Jedynie prawda jest ciekawa


Krótka historia Solidarności

19.10.2014

"Krótka historia Solidarności. 1980-1989" to najnowsza książka wydana przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Jej autor, Jan Skórzyński, adresuje ją do szerokiej grupy odbiorców, tych, którzy osobiście przeżyli tamte czasy, jak i młodszego pokolenia.

"Chciałem pokazać historię "Solidarności" w wersji popularnej, w taki sposób, aby także ludzie, którzy niewiele o tym wiedzą, mogli się z tym kawałkiem polskich dziejów zapoznać i go polubić. Liczę, że będzie to ciekawe, czytelne i zrozumiałe także dla tych, którzy nie przeżyli osobiście fenomenu Solidarności" - powiedział PAP Skórzyński.

Opublikowana w ostatnich dniach książka ma ponad 180 stron i zawiera ponad 70 archiwalnych zdjęć.

Skórzyński przyznał, że największym wyzwaniem przy tego typu syntetycznych opracowaniach jest selekcja faktów.

Opisał te zdarzenia, które w jego opinii, są najważniejsze i przełomowe w historii Solidarności. "Co oczywiste, do tej kategorii należy strajk z sierpnia 1980 r. i choć było to wydarzenie na skalę światową to do dziś, niestety, nie mamy książki na temat tego protestu w Polsce, bo przecież miał on wówczas miejsce nie tylko w Stoczni Gdańskiej" - nadmienił historyk.

"Patrzę na Solidarność z bardzo określonego punktu widzenia: interesuje mnie ona jako ruch społeczny, który chciał uzyskać więcej wolności w komunistycznej Polsce. Przyjąłem sobie za zadanie opisać, jak ten wysiłek ludzi Solidarności wyglądał i jaką cenę wielu z nich za to zapłaciło. I jak ten ruch będący pokojową rewolucją, który nie zamierzał obalić rządów komunistycznych, tylko je stopniowo ograniczać, zdobywając krok po kroku więcej wolności, doprowadził w rezultacie do całkowitego upadku tego systemu" - podkreślił autor książki.

W książce "Krótka historia Solidarności. 1980-1989" Skórzyński zrezygnował ze szczegółowego relacjonowania postawy władz komunistycznych i Służby Bezpieczeństwa wobec związku zawodowego.

"Uważam bowiem, że mimo wielkiego hałasu jakie w opinii publicznej wywołują różne opracowania książkowe i pogłoski o agenturze w szeregach Solidarności, to są ogromnie przesadzone informacje.

Moim zdaniem, wpływ tajnych służby na działaczy +S+ nie był znaczący. To był podmiotowy, wielomilionowy ruch" - ocenił Skórzyński.

Podkreślił, że jego ambicją było przedstawienie historii Solidarności w jej istocie, nie skupiając się na "marginesach". "Tak, jak na przykład, sprawa domniemanej współpracy Lecha Wałęsy z SB zasłania często jego całą i wielką biografię jako przywódcy Solidarności" - uważa Skórzyński, który w 2009 r. wydał biografię b. prezydenta Polski pt. "Zadra".

"Nie interesuje mnie +drugie dno+ wydarzeń historycznych, czy różne teorie spiskowe. Według niektórych osób, zawodowo zajmujących się historią, jakiś spisek i układ został zawarty chociażby przy Okrągłym Stole. To oznaczałoby, że wielki sukces, jakim za zasługą Solidarności było odzyskanie przez Polskę niepodległości, to rezultat jakiegoś złowrogiego planu. Prezentuję zupełnie inną szkołę myślenia historycznego" - powiedział Skórzyński.

Jan Skórzyński ma 60 lat. Jest pracownikiem ECS i profesorem Collegium Civitas. W latach PRL był uczestnikiem niezależnego ruch studenckiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany w Białołęce.

Był m.in. kierownikiem działu historycznego "Tygodnika Solidarność" (1989-1990) oraz zastępcą redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" i szefem dodatku "Plus-Minus" (2000-2006) w tym dzienniku.

Oprócz książki "Zadra. Biografia Lecha Wałęsy" ma na swoim koncie kilka innych pozycji o najnowszej historii Polski, w tym "Od Solidarności do wolności", "Rewolucja Okrągłego Stołu" i "Siła bezsilnych. Historia Komitetu Obrony Robotników".

ECS publikuje książki od 2008 r. Do tej pory ukazało się 50 tytułów w kilku seriach wydawniczych. Oprócz książek ECS wydaje także czasopismo "Wolność i Solidarność" oraz współwydaje "New Eastern Europe" oraz "Nowaja Jewropa".

Siedziba ECS, zlokalizowana obok Pomnika Poległych Stoczniowców, otwarta została 30 i 31 sierpnia w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Centralną jego częścią jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

PAP, lz

[fot: wikimedia CC-BY-SA-3.0]]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook