Jedynie prawda jest ciekawa


Koty w kulturze i sztuce

12.02.2013

Kotom w literaturze, malarstwie i fotografii poświęcona jest otwarta we wtorek w Bibliotece Gdańskiej PAN wystawa pt. "Kot święty i przeklęty. Motyw kota w literaturze i sztuce". Ma ona uczcić przypadający w lutym Międzynarodowy Dzień Kota.

Na ekspozycji przypomniano kilkadziesiąt książek, których bohaterami są koty, wśród nich: "O kotach" Doris Lessing, "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa, "Chińskiego kota" Mikego Waltari, "Myszeis" Ignacego Krasickiego oraz esej "Kot święty i przeklęty" Bogny Balickiej, którego tytuł zainspirował twórców wystawy w Bibliotece Gdańskiej PAN.

Zaprezentowano też reprodukcje dzieł światowej sławy malarzy, wśród nich Hieronima Boscha i Edouarda Manet, którzy na swoich płótnach uwieczniali koty. Autorzy wystawy zamieścili też kilka reprodukcji współczesnej malarki Susan Herbert, która tworzy prace oparte na znanych dziełach lub fotografiach, zastępując ludzkie postaci kotami; na jej obrazach kotami są więc np. słynna Wenus z obrazu Botticellego czy Mona Lisa Leonarda da Vinci.

Twórcy wystawy w osobnych gablotach umieścili wiersze polskich i zagranicznych pisarzy, w których twórczości pojawiał się motyw kota. Można tu znaleźć m.in. "Kota" Charles'a Baudelaire i identycznie zatytułowany wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także utwór "Kot w pustym mieszkaniu" Wiesławy Szymborskiej czy przeznaczone dla dzieci wierszyki "Kotek" Juliana Tuwima i "Chory kotek" Stanisława Jachowicza.

Autorzy ekspozycji pokazali wiele kocich elementów związanych z Gdańskiem, m.in. reprodukcję powstałej w 1607 r. "Tablicy jałmużniczej" Antoniego Moellera, na której znaleźć można kota, a która na stałe znajduje się w Bazylice Mariackiej. Jest też witryna poświęcona gdańskiej ulicy Kocurki oraz znanemu gdańskiemu klubowi muzycznemu "Rudy Kot".

Na wystawie są także "kocie" prace gdańskich artystów, w tym grafiki Ryszarda Stryjca i zdjęcia Krystiana Bennicha. Zaprezentowano również zdjęcia kotów z prywatnego archiwum Stanisławy Fleszarowej-Muskat.

Ta związana z Gdańskiem pisarka przekazała część swoich prywatnych dokumentów naszej placówce - wyjaśniła Anna Więcek, która wraz z Ewą Chmielewską-Tomczak przygotowała wystawę.

Zwiedzający ekspozycję dowiedzą się też o żyjącym na przełomie XVI i XVII w. Peruwiańskim dominikaninie - św. Marcinie de Porres, który opiekował się porzuconymi kotami i psami, i uważany jest za twórcę pierwszego na świecie schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Są także fotografie kotów mieszkających współcześnie w rozsianych po całym świecie bibliotekach. Zdjęcia te zdobyli pracownicy Biblioteki Gdańskiej.

Napisaliśmy do setek placówek listy z pytaniem o ewentualne mieszkające w nich koty i z bardzo wielu bibliotek otrzymaliśmy pozytywne odpowiedzi z załączonymi zdjęciami - powiedziała Więcek.

Jak wyjaśniła dyrektorka Biblioteki Gdańskiej PAN, Maria Pelczar, także ta placówka miała w przeszłości swojego kota.

- Było to tuż po zakończeniu II wojny światowej, gdy w siedzibie biblioteki aż się roiło od myszy i szczurów. Miciusia, bo tak nazywała się kotka, mieszkała w bibliotecznych magazynach i świetnie radziła sobie z gryzoniami. Była to zresztą kotka na etacie 

- w budżecie placówki była specjalna pula pieniędzy na jej utrzymanie - wspominała Pelczar.

Wystawa "Kot święty i przeklęty. Motyw kota w literaturze i sztuce" czynna będzie w holu Biblioteki Gdańskiej PAN do 20 marca. Jak poinformowała Więcek, impulsem do jej przygotowania był przypadający 17 lutego Międzynarodowy Dzień Kota.

PAP/ Slaw

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook