Jedynie prawda jest ciekawa


Kościół przestrzega przed Halloween

31.10.2012

Biskupi nawołują chrześcijan, by nie oddawali się pogańskiemu obyczajowi. W miejsce Halloween proponują Noce Świętych.

Imprezy szkolne i środowiskowe, w tym bale i zabawy połączone z przebieraniem się dzieci i młodzieży za istoty ze świata ciemności, w tym za diabły, wampiry i demony niosą realną możliwość wielkiej duchowej szkody, wręcz zniszczenia życia duchowego - przestrzega Kościół.

W odpowiedzi na modę na obchodzenie „Halloween” w coraz większej liczbie miast organizowane są „Noce Świętych”. 31 października wieczorem w kościołach katolicy gromadzą się na czuwaniu przy relikwiach świętych, które nierzadko przenoszą w procesjach ulicami miast.

„Halloween” – zwyczaj zapożyczony z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych, ze względu na otoczkę zabawy – bale kostiumowe, czy zbieranie wśród sąsiadów cukierków przez dzieci – staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Biskupi przestrzegają jednak, że przed tą z pozoru niewinną rozrywką kryje się rozpowszechnianie okultyzmu i magii.

Ostrzeżenia przez obchodami „Halloween” można znaleźć na stronach diecezji – np. archidiecezji gdańskiej i warszawskiej, bądź w listach pasterskich biskupów – w tym roku taki dokument wystosował do wiernych m.in. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Biskupi przypominają, że korzenie "Halloween" związane są z pogańskimi obchodami święta duchów i z oddawaniem czci celtyckiemu bogu śmierci. Anton Lavey, twórca współczesnego satanizmu, stwierdził iż noc z 31 października na 1 listopada jest największym świętem lucyferycznym. Mają wtedy miejsce wzmożone liczebnie akty przemocy o charakterze okultystycznym. Kościół otwarcie sprzeciwia się takim praktykom.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: "Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość (Por. Pwt 18,10; Jr 29,8). Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium – są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem - połączonym z miłującą bojaźnią - które należą się jedynie Bogu" (2116).

Biskupi przestrzegają też przed urządzaniem „zabaw”, podkreślając, że praktykowanie Halloween mija się z powołaniem chrześcijanina. „Szczególny niepokój budzą takie inicjatywy na obszarze szkoły, gdzie dopiero kształtuje się dojrzała postawa społeczna, intelektualna i duchowa młodego pokolenia - napisał abp Dzięga. - To pokolenie samo nie jest jeszcze w stanie w pełni samodzielnie decydować. To odpowiedzialni dorośli powinni prowadzić zawierzone im dzieci i młodzież po drogach wzrastania w mądrości i w łasce u Boga i u ludzi. A tymczasem dorośli też zaczynają się bawić w Halloween, nie rozumiejąc duchowego zagrożenia”.

Arcybiskup zwraca uwagę, że "imprezy szkolne i środowiskowe, w tym bale i zabawy połączone z przebieraniem się dzieci i młodzieży za istoty ze świata ciemności, w tym za diabły, wampiry i demony” niosą realną możliwość wielkiej duchowej szkody, wręcz zniszczenia życia duchowego.

Brak świadomości o zagrożeniach kryjących się za z pozoru niewinnymi zabawami, stał się także tematem sympozjum, które odbyło się 27 października w Sopocie. Teolog i demonolog ks. Aleksander Posacki uważa, że "jeżeli ktoś nie rozumie, że toczy się walka duchowa w świecie to jego życie duchowe jest martwe, on śpi kamiennym snem. A powinien czuwać, walczyć, przygotowywać się do przejścia na drugą stronę oraz czynić dobro przeciwko złu".

- Jeżeli nasza wiara karłowacieje staje się coraz bardziej zabobonna, czysto uczuciowo - emocjonalno-folklorystyczna to jesteśmy narażeni na wiele fałszywych dróg - zaznacza Andrzej Wronka, publicysta, prezes Stowarzyszenia "Effatha". I dodaje, że "trzeba bardzo dbać o czystość wiary i o świadomość wiary” a chronić się przed tym, co ma pozór dobra.

Hierarchowie zachęcają jednocześnie do duchowego i modlitewnego przeżycia uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk podkreśla w liście do diecezjan, że świętość nie jest zarezerwowana dla wybranych. Świętość jest zadaniem i powołaniem każdego człowieka. Możemy ją osiągnąć podążając za Jezusem i wypełniając powołanie, jakie nam Bóg powierzył.

Aby przygotować się do tych dni inaczej niż podczas „zabaw” w Halloween, w coraz większej liczbie miast 31 października organizowane są „Noce świętych”, czy procesje z relikwiami. W Warszawie w tym roku procesja rozpocznie się Mszą św. o godz. 18.00 w parafii świętych Alberta i Rafała na Rudzie (ul. Gwiaździsta 17). Następnie uczestnicy przejdą z relikwiami świętych i błogosławionych do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przy parafii św. Stanisława Kostki. Po procesji w sanktuarium odbędzie się agapa i konkurs na najciekawsze przebranie za świętego. Procesje z relikwiami przejdą też ulicami m.in. Bielska-Białej i Opola.

W Gnieźnie od 2005 r. z inicjatywy ks. Jana Kwiatkowskiego odbywa się Noc Świętych – inicjatywa, która rozprzestrzeniła się na inne diecezje. Polega na nocnym czuwaniu przy relikwiach świętych i rozważaniu ich życiorysów.

W Łodzi modlitewne czuwania gromadzą nawet tysiąc osób. Ks. Przemysław Góra, diecezjalny duszpasterz młodzieży nie ukrywa, że wieczór jest alternatywą dla Halloween. "Chcemy pokazać, że odbywające się w noc poprzedzającą uroczystość Wszystkich Świętych imprezy i bale Halloween nie mają nic wspólnego z naszą tradycją, ani tym bardziej chrześcijańskim przeżywaniem tego święta" - podkreśla kapłan. "Noc Świętych to propozycja zadumy nad światłem i nadzieją, zamiast ciemności pełnej strachu i duchów. Ocalmy tę noc dla Świętych, czyli przyjaciół życia, a nie śmierci" - dodaje.

Noc Świętych organizowana jest też w Kielcach, czy Bydgoszczy. W Częstochowie w tym roku będzie przebiegać w formie pokazu filmów o świętych w duszpasterstwie akademickim „Emaus” już 30 października. Mieszkańcy Częstochowy obejrzą "Marcelino chleb i wino" - film dla dzieci oraz filmy o św. Pio i św. Ricie.

"Kiedy w wigilię Wszystkich Świętych w kinach promuje się filmy o tematyce śmierci, duchów, okultyzmu i mroku, po prostu horrory, to my zapraszamy na kino alternatywne – podkreślają organizatorzy pokazu. „Najlepsze filmy na Wszystkich Świętych to filmy o świętych. Po nich można spokojnie spać” - podkreśla ks. Marek Bator, duszpasterz akademicki.

KAI/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook