Jedynie prawda jest ciekawa


Krótka historia Solidarności

19.10.2014

"Krótka historia Solidarności. 1980-1989" to najnowsza książka wydana przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Jej autor, Jan Skórzyński, adresuje ją do szerokiej grupy odbiorców, tych, którzy osobiście przeżyli tamte czasy, jak i młodszego pokolenia.

"Chciałem pokazać historię "Solidarności" w wersji popularnej, w taki sposób, aby także ludzie, którzy niewiele o tym wiedzą, mogli się z tym kawałkiem polskich dziejów zapoznać i go polubić. Liczę, że będzie to ciekawe, czytelne i zrozumiałe także dla tych, którzy nie przeżyli osobiście fenomenu Solidarności" - powiedział PAP Skórzyński.

Opublikowana w ostatnich dniach książka ma ponad 180 stron i zawiera ponad 70 archiwalnych zdjęć.

Skórzyński przyznał, że największym wyzwaniem przy tego typu syntetycznych opracowaniach jest selekcja faktów.

Opisał te zdarzenia, które w jego opinii, są najważniejsze i przełomowe w historii Solidarności. "Co oczywiste, do tej kategorii należy strajk z sierpnia 1980 r. i choć było to wydarzenie na skalę światową to do dziś, niestety, nie mamy książki na temat tego protestu w Polsce, bo przecież miał on wówczas miejsce nie tylko w Stoczni Gdańskiej" - nadmienił historyk.

"Patrzę na Solidarność z bardzo określonego punktu widzenia: interesuje mnie ona jako ruch społeczny, który chciał uzyskać więcej wolności w komunistycznej Polsce. Przyjąłem sobie za zadanie opisać, jak ten wysiłek ludzi Solidarności wyglądał i jaką cenę wielu z nich za to zapłaciło. I jak ten ruch będący pokojową rewolucją, który nie zamierzał obalić rządów komunistycznych, tylko je stopniowo ograniczać, zdobywając krok po kroku więcej wolności, doprowadził w rezultacie do całkowitego upadku tego systemu" - podkreślił autor książki.

W książce "Krótka historia Solidarności. 1980-1989" Skórzyński zrezygnował ze szczegółowego relacjonowania postawy władz komunistycznych i Służby Bezpieczeństwa wobec związku zawodowego.

"Uważam bowiem, że mimo wielkiego hałasu jakie w opinii publicznej wywołują różne opracowania książkowe i pogłoski o agenturze w szeregach Solidarności, to są ogromnie przesadzone informacje.

Moim zdaniem, wpływ tajnych służby na działaczy +S+ nie był znaczący. To był podmiotowy, wielomilionowy ruch" - ocenił Skórzyński.

Podkreślił, że jego ambicją było przedstawienie historii Solidarności w jej istocie, nie skupiając się na "marginesach". "Tak, jak na przykład, sprawa domniemanej współpracy Lecha Wałęsy z SB zasłania często jego całą i wielką biografię jako przywódcy Solidarności" - uważa Skórzyński, który w 2009 r. wydał biografię b. prezydenta Polski pt. "Zadra".

"Nie interesuje mnie +drugie dno+ wydarzeń historycznych, czy różne teorie spiskowe. Według niektórych osób, zawodowo zajmujących się historią, jakiś spisek i układ został zawarty chociażby przy Okrągłym Stole. To oznaczałoby, że wielki sukces, jakim za zasługą Solidarności było odzyskanie przez Polskę niepodległości, to rezultat jakiegoś złowrogiego planu. Prezentuję zupełnie inną szkołę myślenia historycznego" - powiedział Skórzyński.

Jan Skórzyński ma 60 lat. Jest pracownikiem ECS i profesorem Collegium Civitas. W latach PRL był uczestnikiem niezależnego ruch studenckiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany w Białołęce.

Był m.in. kierownikiem działu historycznego "Tygodnika Solidarność" (1989-1990) oraz zastępcą redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" i szefem dodatku "Plus-Minus" (2000-2006) w tym dzienniku.

Oprócz książki "Zadra. Biografia Lecha Wałęsy" ma na swoim koncie kilka innych pozycji o najnowszej historii Polski, w tym "Od Solidarności do wolności", "Rewolucja Okrągłego Stołu" i "Siła bezsilnych. Historia Komitetu Obrony Robotników".

ECS publikuje książki od 2008 r. Do tej pory ukazało się 50 tytułów w kilku seriach wydawniczych. Oprócz książek ECS wydaje także czasopismo "Wolność i Solidarność" oraz współwydaje "New Eastern Europe" oraz "Nowaja Jewropa".

Siedziba ECS, zlokalizowana obok Pomnika Poległych Stoczniowców, otwarta została 30 i 31 sierpnia w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Centralną jego częścią jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

PAP, lz

[fot: wikimedia CC-BY-SA-3.0]]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook