Jedynie prawda jest ciekawa


Ukazała się książka "Poeta na urzędzie. Rzecz o Tomaszu Mercie"

29.03.2012

Publikacja "Poeta na urzędzie. Rzecz o Tomaszu Mercie" ukazała się właśnie na rynku wydawniczym; w czwartek w Warszawie odbyła się promocja książki.

- Intelektualista w gabinecie, potrafił porozumieć się zarówno z raperem w sprawie jego koncertów jak z księżmi w kwestii renowacji ich świątyni. Pracował w trzech rządach: Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska. Po zmianie ekipy z PiS na PO jako jeden z nielicznych pozostał na stanowisku - piszą autorzy książki.

Łukasz Perzyna ocenił podczas czwartkowego spotkania, że niewielu wiceministrów, członków ekipy rządowej po zmianie jaka się w Polsce dokonała w 2007 roku pozostała na swoich stanowiskach. - To, że Tomasz Merta pozostał na stanowisku wiceministra (...) wśród tych nielicznych - dowodziło już wtedy o jego profesjonalizmie - zauważył.

Jak dodał, to, co zawsze wyróżniało Mertę to właśnie bogactwo środowisk, w których się pojawiał i bogactwo inspiracji jego twórczości i działalności.

W książce Mertę wspomina m.in. prof. Paweł Śpiewak. - Wszyscy go szanowali, lubili, a dlatego go lubili, że był sobą (...). Powiedziałbym przede wszystkim, że zachował rasowość intelektualisty. Nie dał się przytłoczyć wydarzeniom. Miał porządek w głowie, miał rozumniejszy stosunek do ludzi i był lojalny wobec siebie i nich. Trudno powiedzieć, że się z nim przyjaźniłem. Rzadko go widywałem, ale brakuje mi go w sensie ludzkim. Był rzeczowy, ludzko serdeczny. To był naprawdę ktoś. By zaprzeczeniem urzędowości. Różnił się od urzędników nawet wyglądem fizycznym. Wysoki, szczupły - wspomina Śpiewak.

Książka ilustrowana jest fotografiami Tomasza Merty - m.in. z czasów młodości, ale też - z archiwum ministerstwa kultury; jest też kilka krótkich wywiadów dotyczących Merty, jeden z nich - z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewski.

Zdrojewski, pytany o to, z jakich powodów w resorcie pozostawił Mertę, który był również wiceministrem kultury w rządzie PiS, mówi: "Nie miałem tu wątpliwości. (...) Choć wiem, że troszkę się wahał. Wiedział też, iż wobec mnie formułowano oczekiwania, by w żadnym wypadku Tomek nie pozostawał w resorcie. Uparłem się".

Łukasz Perzyna zwrócił uwagę, że Merta to postać w jakimś sensie niespełniona, bo całe życie zajmował się książkami innych, a za życia nie ukazała się ani jedna książka autorstwa samego Merty. - Pochłonięty obowiązkami  - najpierw publicysty, potem doradcy ministra kultury, wreszcie wiceministra - takiej książki nie zdążył wydać (...) Odpowiadając na pytanie dlaczego napisaliśmy tę książkę, pewnie część odpowiedzi zawierała się w tym stwierdzeniu: że on własnej książki nie zdążył napisać - tłumaczył.

Tomasz Merta (1965-2010), historyk idei, eseista, nauczyciel akademicki, ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie doktoranckie w Szkole Nauk Społecznych. Wykładał na UW w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych oraz w Katedrze im. Erazma z Rotterdamu. Publikował w prasie podziemnej ("Nurt", "Orzeł Biały"), a później m.in. na łamach "Opinii", "Res Publiki Nowej", "Życia", "Znaku", "Kwartalnika Konserwatywnego", "Rzeczpospolitej" i "Gazety Wyborczej". Był członkiem Warszawskiego Klubu Krytyki Politycznej.

Napisał kilkadziesiąt podręczników oraz poradników metodycznych dla nauczycieli w zakresie kształcenia obywatelskiego. W latach 2001-2002 był dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Narodowego, a od 2005 - podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnym Konserwatorem Zabytków. Zginął 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem w katastrofie samolotu, którym polska delegacja pod przewodnictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

PAP
fot.PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook