Jedynie prawda jest ciekawa


"Laura" wraca do Pałacu Poznańskich

02.09.2016

Utracony po II wojnie obraz Samuela Hirszenberga "Laura" powrócił w piątek do Pałacu Poznańskich - obecnej siedziby Muzeum Miasta Łodzi. Obraz został odkupiony przez magistrat z rąk prywatnego kolekcjonera, który w latach 70. XX w. nabył go w sklepie "Desy".

"Powoli staramy się odtworzyć dawny wystrój Pałacu Poznańskich, choć nie odtworzymy wszystkiego, bo część dzieł zniknęła z rynku bezpowrotnie, jest w rękach kolekcjonerów, a być może uległa zniszczeniu w pożodze wojennej. Cieszę się, że obraz powrócił na swoje miejsce i będzie od listopada prezentowany na przygotowywanej wystawie poświęconej twórczości braci Hirszenbergów" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która w piątek zaprezentowała "Laurę" mediom. 

Namalowany w 1903 r., w czasie pobytu Samuela Hirszenberga w Monachium, obraz przedstawia scenę alegoryczną z postacią nagiej kobiety na pierwszym planie. Dzieło wykonano jako część dekoracji Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskich. Jest to prawa część dyptyku - ze względu na pastoralną tematykę nawiązującą do znanego wiersza Franciszka Karpińskiego "Laura i Filon", postać kobieca nazwana została "Laurą", a drugi obraz muzealnicy mianowali "Pastuszkiem". Obrazy zostały namalowane przez Hirszenberga jako część cyklu złożonego z ośmiu dzieł zaprojektowanych specjalnie dla sali balowej. W czasie okupacji Niemcy podzielili salę na dwa pomieszczenia, powodując, że dwa obrazy znalazły się na linii podziału. Wszystkie zostały wyjęte ze swoich miejsc i znalazły się u różnych osób. Dwa z nich, jak mówią muzealnicy "ocalone cudem" i prezentowane w Muzeum, zostaną teraz uzupełnione o trzeci. "Myślę, że duch Samuela Hirszenberga jest tu z nami, gdy to utracone dziedzictwo po ponad 70 latach wraca do dawnej sali balowej. Naszym celem będzie teraz przywrócenie Muzeum innych dzieł, które niegdyś stanowiły wyposażenie tej sali" - zaznaczył kierownik Działu Sztuki Muzeum Miasta Łodzi Adam Klimczak. 

Na odkupienie obrazu magistrat przeznaczył ok. 45 tys. zł. Jak wyjaśnił Klimczak, dzieło Hirszenberga znalazło się w prywatnej kolekcji historyka sztuki, który nabył je na początku lat 70. XX w. w łódzkim sklepie "Desy". Obraz był w złym stanie; kolekcjoner poddał go fachowej i starannej renowacji. "To jeden z pierwszych odkrywców Samuela Hirszenberga. Osoba bardzo zasłużona dla badań nad malarstwem Samuela i Leona Hirszenbergów, która jako pierwsza rozróżniła twórczość obu braci. Współpracuje z nami przy realizacji projektu +Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej+. Na razie pozostanie anonimowy, ale poznamy go w listopadzie, gdy otwarta zostanie wystawa poświęcona twórczości Hirszenbergów" - zaznaczył Klimczak. Obecnie w Muzeum prowadzona jest wyceniona na ponad 91 tys. zł renowacja malowideł Samuela Hirszenberga stanowiących unikatowy w skali światowej wystrój sali jadalnej; obrazy zostały wykonane na płótnie i przyklejone do tynku, co prawdopodobnie ocaliło je przed grabieżą. 

W listopadzie Muzeum planuje monograficzną wystawę Samuela Hirszenberga oraz jego braci; Leona (malarza) i Henryka (architekta). Na ekspozycję złoży się ok. 100 wybitnych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań artystów, wypożyczonych z instytucji polskich i zagranicznych oraz od prywatnych kolekcjonerów. Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny zachęcający do aktywnego zwiedzania, multimedialne aplikacje prezentujące historię reprezentacyjnych sal Pałacu i dwujęzyczne wydawnictwo. Dwuletni, interdyscyplinarny projekt poświęcony braciom Hirszenberg, uzyskał wsparcie m.in. ministerstwa kultury - 173 tys. zł oraz Fundacji Rothschilda - 31 tys. funtów. Współorganizatorem projektu jest Żydowski Instytut Historyczny.

kk/PAP

[fot. Wikipedia/Lestat (Jan Mehlich)/CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook