Jedynie prawda jest ciekawa

Kościół Mariacki nie otrzymał dotacji od ministerstwa

17.02.2015

Renowacja ołtarza Wita Stwosza nie zostanie dofinansowana przez państwo.


Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie wymaga remontu. Parafia złożyła w tej sprawie wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Okazało się jednak, że parafia żadnych pieniędzy od państwa nie otrzyma.

Jeden z najważniejszych zabytków polskiej kultury musi zostać objęty:

„kompleksowym programem badawczym, konserwatorskim i prewencyjnym” - czytamy na stronie „Gościa Niedzielnego”.

Suma jaka potrzebna jest parafii do przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich, to 1,6 miliona złotych. 450 tysięcy udało się zapewnić dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz jednej z międzynarodowych fundacji.

Resztę pieniędzy miało zapewnić Ministerstwo Kultury. Państwowe pieniądze nie trafią jednak do krakowskiej parafii. Wniosek o dotacje został przez urzędników odrzucony, choć przyznano mu 62 na 100 punktów. Parafia odwołała się od decyzji, mogła to zrobić dzięki przekroczeniu sumy 50 punktów w ministerialnej ocenie.

„Nie ukrywam zawodu z powodu decyzji ministerstwa. Ołtarz Mariacki jest jednym z nielicznych arcydzieł sztuki światowej klasy, jakie posiadamy w Polsce, powinien być więc szczególnie chroniony. Urzędnicy ministerialni powinni to rozumieć i przeznaczyć jednak fundusze. które wsparłyby znacznie choćby pierwszy etap kompleksowej rewaloryzacji ołtarza Wita Stwosza, która w sumie potrwałaby kilka lat” - powiedział przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, prof. Franciszek Ziejka.

Ministerstwo wsparło w tym roku dwie inwestycje w Małopolsce, przyznając po milionie złotych na opactwo sióstr Benedyktynek w Staniątkach oraz ruiny zamku Tenczyn. W przypadku pierwszego zabytku suma i tak jest niewystarczająca. Siostry Benedyktynki potrzebują 2,8 zł na remont opactwa.

„Warto wspomnieć, że tradycja społecznego wsparcia odnowy ołtarza Mariackiego sięga w Krakowie lat 60. XIX w. Renowacja ołtarza, wykonana na miarę ówczesnej myśli konserwatorskiej, została sfinansowana m.in. ze zbiórki publicznej ogłoszonej na łamach słynnego konserwatywnego dziennika >>Czas<<” - dodał prezes SKOZK.

mly/goscniedzielny.pl

 

 fot. wikimediacommons.pl/CC BY-SA 2.0

Słowa kluczowe:

KRaków

,

ołtarz

,

dotacja

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook