Jedynie prawda jest ciekawa


Lech Kaczyński - w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej

07.01.2013

W gmachu głównym Politechniki Gdańskiej w poniedziałek, 7 stycznia br, otwarto wystawę prezentującą postać Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wystawa zatytułowana „Lech Kaczyński w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” przygotowana została przez Fundację Tożsamość i Solidarność we współpracy z Fundacją im. Franciszka Stefczyka.

Na otwarciu wystawy pojawiło się wielu gości, wśród nich m.in. minister Anna Fotyga, minister Maciej Łopiński, obecnie prezes Społecznego Ruchu im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, posłowie Andrzej Jaworski i Zbigniew Kozak, Adrianna Garnik, prezes fundacji Tożsamość i Solidarność oraz Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. Wystawę otworzyła Marta Kaczyńska, córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej.

- Chciałabym bardzo serdecznie podziękować panu Rektorowi oraz  wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania wystawy pt. „Lech Kaczyński w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” właśnie tu, w gmachu Politechniki Gdańskiej. To trzecie miejsce, w którym wystawa ma okazje gościć w Trójmieście. Jest to pierwszy ośrodek akademicki w Polsce, który gości wystawę poświęconą pamięci mojego ojca, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mam nadzieję, że tym samym ta wystawa zapoczątkuje wędrówkę po ośrodkach akademickich w Polsce, tak aby jak najwięcej młodych ludzi miało okazję przekonać się kim był naprawdę Lech Kaczyński i jakie były jego poglądy – powiedziała Marta Kaczyńska.

Podczas otwarcia wystawy przemówienie wygłosił również minister Maciej Łopiński, obecnie prezes „Społecznego Ruchu im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego”:

- To jaki był naprawdę, ta wiedza nie jest wiedzą większości naszych rodaków. Jego wizerunek medialny bardzo często nie miał nic wspólnego z rzeczywistością. Mam nadzieję, że dzięki tej wystawie to jakim człowiekiem i Prezydentem był naprawdę Lech Kaczyński stanie się własnością tych wszystkich, którzy tą wystawę zechcą zobaczyć. Te kilkadziesiąt fotogramów uzupełnionych cytatami z wypowiedzi, wystąpień i listów Lecha Kaczyńskiego zostało pogrupowanych wokół najważniejszych elementów jego wizji Polski, jego wizji Prezydentury. Wokół takich pojęć jak Państwo, Naród, Ojczyzna, Solidarność, Wspólnota, Tożsamość, Historia, Tradycja, Prawo, Prawda, Sprawiedliwość czy Przyszłość. Lech Kaczyński był otwartym, mądrym, ciepłym, lubiącym ludzi człowiekiem. Ale był też człowiekiem bardzo pracowitym. Przeszedł dobrą szkołę, w opozycji, w podziemiu, w Solidarności, w NIK-u, w Ministerstwie Sprawiedliwości, wreszcie jako Prezydent Warszawy. Mówił o sobie „jestem człowiekiem Solidarności” i był człowiekiem Solidarności jako konspirator i polityk, jako prawnik i intelektualista, aż do swej tragicznej śmierci jako Prezydent Rzeczpospolitej. Mam nadzieje ta wystawa przybliży Państwu, przybliży wszystkim, także młodzieży akademickiej jakim człowiekiem, jakim prezydentem był Lech Kaczyński – mówił minister Maciej Łopiński.

Wystawa składającą się z 15 tablic prezentujących postać Prezydenta, wypełnioną licznymi fotografiami z okresu prezydentury, z podroży zagranicznych oraz fragmenty jego wypowiedzi, oglądać można za darmo w Dziedzińcu Północnym im. Daniela Fahrenheita do 21 stycznia 2013 roku.

BC

[FOTO: Fundacja Tożsamość i Solidarność]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook