Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kościół Mariacki nie otrzymał dotacji od ministerstwa

17.02.2015

Renowacja ołtarza Wita Stwosza nie zostanie dofinansowana przez państwo.


Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie wymaga remontu. Parafia złożyła w tej sprawie wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Okazało się jednak, że parafia żadnych pieniędzy od państwa nie otrzyma.

Jeden z najważniejszych zabytków polskiej kultury musi zostać objęty:

„kompleksowym programem badawczym, konserwatorskim i prewencyjnym” - czytamy na stronie „Gościa Niedzielnego”.

Suma jaka potrzebna jest parafii do przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich, to 1,6 miliona złotych. 450 tysięcy udało się zapewnić dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz jednej z międzynarodowych fundacji.

Resztę pieniędzy miało zapewnić Ministerstwo Kultury. Państwowe pieniądze nie trafią jednak do krakowskiej parafii. Wniosek o dotacje został przez urzędników odrzucony, choć przyznano mu 62 na 100 punktów. Parafia odwołała się od decyzji, mogła to zrobić dzięki przekroczeniu sumy 50 punktów w ministerialnej ocenie.

„Nie ukrywam zawodu z powodu decyzji ministerstwa. Ołtarz Mariacki jest jednym z nielicznych arcydzieł sztuki światowej klasy, jakie posiadamy w Polsce, powinien być więc szczególnie chroniony. Urzędnicy ministerialni powinni to rozumieć i przeznaczyć jednak fundusze. które wsparłyby znacznie choćby pierwszy etap kompleksowej rewaloryzacji ołtarza Wita Stwosza, która w sumie potrwałaby kilka lat” - powiedział przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, prof. Franciszek Ziejka.

Ministerstwo wsparło w tym roku dwie inwestycje w Małopolsce, przyznając po milionie złotych na opactwo sióstr Benedyktynek w Staniątkach oraz ruiny zamku Tenczyn. W przypadku pierwszego zabytku suma i tak jest niewystarczająca. Siostry Benedyktynki potrzebują 2,8 zł na remont opactwa.

„Warto wspomnieć, że tradycja społecznego wsparcia odnowy ołtarza Mariackiego sięga w Krakowie lat 60. XIX w. Renowacja ołtarza, wykonana na miarę ówczesnej myśli konserwatorskiej, została sfinansowana m.in. ze zbiórki publicznej ogłoszonej na łamach słynnego konserwatywnego dziennika >>Czas<<” - dodał prezes SKOZK.

mly/goscniedzielny.pl

 

 fot. wikimediacommons.pl/CC BY-SA 2.0

Słowa kluczowe:

KRaków

,

ołtarz

,

dotacja

Warto poczytać

 1. hahsfjhgjudk 19.01.2017

  Rafał Wieczyński wyreżyseruje film o rodzinie Ulmów

  Historię rodzin Ulmów i Goldmanów z Markowej (Podkarpackie) zekranizuje Rafał Wieczyński, twórca filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Ulmowie ukrywali podczas okupacji Żydów, za co zostali - wraz z dziećmi - zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r.

 2. PomnikSienkiewiczawOkrzei 18.01.2017

  Odnaleziono nieznaną powieść matki Sienkiewicza

  Ekspert twierdzi, że publikacja "bije na głowę" debiut Elizy Orzeszkowej.

 3. jglksjdhnhygffsz 17.01.2017

  Rusza konkurs literacki "Śląski Shakespeare"

  Rusza kolejna, szósta edycja adresowanego do młodych twórców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare" im. Anny i Piotra Dobrowolskich - ogłosiła we wtorek organizująca to wydarzenie Biblioteka Śląska w Katowicach.

 4. moscow-1935113960720 15.01.2017

  Audioprzewodnik po Moskwie śladami represji wobec Polaków

  Rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem zbrodni stalinowskich, opracowało spacer po Moskwie śladami represji wobec polskiej ludności w ZSRR. Audioprzewodnik w aplikacji izi.TRAVEL opowiada o dziewięciu takich obiektach w rosyjskiej stolicy.

 5. IMG0170-4t56eac897m800x7ce68a14 14.01.2017

  Remont Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego

  Remont Wieży Zegarowej i odtworzenie Ogrodu Dolnego są wśród planów nowego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysława Mrozowskiego. "Z Zamkiem jestem związany od blisko 30 lat, poświęciłem mu najwięcej czasu i emocji" - mówi.

 6. drukiulotneSI 10.01.2017

  Druki ulotne jako źródła do badań dziejów Polski

  „Dzięki tym trzem niepozornym pudłom nasza wyobraźnia historyczna o tym, co się działo między 1913 a 1924 rokiem będzie pełniejsza”.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-09-o-151037 09.01.2017

  Pośmiertny awans gen. "Gryfa"?

  Szef MON wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertny awansu na stopień generała dywizji dla gen. bryg. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf.

 8. mid-epa05706530 09.01.2017

  Meryl Streep kontra Trump

  Aktorka wykorzystała galę rozdania Złotych Globów do krytyki prezydenta-elekta.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook