Jedynie prawda jest ciekawa


Kto wychował patriotyczne pokolenie II RP?

09.01.2013

"Mistrz i uczeń - wychowanie w II RP" – taki tytuł nosi konkurs organizowany przez Muzeum Historii Polski. Jego celem jest spopularyzowanie ludzi, którzy wywarli wpływ na wychowanie młodzieży dorastającej w czasie międzywojnia.

Organizatorzy konkursu piszą, że w ciągu dwudziestu lat niepodległości wyrosło młode pokolenie, które nie wahało się stanąć w latach II wojny światowej w obronie ojczyzny. Konkurs Muzeum Historii Polski ma zachęcić uczniów szkół ponadpodstawowych do odnalezienia i opisania osób, które miały wpływ na wychowanie, postawy obywatelskie i patriotyczne młodzieży. Takimi osobami mogą być nauczyciele, drużynowi, działacze społeczni, duchowni, cieszący się autorytetem i będący wzorami postępowania dla młodzieży.

Tematem prac mogą być także szkoły, drużyny harcerskie i inne organizacje wychowawcze, jeśli pojawi się w nich wątek związany z postacią wychowawcy. Opisywana postać powinna być związana z regionem, z małą ojczyzną uczestników konkursu.

Pierwszy etap konkursu polega na napisaniu opartej na źródłach historycznych pracy na wybrany przez uczestnika temat. Organizatorzy konkursu proponują m.in. sięgnięcie do wspomnień najstarszych pokoleń o ich młodych latach.

Laureaci pierwszego etapu wezmą udział w drugim: warsztatach historyczno - filmowych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Ich efektem będzie zrealizowanie etiud. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w listopadzie 2013 roku. Podczas gali finałowej jury przyzna główną nagrodę projektu. Specjalną nagrodę przyzna także publiczność.

Formularz zgłoszenia udziału w konkursie (dostępny na stronie muzhp.pl, wraz z broszurą informacyjną) należy przesłać do 15 lutego 2013 r. Prace pisemne mogą być nadsyłane do 17 maja 2013 r.

Współorganizatorami konkursu obok Muzeum Historii Polski są Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi.

Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji Narodowej. Wśród patronów medialnych jest Polska Agencja Prasowa i portal historyczny www.dzieje.pl. Konkurs sponsoruje Wydawnictwo Naukowe PWN.  (PAP)

Więcej informacji o konkursie na portalu historycznym www.dzieje.pl.

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook