Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Jan Góralik – kapłan, społecznik i męczennik

06.12.2016

Właśnie ukazała się książka opowiadająca historię człowieka, który całe swoje życie poświęcił pracy społecznej i ludziom, za których czuł się odpowiedzialny i którzy mu zaufali. To opowieść także o jego męczeństwie w czasie II wojny światowej. Historię proboszcza Podwilka i dziekana Orawy opisał Łukasz Wiater w publikacji „Ks. Jan Góralik. Kapłan, Społecznik, Męczennik”.

Ks. Jan Góralik , który w 1911 r. przyjął święcenia kapłańskie, pracował na parafiach wsi żywieckich, Krakowa i Podwilka na Orawie. Formę kapłańskiej służby oparł na rozbudzaniu wiary powierzonego mu ludu w przykościelnych stowarzyszeniach. Działalność duszpasterską dopełniał zaangażowaniem społecznym tak, by za rozwojem duchowym szła poprawa materialnych warunków życia wiernych. Rzetelną pracą zdobywał ich zaufanie, a ci powoływali go do organów samorządowych jako swojego przedstawiciela. W końcu, będąc już doświadczonym społecznikiem, ks. Góralik podjął się zaszczepienia na Orawie Stefczykowej idei spółdzielczości.

7 października 1928 r. odbyło się zebranie założycielskie Kasy Stefczyka w Podwilku na Orawie. Przez tę inicjatywę ks. Góralik stał się krzewicielem Stefczykowej idei spółdzielczości w niewielkiej wiosce na pograniczu polsko-czechosłowackim. W jego rodzinnych stronach pierwsza Kasa powstała w Brzeziu, gdy miał 10 lat. Zaś już w dorosłym życiu z funkcjonowaniem podobnej instytucji jako jeszcze młody kapłan mógł zapoznać się podczas posługi w Cięcinie. Powołanie Kasy wiązało się z akcją uświadamiania ludności o potrzebie oszczędzania. Kasa posiadała swoją Radę Nadzorczą, a jej przewodniczącym został wybrany pomysłodawca - ks. Góralik, który sam przygotował statut i deklaracje członkowskie.

Kasa pod kierownictwem kapłana rozwijała się w sposób pomyślny, od samego początku notując zyski. Przeprowadzane audyty nie wykazywały żadnych nieprawidłowości. Środki wypracowane kierowane były na potrzeby wspólnoty: oświatę, obchody 3 maja, czy wreszcie na obronę przeciwlotniczą. „Widząc owocną działalność i pomoc tej instytucji lud tym więcej się przywiązywał do swojego kapłana. Dobrobyt się podniósł” – wspominał później ks. Józef Buroń.

Dzięki sukcesowi Kasy Stefczyka w Podwilku ks. Góralik stał się postacią znaną i szanowaną w całym regionie. Dzięki funduszom z kasy Stefczyka wzniesiono strażnicę przeciwpożarową. Ponadto, jak wspominał Karol Borówka, długoletni komendant miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, proboszcz miał być założycielem i prezesem jednostki. Inicjatywa ujawniła dalekowzroczność kapłana – w 1932 r. w kościele wybuchł pożar. Dzięki możliwości działania i realnej interwencji strażaków skończył się on jedynie na zniszczeniu organów i balustrady chóru. Straty zostały szybko naprawione, znów dzięki funduszom z Kasy Stefczyka. Ta przyczyniała się również do wzbogacania księgozbioru wiejskiej biblioteki.

1 września 1939 r. z terytorium Słowacji na Orawę wkroczyli żołnierze niemieccy 2 Dywizji Pancernej, 3 Dywizji Górskiej i 4 Dywizji Lekkiej, należących do XXII Korpusu Armijnego dowodzonego przez generała kawalerii Paula Ludwika von Kleista. Ludność była pozbawiona możliwości jakiegokolwiek oporu, wobec czego najeźdźcy łatwo zajęli przygraniczny region, a okupacja rozpoczęła się na tym terenie spokojnie. Sytuacja zmieniła się zasadniczo po wydarzeniach nocy z 1 na 2 września. Wtedy to w okolicy zabudowań plebańskich został śmiertelnie postrzelony jeden z oficerów niemieckich. Fakt ten stał się przyczyną do represji wobec miejscowej ludności. Rankiem Niemcy podpalili kilka domostw i aresztowali około setki chłopów wraz z kapłanami.

Dalsze losy ks. Góralika wyznaczyła trasa transportów do kolejnych obozów jenieckich, a w końcu również koncentracyjnych w Buhenwaldzie i Dachau, gdzie ostatecznie zmarł podczas wycieńczającej pracy 26 października 1942 r. Zachowały się świadectwa postawy kapłana nie użalającego się nad swoim losem, szukającego umocnienia w modlitwie i dodającego otuchy współwięźniom.

***

OPIS DO ZDJĘCIA: Założyciele kasy Stefczyka: na miejscach siedzących Rada Nadzorcza. Od lewej Tomasz Surma z Podsarnia, następnie Podwilczanie, Józef Koziana, Józef Pałdia, Józef Oskwarek, Maria Karpińska, Wojciech Lorencowicz, ks. Jan Góralik, Karol Bazarnik, Marcin Łucka, Franciszek Kowalczyk, Jan Wilczek oraz Józef Chowaniec z Podsarnia. 

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook