Jedynie prawda jest ciekawa


"Laura" wraca do Pałacu Poznańskich

02.09.2016

Utracony po II wojnie obraz Samuela Hirszenberga "Laura" powrócił w piątek do Pałacu Poznańskich - obecnej siedziby Muzeum Miasta Łodzi. Obraz został odkupiony przez magistrat z rąk prywatnego kolekcjonera, który w latach 70. XX w. nabył go w sklepie "Desy".

"Powoli staramy się odtworzyć dawny wystrój Pałacu Poznańskich, choć nie odtworzymy wszystkiego, bo część dzieł zniknęła z rynku bezpowrotnie, jest w rękach kolekcjonerów, a być może uległa zniszczeniu w pożodze wojennej. Cieszę się, że obraz powrócił na swoje miejsce i będzie od listopada prezentowany na przygotowywanej wystawie poświęconej twórczości braci Hirszenbergów" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która w piątek zaprezentowała "Laurę" mediom. 

Namalowany w 1903 r., w czasie pobytu Samuela Hirszenberga w Monachium, obraz przedstawia scenę alegoryczną z postacią nagiej kobiety na pierwszym planie. Dzieło wykonano jako część dekoracji Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskich. Jest to prawa część dyptyku - ze względu na pastoralną tematykę nawiązującą do znanego wiersza Franciszka Karpińskiego "Laura i Filon", postać kobieca nazwana została "Laurą", a drugi obraz muzealnicy mianowali "Pastuszkiem". Obrazy zostały namalowane przez Hirszenberga jako część cyklu złożonego z ośmiu dzieł zaprojektowanych specjalnie dla sali balowej. W czasie okupacji Niemcy podzielili salę na dwa pomieszczenia, powodując, że dwa obrazy znalazły się na linii podziału. Wszystkie zostały wyjęte ze swoich miejsc i znalazły się u różnych osób. Dwa z nich, jak mówią muzealnicy "ocalone cudem" i prezentowane w Muzeum, zostaną teraz uzupełnione o trzeci. "Myślę, że duch Samuela Hirszenberga jest tu z nami, gdy to utracone dziedzictwo po ponad 70 latach wraca do dawnej sali balowej. Naszym celem będzie teraz przywrócenie Muzeum innych dzieł, które niegdyś stanowiły wyposażenie tej sali" - zaznaczył kierownik Działu Sztuki Muzeum Miasta Łodzi Adam Klimczak. 

Na odkupienie obrazu magistrat przeznaczył ok. 45 tys. zł. Jak wyjaśnił Klimczak, dzieło Hirszenberga znalazło się w prywatnej kolekcji historyka sztuki, który nabył je na początku lat 70. XX w. w łódzkim sklepie "Desy". Obraz był w złym stanie; kolekcjoner poddał go fachowej i starannej renowacji. "To jeden z pierwszych odkrywców Samuela Hirszenberga. Osoba bardzo zasłużona dla badań nad malarstwem Samuela i Leona Hirszenbergów, która jako pierwsza rozróżniła twórczość obu braci. Współpracuje z nami przy realizacji projektu +Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej+. Na razie pozostanie anonimowy, ale poznamy go w listopadzie, gdy otwarta zostanie wystawa poświęcona twórczości Hirszenbergów" - zaznaczył Klimczak. Obecnie w Muzeum prowadzona jest wyceniona na ponad 91 tys. zł renowacja malowideł Samuela Hirszenberga stanowiących unikatowy w skali światowej wystrój sali jadalnej; obrazy zostały wykonane na płótnie i przyklejone do tynku, co prawdopodobnie ocaliło je przed grabieżą. 

W listopadzie Muzeum planuje monograficzną wystawę Samuela Hirszenberga oraz jego braci; Leona (malarza) i Henryka (architekta). Na ekspozycję złoży się ok. 100 wybitnych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań artystów, wypożyczonych z instytucji polskich i zagranicznych oraz od prywatnych kolekcjonerów. Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny zachęcający do aktywnego zwiedzania, multimedialne aplikacje prezentujące historię reprezentacyjnych sal Pałacu i dwujęzyczne wydawnictwo. Dwuletni, interdyscyplinarny projekt poświęcony braciom Hirszenberg, uzyskał wsparcie m.in. ministerstwa kultury - 173 tys. zł oraz Fundacji Rothschilda - 31 tys. funtów. Współorganizatorem projektu jest Żydowski Instytut Historyczny.

kk/PAP

[fot. Wikipedia/Lestat (Jan Mehlich)/CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 7. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook