Jedynie prawda jest ciekawa


"Krakowiacy i Górale" - polska opera o pojednaniu

08.10.2013

Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego - najstarszą polską operę o pojednaniu będzie można oglądać od 11 października w Mateczniku Mazowsze w Otrębusach. Spektakl wyreżyseruje Andrzej Strzelecki; wystąpi chór, balet i orkiestra "Mazowsza".

"Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Bogusławskiego do muzyki Jana Stefaniego w inscenizacji "Mazowsza" to nowatorski projekt, którego realizacji podjął się Andrzej Strzelecki. Dzieło opisuje "odwieczny" konflikt między Krakowiakami i Góralami. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego, w tym roku obchodzący 65-lecie istnienia, na nowo odkrywa dzieło Bogusławskiego.

"Pomysł na „Krakowiaków i Górali” był długo konsultowany, ponieważ jest to zupełna nowość, jeśli chodzi o repertuar „Mazowsza”. Spektakl będzie dopełnieniem działalności zespołu" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor "Mazowsza" Włodzimierz Izban. Miejscem akcji jest wieś Mogiła, niedaleko Krakowa. Stach, syn furmana, zakochuje się w Basi, córce młynarza Bartłomieja. Na drodze uczucia młodej pary staje macocha dziewczyny, Dorota, podkochująca się w Stachu. Ojciec Basi, dzięki intrydze Doroty, decyduje się oddać rękę córki Bryndasowi - góralowi. Do wsi przybywają górale, by dokonać zaręczyn.

"Ten utwór wydaje mi się bardzo aktualny. W aspekcie obyczajowym jest to dość frywolna opowieść o ludzkich słabościach, związanych z relacjami damsko-męskimi. Ponieważ jest to temat uniwersalny i zawsze aktualny, pod tym względem sztuka z pewnością się nie zestarzała" - powiedział reżyser spektaklu Andrzej Strzelecki.

"Zaskakujące jest to, że dzieło jest uważane za pierwszą polską operę narodową, mającą służyć pojednaniu. Nie wydaje mi się, by autorzy tej opery przypuszczali, że temat narodowego pojednania będzie nadal aktualny. Kto mógłby przypuszczać, że w roku 2013 r. temat pojednania narodowego może funkcjonować aktualnie a nie jedynie jako historyczny rekwizyt" - podkreślił reżyser. "Krakowiacy i Górale" to pierwsza opera "narodowa"; jej prapremiera odbyła się 1 marca 1794 r. w warszawskim Teatrze Narodowym. Dzieło zaginęło i zostało odnalezione dopiero w 1929 r. przez Leona Schillera, który okrzyknął je "polską operą narodową"

W rolach głównych wystąpią: Marian Kociniak, Tomasz Grochoczyński i Paweł Szczesny; choreografię przygotowała Zofia Rudnicka; scenografia - Tatiana Kwiatkowska; kierownictwo muzyczne – Jacek Boniecki.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook