Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kościół Mariacki nie otrzymał dotacji od ministerstwa

17.02.2015

Renowacja ołtarza Wita Stwosza nie zostanie dofinansowana przez państwo.


Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie wymaga remontu. Parafia złożyła w tej sprawie wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Okazało się jednak, że parafia żadnych pieniędzy od państwa nie otrzyma.

Jeden z najważniejszych zabytków polskiej kultury musi zostać objęty:

„kompleksowym programem badawczym, konserwatorskim i prewencyjnym” - czytamy na stronie „Gościa Niedzielnego”.

Suma jaka potrzebna jest parafii do przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich, to 1,6 miliona złotych. 450 tysięcy udało się zapewnić dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz jednej z międzynarodowych fundacji.

Resztę pieniędzy miało zapewnić Ministerstwo Kultury. Państwowe pieniądze nie trafią jednak do krakowskiej parafii. Wniosek o dotacje został przez urzędników odrzucony, choć przyznano mu 62 na 100 punktów. Parafia odwołała się od decyzji, mogła to zrobić dzięki przekroczeniu sumy 50 punktów w ministerialnej ocenie.

„Nie ukrywam zawodu z powodu decyzji ministerstwa. Ołtarz Mariacki jest jednym z nielicznych arcydzieł sztuki światowej klasy, jakie posiadamy w Polsce, powinien być więc szczególnie chroniony. Urzędnicy ministerialni powinni to rozumieć i przeznaczyć jednak fundusze. które wsparłyby znacznie choćby pierwszy etap kompleksowej rewaloryzacji ołtarza Wita Stwosza, która w sumie potrwałaby kilka lat” - powiedział przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, prof. Franciszek Ziejka.

Ministerstwo wsparło w tym roku dwie inwestycje w Małopolsce, przyznając po milionie złotych na opactwo sióstr Benedyktynek w Staniątkach oraz ruiny zamku Tenczyn. W przypadku pierwszego zabytku suma i tak jest niewystarczająca. Siostry Benedyktynki potrzebują 2,8 zł na remont opactwa.

„Warto wspomnieć, że tradycja społecznego wsparcia odnowy ołtarza Mariackiego sięga w Krakowie lat 60. XIX w. Renowacja ołtarza, wykonana na miarę ówczesnej myśli konserwatorskiej, została sfinansowana m.in. ze zbiórki publicznej ogłoszonej na łamach słynnego konserwatywnego dziennika >>Czas<<” - dodał prezes SKOZK.

mly/goscniedzielny.pl

 

 fot. wikimediacommons.pl/CC BY-SA 2.0

Słowa kluczowe:

KRaków

,

ołtarz

,

dotacja

Warto poczytać

 1. Dalkowskaok 26.03.2017

  50 lat Kabaretu Pod Egidą (wywiad)

  - Kabaret Pod Egidą sobotnim koncertem w warszawskim centrum kultury "Dobre miejsce" uczcił 50-lecie swojej działalności.

 2. zabinsy-mater 24.03.2017

  Na ekrany kin wchodzi film "Azyl"

  Historia małżeństwa Żabińskich zainspirowała Hollywood.

 3. kaczmarksi 22.03.2017

  60 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski

  22 marca 1957 r. urodził się w Warszawie Jacek Kaczmarski, poeta i autor tekstów, pieśniarz, bard. Wykonawca "Murów", "Obławy", "Naszej klasy" i kilku setek innych ważnych dla kilku pokoleń Polaków piosenek.

 4. wawa-opera-stefff 21.03.2017

  Nadchodzą zmiany w Warszawskiej Operze Kameralnej

  W ciągu 12 miesięcy w Warszawskiej Operze Kameralnej wdrożony zostanie plan zmian, mający podnieść oglądalność spektakli - ogłosiła podczas wtorkowej konferencji prasowej p.o. dyrektora placówki Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

 5. smarz3 21.03.2017

  "Wołyń" nagrodzony Orłem 2017

  Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 odbyła się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie.

 6. wroclaw-stefek 17.03.2017

  "Portet damy" trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

  Miniatura Aimee Zoe Lizinki de Mirbel "Portet damy" z 1833 r. utracona w czasie II wojny, odzyskana dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz FBI, trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 7. mid-17315193 16.03.2017

  Nie żyje Wojciech Młynarski - poeta, autor tekstów, artysta

  "Jego piosenki "Światowe życie", "Och, ty w życiu", "Prześliczna wiolonczelistka", "Moje serce to jest muzyk" nuciła cała Polska".

 8. sympozjum1 14.03.2017

  Sympozjum na UKSW: Zjednoczona Europa - pomysł wierzących polityków?

  Udział w debacie wzięli Szczerski, ks. Skubiś, Woyciechowski - relacjonuje wPolityce.pl

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook