Jedynie prawda jest ciekawa


Koty w kulturze i sztuce

12.02.2013

Kotom w literaturze, malarstwie i fotografii poświęcona jest otwarta we wtorek w Bibliotece Gdańskiej PAN wystawa pt. "Kot święty i przeklęty. Motyw kota w literaturze i sztuce". Ma ona uczcić przypadający w lutym Międzynarodowy Dzień Kota.

Na ekspozycji przypomniano kilkadziesiąt książek, których bohaterami są koty, wśród nich: "O kotach" Doris Lessing, "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa, "Chińskiego kota" Mikego Waltari, "Myszeis" Ignacego Krasickiego oraz esej "Kot święty i przeklęty" Bogny Balickiej, którego tytuł zainspirował twórców wystawy w Bibliotece Gdańskiej PAN.

Zaprezentowano też reprodukcje dzieł światowej sławy malarzy, wśród nich Hieronima Boscha i Edouarda Manet, którzy na swoich płótnach uwieczniali koty. Autorzy wystawy zamieścili też kilka reprodukcji współczesnej malarki Susan Herbert, która tworzy prace oparte na znanych dziełach lub fotografiach, zastępując ludzkie postaci kotami; na jej obrazach kotami są więc np. słynna Wenus z obrazu Botticellego czy Mona Lisa Leonarda da Vinci.

Twórcy wystawy w osobnych gablotach umieścili wiersze polskich i zagranicznych pisarzy, w których twórczości pojawiał się motyw kota. Można tu znaleźć m.in. "Kota" Charles'a Baudelaire i identycznie zatytułowany wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także utwór "Kot w pustym mieszkaniu" Wiesławy Szymborskiej czy przeznaczone dla dzieci wierszyki "Kotek" Juliana Tuwima i "Chory kotek" Stanisława Jachowicza.

Autorzy ekspozycji pokazali wiele kocich elementów związanych z Gdańskiem, m.in. reprodukcję powstałej w 1607 r. "Tablicy jałmużniczej" Antoniego Moellera, na której znaleźć można kota, a która na stałe znajduje się w Bazylice Mariackiej. Jest też witryna poświęcona gdańskiej ulicy Kocurki oraz znanemu gdańskiemu klubowi muzycznemu "Rudy Kot".

Na wystawie są także "kocie" prace gdańskich artystów, w tym grafiki Ryszarda Stryjca i zdjęcia Krystiana Bennicha. Zaprezentowano również zdjęcia kotów z prywatnego archiwum Stanisławy Fleszarowej-Muskat.

Ta związana z Gdańskiem pisarka przekazała część swoich prywatnych dokumentów naszej placówce - wyjaśniła Anna Więcek, która wraz z Ewą Chmielewską-Tomczak przygotowała wystawę.

Zwiedzający ekspozycję dowiedzą się też o żyjącym na przełomie XVI i XVII w. Peruwiańskim dominikaninie - św. Marcinie de Porres, który opiekował się porzuconymi kotami i psami, i uważany jest za twórcę pierwszego na świecie schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Są także fotografie kotów mieszkających współcześnie w rozsianych po całym świecie bibliotekach. Zdjęcia te zdobyli pracownicy Biblioteki Gdańskiej.

Napisaliśmy do setek placówek listy z pytaniem o ewentualne mieszkające w nich koty i z bardzo wielu bibliotek otrzymaliśmy pozytywne odpowiedzi z załączonymi zdjęciami - powiedziała Więcek.

Jak wyjaśniła dyrektorka Biblioteki Gdańskiej PAN, Maria Pelczar, także ta placówka miała w przeszłości swojego kota.

- Było to tuż po zakończeniu II wojny światowej, gdy w siedzibie biblioteki aż się roiło od myszy i szczurów. Miciusia, bo tak nazywała się kotka, mieszkała w bibliotecznych magazynach i świetnie radziła sobie z gryzoniami. Była to zresztą kotka na etacie 

- w budżecie placówki była specjalna pula pieniędzy na jej utrzymanie - wspominała Pelczar.

Wystawa "Kot święty i przeklęty. Motyw kota w literaturze i sztuce" czynna będzie w holu Biblioteki Gdańskiej PAN do 20 marca. Jak poinformowała Więcek, impulsem do jej przygotowania był przypadający 17 lutego Międzynarodowy Dzień Kota.

PAP/ Slaw

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook