak myślą miliony Polaków.

Co na to wszystko sam Kazik? Na portalu Rebelya.pl jeden z fanów twórczości Staszewskiego zrelacjonował jego ostatni koncert: „Kazimierz w krótkich, żołnierskich słowach zdystansował się od swojego rzekomego poparcia PiS (gwoli ścisłości, od partii rządzącej również), zasugerował zebranym (odcinając się od sugerowania czegokolwiek) pozostanie w domach w czasie wyborów, po czym zaintonował okazjonalną pieśń "Płoń parlamencie", ku uciesze zgromadzenia”. W jego myśleniu o rzeczywistości jest więc spora dawka uprzedzeń do klasy politycznej jako takiej. Ale zadowolenie prezesa PiS jest zrozumiałe, bo robi to kolejny wyłom w medialnym obrazie PiS.

Wszyscy dostali wirusa antypisowskiego

Podobnie jak Kazik wypowiedział się inny nestor polskiego rocka, Zygmunt Staszczyk, znany szerzej jako Muniek, lider legendarnej grupy T. Love. - W 2007 roku uległem mediom, które były przeciwne PIS. TVN24 był ewidentnie przeciw Kaczyńskiemu. Może za dużo oglądałem telewizji. Może nastąpiła taka zaraza, że wtedy wszyscy dostali wirusa antypisowskiego. – powiedział w wywiadzie dla „Wprost”. - Jak Kaczyński wygra demokratycznie to wygra. Katastrofy tu nie będzie, ja stąd nie wyjadę. Będzie po prostu ostrzej, znowu trochę nerwowo. Może ja mam deczko rozkołatane nerwy, wolałbym spokojniej, bardziej po czesku.

Muniek mówi jednak, że mimo wszystko będzie głosował na Platformę, mimo że, jak stwierdził, jej rząd go wielokrotnie „wkurwił”.

W wydanym w marcu wywiadzie-rzece Muniek dał wyraz swojego zawodu PO. - Teraz, gdy patrzę na dokonania PO, na którą głosowałem, to człowiek trzeźwieje, uczy się, widzi, jak nim manipulują - stwierdza w książce "Muniek”.

Kukiz już nie lubi Platformy

Już dawno wyleczył się z sympatii do rządu Paweł Kukiz, w 2007 roku jeden z najmocniejszych głosów za PO i przeciwko PiS. Szczególną niechęcią darzył Zbigniewa Ziobrę. Dzisiaj głównym przedmiotem jego ataków jest Platforma, co jest o tyle warte docenienia, że łączy go prywatna znajomość z Grzegorzem Schetyną. Lider zespołu „Piersi”, a w latach 80. Aya RL, nigdy nie ukrywał, że jest chrześcijaninem i konserwatystą. W wyborach prezydenckich 2010 roku oddał swój głos na Marka Jurka. W 2010 roku mówił, że nie chciał, by prezydentem został Jarosław Kaczyński, bo PO musi wziąć całą odpowiedzialność za Polskę i dopiero wtedy będzie można ją rozliczyć. W zbliżających się wyborach nie wykluczył już jednak warunkowego poparcia PiS.

Zainteresowanie Kukiza polityką jest znane od dawna i w ostatnich latach chyba się nasila. Jednym z ostatnich tego przejawów była ostra piosenka wspierająca działania Powiernictwa Polskiego (związanego z PiS) pod tytułem „Heil Steinbach”, wymierzona w szefową Powiernictwa Pruskiego.

Wybory bez Hołdysa

- Kiedy będzie kandydowało parę tysięcy kretynów na stanowiska parlamentarne, nikt mnie nie zmusi, żebym zagłosował na jednego z nich, tylko dlatego, że go uznam za mniej groźnego kretyna – powiedział z kolei „Faktowi” Zbigniew Hołdys, w latach 80. założyciel i lider „Perfektu” - Co to wszystko ma wspólnego z demokracją? Nie mam zamiaru brać w takim czymś udziału i nie wezmę udziału w żadnych wyborach aż do końca świata, chyba że zostanie zmieniona ordynacja wyborcza na przyzwoitszą.

Słowa Hołdysa były może najbardziej zaskakujące, gdyż on dotąd był jednym z najbardziej znanych krytyków PiS i obrońcą rządu Donalda Tuska. Do historii przejdą jego niewybredne wyzwiska pod adresem Jarosława Kaczyńskiego na jednym portali społecznościowych, dosłownie kilka tygodni po katastrofie smoleńskiej. Jednak nawet on nabrał wody w usta w kwestii pochwał dla rządu Donalda Tuska. Trudno jego postawę traktować inaczej niż jako zawód rządami PO.

Spośród zaangażowanych dotąd po stronie PO nestorów polskiego rocka defetyzm nie udzielił się tylko Tomaszowi Lipińskiemu, w latach 80. Liderowi grup Brygada Kryzys i Tilt. - Osobiście nie utożsamiam się z prostytutkami. Nie utożsamiam się też z Kazikiem. – powiedział portalowi Onet.pl - Kazik powinien wziąć sobie na wstrzymanie (…) podobne wypowiedzi na niedługo przed wyborami są niestosowne – pouczał kolegę Lipiński.

Polacy lubią medialne przekąski

Ciekawsze jednak niż same wypowiedzi klasyków polskiego rocka na tematy polityczne, jest to, że zyskują tak szeroki odzew. W Polsce rockman, który zaczynał w latach 80., cieszy się sporym szacunkiem jako jeden z bojowników walki z systemem. Rzeczywiście, każdy z nich, choć najmniej Zbigniew Hołdys, który nie był przedstawicielem sceny niezależnej, płacił sporą cenę za polityczne zaangażowanie swojej muzyki. W III RP większość autorytetów „Solidarności” zostało podważonych przez ich zaangażowanie polityczne, natomiast wymienieni muzycy mieli komfort stania z boku. I bardzo dbali o zachowanie choć minimum niezależności. Na pewno udało im się to lepiej, niż np. w przypadku wielu gwiazd kina.

Oczywiście, czyhają też na nich pułapki, w które nierzadko wpadają. Największym polem minowym jest właśnie zaangażowanie polityczne i medialne. Ciekawie mówił o tym sam Muniek Staszczyk w rozmowie z „Rzeczpospolitą” w marcu tego roku. - Był taki moment, że TVN 24 leciał u mnie non stop. (...) Ciągle do mnie dzwonili, zapraszali. "Panie Muńku, to, panie Muńku, tamto". Trochę mnie to łechtało. Byłem już nie tylko muzykiem, ale mądralą od wszystkiego. Znałem się na relacjach polsko-żydowskich, redukcji armii niemieckiej. Mogłem skazać Polańskiego na niebyt albo załatwić mu niewinność. Powiedzieć coś o dopalaczach. Chcąc nie chcąc, stałem się medialną przekąską między newsem o Smoleńsku a prognozą pogody. Powiedziałem: stop. Jak widać jednak, media, ich odbiorcy, a także politycy wciąż łakną wypowiedzi Muńka, Kazika, Kukiza i Hołdysa. Trudno im będzie mówić „stop”.

Marcin Herman

Warto poczytać

 1. parl-europ 29.03.2017

  Wystawa o Smoleńsku w PE

  "Mam nadzieję, że te krople będą drążyć także ich sumienie i będą pytać swoich przywódców, czy coś w tej sprawie wiedzą".

 2. szymnaowksidsaf 28.03.2017

  Koncerty w 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego

  80 lat temu zmarł wybitny kompozytor Karol Szymanowski. Z tej okazji w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbędzie się koncert monograficzny. Z kolei w środę, w Akademii Muzycznej w Katowicach, której patronuje ten artysta, zabrzmią jego znane dzieła.

 3. nagrodtt 27.03.2017

  Prezydent odznaczył aktorów Teatru Narodowego

  Za wybitne zasługi w upowszechnianiu i popularyzowaniu kultury polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany m.in. dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie Krzysztof Torończyk.

 4. Dalkowskaok 26.03.2017

  50 lat Kabaretu Pod Egidą (wywiad)

  - Kabaret Pod Egidą sobotnim koncertem w warszawskim centrum kultury "Dobre miejsce" uczcił 50-lecie swojej działalności.

 5. zabinsy-mater 24.03.2017

  Na ekrany kin wchodzi film "Azyl"

  Historia małżeństwa Żabińskich zainspirowała Hollywood.

 6. kaczmarksi 22.03.2017

  60 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski

  22 marca 1957 r. urodził się w Warszawie Jacek Kaczmarski, poeta i autor tekstów, pieśniarz, bard. Wykonawca "Murów", "Obławy", "Naszej klasy" i kilku setek innych ważnych dla kilku pokoleń Polaków piosenek.

 7. wawa-opera-stefff 21.03.2017

  Nadchodzą zmiany w Warszawskiej Operze Kameralnej

  W ciągu 12 miesięcy w Warszawskiej Operze Kameralnej wdrożony zostanie plan zmian, mający podnieść oglądalność spektakli - ogłosiła podczas wtorkowej konferencji prasowej p.o. dyrektora placówki Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

 8. smarz3 21.03.2017

  "Wołyń" nagrodzony Orłem 2017

  Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 odbyła się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook