Jedynie prawda jest ciekawa


Legenda muzyki, Ray Manzarek nie żyje

21.05.2013

Mający polskie korzenie, Ray Manzarek, jeden z założycieli i członek zespołu The Doors, zmarł w poniedziałek w Niemczech - poinformował menedżer grupy Tom Vitorino. Muzyk od lat zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 74 lata.

Manzarek, który od około 10 lat mieszkał w północnej Kalifornii, w klinice w Rosenheim na południu Niemiec poddawał się leczeniu nowotworu przewodów żółciowych. Zmarł w szpitalu, otoczony przez żonę i braci - podał Vitorino.

"Jestem głęboko zasmucony na wieść o odejściu mojego przyjaciela i kolegi z zespołu Raya Manzarka. Cieszę się jednak, że u jego boku mogłem przez ostatnie lata znów grać utwory The Doorsów. Ray to był kawał mojego życia. Będę za nim tęsknił" - napisał w oświadczeniu gitarzysta zespołu Robby Krieger.

W 1965 roku, wówczas jeszcze jako student szkoły filmowej, założył zespół The Doors z Jimem Morrisonem. Jego popisy na instrumentach klawiszowych w utworach "Break On Through to the Other Side" czy "Light My Fire" stały się, obok głosu Morrisona, znakiem rozpoznawczym muzycznego stylu grupy - przypomina agencja Reutera.

Premierowy album The Doors od lat zajmuje miejsca w czołówce zestawień najwybitniejszych dzieł swojego gatunku.

Kolejne płyty – podobnie jak debiut – pokrywały się złotem i platyną w wielu krajach. Za popularnością szedł wysoki poziom artystyczny, „reklamowany” w pewnej mierze przez skandalizujące zachowanie frontmena grupy. Wraz z oddalaniem się Morrisona od rzeczywistości w świat używek i narkotyków (nie bez udziału – w różnym stopniu – kolegów z zespołu), kariera The Doors stawała się coraz bardziej chaotyczna i nieprzewidywalna. Muzykom nie przeszkadzało to jednak nagrywać znakomitych albumów, wypełnionych oryginalną, intrygującą, a w pewnym stopniu również przebojową muzyką.

Każdy z albumów w dyskografii The Doors zasługuje na wspomnienie: Strange Days, Waiting For The Sun, The Soft Parade, Morrison Hotel oraz L.A. Woman, wydany w kwietniu 1971 roku, trzy miesiące przed tajemniczą śmiercią Morrisona, prawdopodobnie powodowaną przedawkowaniem narkotyków.

The Doors w 1993 roku trafili do sławnego muzeum rocka i rock'n'rolla w Cleveland, The Rock and Roll Hall of Fame. Zespół nagrał osiem albumów i sprzedał łącznie ok. 100 mln płyt. Po rozpadzie grupy spowodowanym śmiercią Morrisona w 1971 roku Manzarek nagrał dwie płyty z zespołem rockowym Nite City oraz sześć albumów solowych. Ostatni, "Translucent Blues", pochodzi z 2011 roku. W 2002 roku wraz z Kriegerem reanimował The Doorsów w 2002 roku pod nazwą Manzarek-Krieger.

"Zamieszkujemy nasze ciała przez 70, 80, 90 lat, a życie tu na planecie Ziemia to taka frajda, że chce się, by to trwało. Twój duch, umysł, dusza z wiekiem stają się coraz lepsze. Zaczynasz patrzeć na wiele spraw z perspektywy. To wszystko przyspiesza i tylko to cholerne ciało spowalnia" – mówił Manzarek w 2006 roku w wywiadzie dla Reutera.

Manzarek napisał też dwie powieści oraz zbiór wspomnień "Rozpal we mnie ogień. Moje życie z The Doors".

Urodził się w Chicago w 1939 roku, jako syn Heleny i Raymonda Manczarków pochodzących z polskich rodzin emigranckich.

Pozostawił żonę Dorothy, dwóch braci, syna z żoną i troje wnucząt.

PAP, lz

[fot: PAP - EPA]


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook