Jedynie prawda jest ciekawa


Krakowskie targi sztuki ludowej

17.08.2012

Ok. 400 twórców ludowych i 120 zespołów folklorystycznych weźmie udział w 36. Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie, które rozpoczęły się w piątek i potrwają 10 dni. Wydarzenie odbędzie się na Rynku Głównym.

Krakowski Rynek zapełniły stoiska prezentujące wyroby sztuki ludowej. Można na nich podziwiać i kupować dzieła m.in. ceramików, rzeźbiarzy, hafciarzy, garncarzy. Pojawiły się produkty spółek i spółdzielni cepeliowskich. Krakowianie i turyści będą mieli też możliwość obejrzenia pokazu technik rękodzielniczych, spróbowania lepienia garnków czy formowania rzeźb. Posłuchają historii gawędziarzy ludowych.

Otwarcie targów oznajmił w piątek hejnał mariacki oraz melodia trombitów Haniaczyków (orawskich muzyków).

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas inauguracji festiwalu przypomniał, że odbywa się ono dzięki kupcom i sprzedawcom, a przede wszystkim dzięki istnieniu twórczości ludowej. Podkreślił, że targi są świętem spółdzielców.

Na międzynarodowy charakter przedsięwzięcia zwrócił uwagę dyrektor biura Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej Józef Spiszak. "Kraków gości twórców i handlowców z krajów europejskich w przypadającym, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Roku Spółdzielczości" - mówił na otwarciu targów. Złożył również również ich uczestnikom. "Podglądajcie, kupujcie, bawcie się".

Z okazji tegorocznego święta Krajowa Rada Spółdzielcza wybiła specjalne medale. Na jednej stronie odznaki widnieje logo oraz hasło targów, na drugiej sylwetka prekursora polskiej spółdzielczości Stanisława Staszica.

Pierwsze trzy medale z rąk prezesa Krajowej Rady Spółdzielczej Alfreda Domagalskiego odebrali w piątek: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, starosta gorlicki Mirosław Wędrychowski i dyrektor biura Międzynarodowych Targów Ludowych Józef Spiszak.

Sztuka ludowa jest zaniedbywana, a przecież to z niej - jak podkreślił na inauguracji wicewojewoda Małopolski Andrzej Haręźlak - wyrosła sztuki miejska. "Kultura ludowa to nasze wnętrze. To tradycja świadcząca o tym, że jesteśmy narodem" - zauważył wojewoda.

Prezes Fundacji Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło - organizatora imprezy - Jan Włostowski ocenił, że ok. 40 proc. tradycyjnych polskich rękodzieł jest na etapie zaniku. "Czarne chmury wiszą nad polską sztuką ludową. Wiele wskazuje na to, że od 1 stycznia 2013 r. Sejm RP, na wniosek rządu, zmieni ustawę o opodatkowaniu od towarów  i usług. Zgodnie z nią od rękodzieła płacony będzie 23 proc. VAT. Może to być początek końca wielu rękodzieł" - powiedział na piątkowej uroczystości.

Coraz mniejsze zainteresowanie społeczeństwa wyrobami ludowymi potwierdziła hafciarka z Makowa Podhalańskiego Anna Koziana, laureatka nagrody im. Oskara Kolberga. Artystka ludowa jest w podeszłym wieku. Od 17 r. życia haftuje i jeździ na wystawy organizowane w Polsce i za granicą. Brała udział w każdej edycji Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie. "Z roku na roku coraz mniej osób kupuje moje obrusy, serwety, pościele" – mówiła.

Każdy dzień targów będzie się odbywał pod innym hasłem i będzie promował inny region.

Jak powiadomiła Fundacja Cepelia, 17 sierpnia to dzień powiatu gorlickiego; 18 obchodzony będzie Międzynarodowy Rok Spółdzielczości 2012; 19 sierpnia to dzień pełen niespodzianek; 20 sierpnia - dzień Krzeszowic; 21 sierpnia poświęcony zostanie promocji powiatu limanowskiego; 22 sierpnia to dzień Ukrainy; 23 sierpnia - święto miasta i gminy Pińczów; 24 sierpnia - święto Słowacji; 25 sierpnia promowana będzie gmina Biały Dunajec; 26 sierpnia - ziemia nowotarska. 

sv, PAP

[Fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook