Jedynie prawda jest ciekawa


Kraków: „Wirtualna Biblioteka Wydawców”

01.07.2013

Na ponad 60 przystankach komunikacji miejskiej w Krakowie od poniedziałku wiszą plakaty prezentujące książki. Wystarczy za pomocą telefony komórkowego zeskanować kod QR, by bezpłatnie pobrać fragment dzieła i czytać je np. w tramwaju.

Akcję "Wirtualna Biblioteka Wydawców" organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe wspólnie z blisko dwudziestoma krakowskimi wydawnictwami.

"Chcemy zachęcić do czytania młodych odbiorców, którzy lubią korzystać z nowoczesnych technologii. Poprzez naszą wakacyjną akcję chcemy nie tylko podpowiedzieć im, po jaką książkę warto sięgnąć, ale także ułatwić dostęp do interesującej lektury" - mówi dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

Na ulicach znaleźć można trzy wersje plakatów, na których umieszczono ponad 70 tytułów. Są wśród nich pozycje literatury pięknej (książki Ignacego Karpowicza, Szczepana Twardocha), biografie (m.in. Steve'a Jobsa, Leo Messiego i Davida Bowie), poezja (m.in. tomy Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka, Zbigniewa Herberta), literatura dla dzieci (autorstwa Andrzeja Maleszki i Michała Rusinka), a także literatura popularna (autorstwa Mariusza Wollnego czy Jakuba Ćwieka).

Akcja potrwa do końca sierpnia.

W Krakowie już dwa lata temu w pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się naklejki wyznaczające "miejsce dla czytającego". "Wirtualna Biblioteka Wydawców" wpisuje się w cykl działań realizowanych przez KBF, promujących literacki wizerunek miasta. Co roku w Krakowie odbywa się Festiwal Conrada, a co dwa lata - Festiwal Miłosza. Wspólnie z portalem bookeriada.pl KBF organizuje akcję bezpłatnej wymiany książek "Drugie Życie Książki".

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook