Jedynie prawda jest ciekawa


Legenda muzyki, Ray Manzarek nie żyje

21.05.2013

Mający polskie korzenie, Ray Manzarek, jeden z założycieli i członek zespołu The Doors, zmarł w poniedziałek w Niemczech - poinformował menedżer grupy Tom Vitorino. Muzyk od lat zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 74 lata.

Manzarek, który od około 10 lat mieszkał w północnej Kalifornii, w klinice w Rosenheim na południu Niemiec poddawał się leczeniu nowotworu przewodów żółciowych. Zmarł w szpitalu, otoczony przez żonę i braci - podał Vitorino.

"Jestem głęboko zasmucony na wieść o odejściu mojego przyjaciela i kolegi z zespołu Raya Manzarka. Cieszę się jednak, że u jego boku mogłem przez ostatnie lata znów grać utwory The Doorsów. Ray to był kawał mojego życia. Będę za nim tęsknił" - napisał w oświadczeniu gitarzysta zespołu Robby Krieger.

W 1965 roku, wówczas jeszcze jako student szkoły filmowej, założył zespół The Doors z Jimem Morrisonem. Jego popisy na instrumentach klawiszowych w utworach "Break On Through to the Other Side" czy "Light My Fire" stały się, obok głosu Morrisona, znakiem rozpoznawczym muzycznego stylu grupy - przypomina agencja Reutera.

Premierowy album The Doors od lat zajmuje miejsca w czołówce zestawień najwybitniejszych dzieł swojego gatunku.

Kolejne płyty – podobnie jak debiut – pokrywały się złotem i platyną w wielu krajach. Za popularnością szedł wysoki poziom artystyczny, „reklamowany” w pewnej mierze przez skandalizujące zachowanie frontmena grupy. Wraz z oddalaniem się Morrisona od rzeczywistości w świat używek i narkotyków (nie bez udziału – w różnym stopniu – kolegów z zespołu), kariera The Doors stawała się coraz bardziej chaotyczna i nieprzewidywalna. Muzykom nie przeszkadzało to jednak nagrywać znakomitych albumów, wypełnionych oryginalną, intrygującą, a w pewnym stopniu również przebojową muzyką.

Każdy z albumów w dyskografii The Doors zasługuje na wspomnienie: Strange Days, Waiting For The Sun, The Soft Parade, Morrison Hotel oraz L.A. Woman, wydany w kwietniu 1971 roku, trzy miesiące przed tajemniczą śmiercią Morrisona, prawdopodobnie powodowaną przedawkowaniem narkotyków.

The Doors w 1993 roku trafili do sławnego muzeum rocka i rock'n'rolla w Cleveland, The Rock and Roll Hall of Fame. Zespół nagrał osiem albumów i sprzedał łącznie ok. 100 mln płyt. Po rozpadzie grupy spowodowanym śmiercią Morrisona w 1971 roku Manzarek nagrał dwie płyty z zespołem rockowym Nite City oraz sześć albumów solowych. Ostatni, "Translucent Blues", pochodzi z 2011 roku. W 2002 roku wraz z Kriegerem reanimował The Doorsów w 2002 roku pod nazwą Manzarek-Krieger.

"Zamieszkujemy nasze ciała przez 70, 80, 90 lat, a życie tu na planecie Ziemia to taka frajda, że chce się, by to trwało. Twój duch, umysł, dusza z wiekiem stają się coraz lepsze. Zaczynasz patrzeć na wiele spraw z perspektywy. To wszystko przyspiesza i tylko to cholerne ciało spowalnia" – mówił Manzarek w 2006 roku w wywiadzie dla Reutera.

Manzarek napisał też dwie powieści oraz zbiór wspomnień "Rozpal we mnie ogień. Moje życie z The Doors".

Urodził się w Chicago w 1939 roku, jako syn Heleny i Raymonda Manczarków pochodzących z polskich rodzin emigranckich.

Pozostawił żonę Dorothy, dwóch braci, syna z żoną i troje wnucząt.

PAP, lz

[fot: PAP - EPA]


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook