Jedynie prawda jest ciekawa


Lech Kaczyński - w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej

07.01.2013

W gmachu głównym Politechniki Gdańskiej w poniedziałek, 7 stycznia br, otwarto wystawę prezentującą postać Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wystawa zatytułowana „Lech Kaczyński w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” przygotowana została przez Fundację Tożsamość i Solidarność we współpracy z Fundacją im. Franciszka Stefczyka.

Na otwarciu wystawy pojawiło się wielu gości, wśród nich m.in. minister Anna Fotyga, minister Maciej Łopiński, obecnie prezes Społecznego Ruchu im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, posłowie Andrzej Jaworski i Zbigniew Kozak, Adrianna Garnik, prezes fundacji Tożsamość i Solidarność oraz Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. Wystawę otworzyła Marta Kaczyńska, córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej.

- Chciałabym bardzo serdecznie podziękować panu Rektorowi oraz  wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania wystawy pt. „Lech Kaczyński w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” właśnie tu, w gmachu Politechniki Gdańskiej. To trzecie miejsce, w którym wystawa ma okazje gościć w Trójmieście. Jest to pierwszy ośrodek akademicki w Polsce, który gości wystawę poświęconą pamięci mojego ojca, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mam nadzieję, że tym samym ta wystawa zapoczątkuje wędrówkę po ośrodkach akademickich w Polsce, tak aby jak najwięcej młodych ludzi miało okazję przekonać się kim był naprawdę Lech Kaczyński i jakie były jego poglądy – powiedziała Marta Kaczyńska.

Podczas otwarcia wystawy przemówienie wygłosił również minister Maciej Łopiński, obecnie prezes „Społecznego Ruchu im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego”:

- To jaki był naprawdę, ta wiedza nie jest wiedzą większości naszych rodaków. Jego wizerunek medialny bardzo często nie miał nic wspólnego z rzeczywistością. Mam nadzieję, że dzięki tej wystawie to jakim człowiekiem i Prezydentem był naprawdę Lech Kaczyński stanie się własnością tych wszystkich, którzy tą wystawę zechcą zobaczyć. Te kilkadziesiąt fotogramów uzupełnionych cytatami z wypowiedzi, wystąpień i listów Lecha Kaczyńskiego zostało pogrupowanych wokół najważniejszych elementów jego wizji Polski, jego wizji Prezydentury. Wokół takich pojęć jak Państwo, Naród, Ojczyzna, Solidarność, Wspólnota, Tożsamość, Historia, Tradycja, Prawo, Prawda, Sprawiedliwość czy Przyszłość. Lech Kaczyński był otwartym, mądrym, ciepłym, lubiącym ludzi człowiekiem. Ale był też człowiekiem bardzo pracowitym. Przeszedł dobrą szkołę, w opozycji, w podziemiu, w Solidarności, w NIK-u, w Ministerstwie Sprawiedliwości, wreszcie jako Prezydent Warszawy. Mówił o sobie „jestem człowiekiem Solidarności” i był człowiekiem Solidarności jako konspirator i polityk, jako prawnik i intelektualista, aż do swej tragicznej śmierci jako Prezydent Rzeczpospolitej. Mam nadzieje ta wystawa przybliży Państwu, przybliży wszystkim, także młodzieży akademickiej jakim człowiekiem, jakim prezydentem był Lech Kaczyński – mówił minister Maciej Łopiński.

Wystawa składającą się z 15 tablic prezentujących postać Prezydenta, wypełnioną licznymi fotografiami z okresu prezydentury, z podroży zagranicznych oraz fragmenty jego wypowiedzi, oglądać można za darmo w Dziedzińcu Północnym im. Daniela Fahrenheita do 21 stycznia 2013 roku.

BC

[FOTO: Fundacja Tożsamość i Solidarność]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook