Jedynie prawda jest ciekawa


Kto wychował patriotyczne pokolenie II RP?

09.01.2013

"Mistrz i uczeń - wychowanie w II RP" – taki tytuł nosi konkurs organizowany przez Muzeum Historii Polski. Jego celem jest spopularyzowanie ludzi, którzy wywarli wpływ na wychowanie młodzieży dorastającej w czasie międzywojnia.

Organizatorzy konkursu piszą, że w ciągu dwudziestu lat niepodległości wyrosło młode pokolenie, które nie wahało się stanąć w latach II wojny światowej w obronie ojczyzny. Konkurs Muzeum Historii Polski ma zachęcić uczniów szkół ponadpodstawowych do odnalezienia i opisania osób, które miały wpływ na wychowanie, postawy obywatelskie i patriotyczne młodzieży. Takimi osobami mogą być nauczyciele, drużynowi, działacze społeczni, duchowni, cieszący się autorytetem i będący wzorami postępowania dla młodzieży.

Tematem prac mogą być także szkoły, drużyny harcerskie i inne organizacje wychowawcze, jeśli pojawi się w nich wątek związany z postacią wychowawcy. Opisywana postać powinna być związana z regionem, z małą ojczyzną uczestników konkursu.

Pierwszy etap konkursu polega na napisaniu opartej na źródłach historycznych pracy na wybrany przez uczestnika temat. Organizatorzy konkursu proponują m.in. sięgnięcie do wspomnień najstarszych pokoleń o ich młodych latach.

Laureaci pierwszego etapu wezmą udział w drugim: warsztatach historyczno - filmowych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Ich efektem będzie zrealizowanie etiud. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w listopadzie 2013 roku. Podczas gali finałowej jury przyzna główną nagrodę projektu. Specjalną nagrodę przyzna także publiczność.

Formularz zgłoszenia udziału w konkursie (dostępny na stronie muzhp.pl, wraz z broszurą informacyjną) należy przesłać do 15 lutego 2013 r. Prace pisemne mogą być nadsyłane do 17 maja 2013 r.

Współorganizatorami konkursu obok Muzeum Historii Polski są Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi.

Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji Narodowej. Wśród patronów medialnych jest Polska Agencja Prasowa i portal historyczny www.dzieje.pl. Konkurs sponsoruje Wydawnictwo Naukowe PWN.  (PAP)

Więcej informacji o konkursie na portalu historycznym www.dzieje.pl.

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook