Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Krótka historia Solidarności

19.10.2014

"Krótka historia Solidarności. 1980-1989" to najnowsza książka wydana przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Jej autor, Jan Skórzyński, adresuje ją do szerokiej grupy odbiorców, tych, którzy osobiście przeżyli tamte czasy, jak i młodszego pokolenia.

"Chciałem pokazać historię "Solidarności" w wersji popularnej, w taki sposób, aby także ludzie, którzy niewiele o tym wiedzą, mogli się z tym kawałkiem polskich dziejów zapoznać i go polubić. Liczę, że będzie to ciekawe, czytelne i zrozumiałe także dla tych, którzy nie przeżyli osobiście fenomenu Solidarności" - powiedział PAP Skórzyński.

Opublikowana w ostatnich dniach książka ma ponad 180 stron i zawiera ponad 70 archiwalnych zdjęć.

Skórzyński przyznał, że największym wyzwaniem przy tego typu syntetycznych opracowaniach jest selekcja faktów.

Opisał te zdarzenia, które w jego opinii, są najważniejsze i przełomowe w historii Solidarności. "Co oczywiste, do tej kategorii należy strajk z sierpnia 1980 r. i choć było to wydarzenie na skalę światową to do dziś, niestety, nie mamy książki na temat tego protestu w Polsce, bo przecież miał on wówczas miejsce nie tylko w Stoczni Gdańskiej" - nadmienił historyk.

"Patrzę na Solidarność z bardzo określonego punktu widzenia: interesuje mnie ona jako ruch społeczny, który chciał uzyskać więcej wolności w komunistycznej Polsce. Przyjąłem sobie za zadanie opisać, jak ten wysiłek ludzi Solidarności wyglądał i jaką cenę wielu z nich za to zapłaciło. I jak ten ruch będący pokojową rewolucją, który nie zamierzał obalić rządów komunistycznych, tylko je stopniowo ograniczać, zdobywając krok po kroku więcej wolności, doprowadził w rezultacie do całkowitego upadku tego systemu" - podkreślił autor książki.

W książce "Krótka historia Solidarności. 1980-1989" Skórzyński zrezygnował ze szczegółowego relacjonowania postawy władz komunistycznych i Służby Bezpieczeństwa wobec związku zawodowego.

"Uważam bowiem, że mimo wielkiego hałasu jakie w opinii publicznej wywołują różne opracowania książkowe i pogłoski o agenturze w szeregach Solidarności, to są ogromnie przesadzone informacje.

Moim zdaniem, wpływ tajnych służby na działaczy +S+ nie był znaczący. To był podmiotowy, wielomilionowy ruch" - ocenił Skórzyński.

Podkreślił, że jego ambicją było przedstawienie historii Solidarności w jej istocie, nie skupiając się na "marginesach". "Tak, jak na przykład, sprawa domniemanej współpracy Lecha Wałęsy z SB zasłania często jego całą i wielką biografię jako przywódcy Solidarności" - uważa Skórzyński, który w 2009 r. wydał biografię b. prezydenta Polski pt. "Zadra".

"Nie interesuje mnie +drugie dno+ wydarzeń historycznych, czy różne teorie spiskowe. Według niektórych osób, zawodowo zajmujących się historią, jakiś spisek i układ został zawarty chociażby przy Okrągłym Stole. To oznaczałoby, że wielki sukces, jakim za zasługą Solidarności było odzyskanie przez Polskę niepodległości, to rezultat jakiegoś złowrogiego planu. Prezentuję zupełnie inną szkołę myślenia historycznego" - powiedział Skórzyński.

Jan Skórzyński ma 60 lat. Jest pracownikiem ECS i profesorem Collegium Civitas. W latach PRL był uczestnikiem niezależnego ruch studenckiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany w Białołęce.

Był m.in. kierownikiem działu historycznego "Tygodnika Solidarność" (1989-1990) oraz zastępcą redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" i szefem dodatku "Plus-Minus" (2000-2006) w tym dzienniku.

Oprócz książki "Zadra. Biografia Lecha Wałęsy" ma na swoim koncie kilka innych pozycji o najnowszej historii Polski, w tym "Od Solidarności do wolności", "Rewolucja Okrągłego Stołu" i "Siła bezsilnych. Historia Komitetu Obrony Robotników".

ECS publikuje książki od 2008 r. Do tej pory ukazało się 50 tytułów w kilku seriach wydawniczych. Oprócz książek ECS wydaje także czasopismo "Wolność i Solidarność" oraz współwydaje "New Eastern Europe" oraz "Nowaja Jewropa".

Siedziba ECS, zlokalizowana obok Pomnika Poległych Stoczniowców, otwarta została 30 i 31 sierpnia w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Centralną jego częścią jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

PAP, lz

[fot: wikimedia CC-BY-SA-3.0]]

Warto poczytać

 1. kutlru 25.10.2016

  Międzynarodowa konferencja „Jeden świat – wiele kultur”

  27 i 28 października w Bydgoszczy odbędzie się konferencja pt. „1050-lecie Chrztu Polski a tożsamość narodowa”.

 2. mid-16a20235 23.10.2016

  Konkurs Wieniawskiego rozstrzygnięty

  Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) została zwyciężczynią 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

 3. plakat6FCHG2016 22.10.2016

  Odpal projekt „Festiwal Chrześcijańskie Granie”

  Festiwal jest okazją do przekrojowego spojrzenia na talenty chrześcijańskiej sceny muzycznej i zaprezentowania ich szerokiej publiczności.

 4. lllllll 21.10.2016

  Lorenc: Nasza historia zaczyna się budzić

  Michał Lorenc jest autorem muzyki do filmów takich jak "Historia Roja", "Smoleńsk" czy "Wołyń".

 5. MPWplakat 19.10.2016

  „Ciekawa czy wielka – o historii w filmie”

  Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na dyskusję o sposobach przedstawienia historii w filmach.

 6. jacekkk 18.10.2016

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka odsłonięto we wtorek w Poznaniu. Przedstawiony na ścianie Collegium Novum UAM poeta spogląda na przechodniów puszczając papierowy samolot z napisaną na nim zwrotką wiersza "A tak niewiele brakowało"

 7. w-ste 17.10.2016

  MSZ Ukrainy zablokowało pokaz "Wołynia"

  Pokaz miał odbyć się w stołecznym kinie "Kijów" z udziałem reżysera i zaproszonych przez Instytut Polski ukraińskich gości. Po projekcji zaplanowano dyskusję nad filmem.

 8. kong-st 16.10.2016

  Biskupi apelują o odbudowanie tożsamości europejskiej

  Tylko Europa mająca własną tożsamość będzie w stanie przyjąć imigrantów- podkreślono w czasie V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook