Jedynie prawda jest ciekawa


"Krakowiacy i Górale" - polska opera o pojednaniu

08.10.2013

Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego - najstarszą polską operę o pojednaniu będzie można oglądać od 11 października w Mateczniku Mazowsze w Otrębusach. Spektakl wyreżyseruje Andrzej Strzelecki; wystąpi chór, balet i orkiestra "Mazowsza".

"Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Bogusławskiego do muzyki Jana Stefaniego w inscenizacji "Mazowsza" to nowatorski projekt, którego realizacji podjął się Andrzej Strzelecki. Dzieło opisuje "odwieczny" konflikt między Krakowiakami i Góralami. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego, w tym roku obchodzący 65-lecie istnienia, na nowo odkrywa dzieło Bogusławskiego.

"Pomysł na „Krakowiaków i Górali” był długo konsultowany, ponieważ jest to zupełna nowość, jeśli chodzi o repertuar „Mazowsza”. Spektakl będzie dopełnieniem działalności zespołu" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor "Mazowsza" Włodzimierz Izban. Miejscem akcji jest wieś Mogiła, niedaleko Krakowa. Stach, syn furmana, zakochuje się w Basi, córce młynarza Bartłomieja. Na drodze uczucia młodej pary staje macocha dziewczyny, Dorota, podkochująca się w Stachu. Ojciec Basi, dzięki intrydze Doroty, decyduje się oddać rękę córki Bryndasowi - góralowi. Do wsi przybywają górale, by dokonać zaręczyn.

"Ten utwór wydaje mi się bardzo aktualny. W aspekcie obyczajowym jest to dość frywolna opowieść o ludzkich słabościach, związanych z relacjami damsko-męskimi. Ponieważ jest to temat uniwersalny i zawsze aktualny, pod tym względem sztuka z pewnością się nie zestarzała" - powiedział reżyser spektaklu Andrzej Strzelecki.

"Zaskakujące jest to, że dzieło jest uważane za pierwszą polską operę narodową, mającą służyć pojednaniu. Nie wydaje mi się, by autorzy tej opery przypuszczali, że temat narodowego pojednania będzie nadal aktualny. Kto mógłby przypuszczać, że w roku 2013 r. temat pojednania narodowego może funkcjonować aktualnie a nie jedynie jako historyczny rekwizyt" - podkreślił reżyser. "Krakowiacy i Górale" to pierwsza opera "narodowa"; jej prapremiera odbyła się 1 marca 1794 r. w warszawskim Teatrze Narodowym. Dzieło zaginęło i zostało odnalezione dopiero w 1929 r. przez Leona Schillera, który okrzyknął je "polską operą narodową"

W rolach głównych wystąpią: Marian Kociniak, Tomasz Grochoczyński i Paweł Szczesny; choreografię przygotowała Zofia Rudnicka; scenografia - Tatiana Kwiatkowska; kierownictwo muzyczne – Jacek Boniecki.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook