Jedynie prawda jest ciekawa


Kryzys inspiruje hiszpańską sztukę

14.12.2012

Bezrobocie i kryzys finansowy w krajach Unii stały się tematem dla twórców sztuki współczesnej. Blisko 20 dzieł poświęconych bezrobociu, emigracji i imigracji, autorstwa współczesnych hiszpańskich artystów, można oglądać od piątku w Instytucie Cervantesa w Krakowie.

Wystawa, na którą składają się fotografie, instalacje i filmy wideo, porusza problemy współczesnej Hiszpanii. "Celem wystawy jest walka z utrwalonymi stereotypami o Hiszpanii jako słonecznym kraju zamieszkanym przez szczęśliwych ludzi, którzy tańczą flamenco" – powiedziała kurator ekspozycji Maria Ozcoidi. "Chcemy pokazać inny, równie prawdziwy obraz naszego kraju" - dodała.

"Prezentowane prace skłaniają do refleksji nad tym, czym jest tożsamość narodowa" - mówił podczas wernisażudyrektor Instytutu Cervantesa Abel Murcia Soriano.

Ozcoidi szczególnie zachęciła odwiedzających Instytut Cervantesa do zapoznania się z instalacją "Czerwony Gość" autorstwa kolektywu Derivart. Głównym punktem instalacji jest iPod. Na ekranie urządzenia wyświetlają się dane na temat zadłużenia Hiszpanii, Niemiec, Grecji, Portugalii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Finlandii, Włoch. Prezentowane liczby - nieustannie aktualizowane dzięki połączeniu urządzenia z internetem - mają uświadomić społeczeństwu, jak wysoka jest groźba bankructwa danych państw.

Kuratorka wystawy podkreśliła również, że na ekspozycji znalazła się humorystyczna praca. "18-minutowy film o Momu rozbawi każdego" - powiedziała Ozcoidi. Główna bohaterka kolorowej produkcji autorstwa grupy Momu&NoEs chce być królową fiesty w Mave, miasteczku w Palencji. Aby zrealizować marzenie kobieta posuwa się do dziwnych, czasem absurdalnych pomysłów, np. przebiera się za ośmiornicę - chce w ten sposób zwrócić na siebie uwagę władz miasta i nakłonić je do poparcia jej jako kandydatki na królową fiesty.

Ekspozycja jest elementem finansowanego przez hiszpańskie Ministerstwo Kultury projektu artystyczno-edukacyjnego "Is this Spain?", w ramach którego odwiedziła już Brazylię, Irlandię i Włochy. "Wystawa od dwóch lat przemierza świat. Swój szlak kończy w Krakowie" - przypomniał podczas wernisażu dyrektor Instytutu Cervantesa.

Projekt zainicjowało hiszpańskie Stowarzyszenia Artystów Pensart oraz Instytutu Cervantesa. Ekspozycja czynna będzie do 31 stycznia. 

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook