Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kościół Mariacki nie otrzymał dotacji od ministerstwa

17.02.2015

Renowacja ołtarza Wita Stwosza nie zostanie dofinansowana przez państwo.


Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie wymaga remontu. Parafia złożyła w tej sprawie wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Okazało się jednak, że parafia żadnych pieniędzy od państwa nie otrzyma.

Jeden z najważniejszych zabytków polskiej kultury musi zostać objęty:

„kompleksowym programem badawczym, konserwatorskim i prewencyjnym” - czytamy na stronie „Gościa Niedzielnego”.

Suma jaka potrzebna jest parafii do przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich, to 1,6 miliona złotych. 450 tysięcy udało się zapewnić dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz jednej z międzynarodowych fundacji.

Resztę pieniędzy miało zapewnić Ministerstwo Kultury. Państwowe pieniądze nie trafią jednak do krakowskiej parafii. Wniosek o dotacje został przez urzędników odrzucony, choć przyznano mu 62 na 100 punktów. Parafia odwołała się od decyzji, mogła to zrobić dzięki przekroczeniu sumy 50 punktów w ministerialnej ocenie.

„Nie ukrywam zawodu z powodu decyzji ministerstwa. Ołtarz Mariacki jest jednym z nielicznych arcydzieł sztuki światowej klasy, jakie posiadamy w Polsce, powinien być więc szczególnie chroniony. Urzędnicy ministerialni powinni to rozumieć i przeznaczyć jednak fundusze. które wsparłyby znacznie choćby pierwszy etap kompleksowej rewaloryzacji ołtarza Wita Stwosza, która w sumie potrwałaby kilka lat” - powiedział przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, prof. Franciszek Ziejka.

Ministerstwo wsparło w tym roku dwie inwestycje w Małopolsce, przyznając po milionie złotych na opactwo sióstr Benedyktynek w Staniątkach oraz ruiny zamku Tenczyn. W przypadku pierwszego zabytku suma i tak jest niewystarczająca. Siostry Benedyktynki potrzebują 2,8 zł na remont opactwa.

„Warto wspomnieć, że tradycja społecznego wsparcia odnowy ołtarza Mariackiego sięga w Krakowie lat 60. XIX w. Renowacja ołtarza, wykonana na miarę ówczesnej myśli konserwatorskiej, została sfinansowana m.in. ze zbiórki publicznej ogłoszonej na łamach słynnego konserwatywnego dziennika >>Czas<<” - dodał prezes SKOZK.

mly/goscniedzielny.pl

 

 fot. wikimediacommons.pl/CC BY-SA 2.0

Słowa kluczowe:

KRaków

,

ołtarz

,

dotacja

Warto poczytać

 1. kutlru 25.10.2016

  Międzynarodowa konferencja „Jeden świat – wiele kultur”

  27 i 28 października w Bydgoszczy odbędzie się konferencja pt. „1050-lecie Chrztu Polski a tożsamość narodowa”.

 2. mid-16a20235 23.10.2016

  Konkurs Wieniawskiego rozstrzygnięty

  Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) została zwyciężczynią 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

 3. plakat6FCHG2016 22.10.2016

  Odpal projekt „Festiwal Chrześcijańskie Granie”

  Festiwal jest okazją do przekrojowego spojrzenia na talenty chrześcijańskiej sceny muzycznej i zaprezentowania ich szerokiej publiczności.

 4. lllllll 21.10.2016

  Lorenc: Nasza historia zaczyna się budzić

  Michał Lorenc jest autorem muzyki do filmów takich jak "Historia Roja", "Smoleńsk" czy "Wołyń".

 5. MPWplakat 19.10.2016

  „Ciekawa czy wielka – o historii w filmie”

  Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na dyskusję o sposobach przedstawienia historii w filmach.

 6. jacekkk 18.10.2016

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka odsłonięto we wtorek w Poznaniu. Przedstawiony na ścianie Collegium Novum UAM poeta spogląda na przechodniów puszczając papierowy samolot z napisaną na nim zwrotką wiersza "A tak niewiele brakowało"

 7. w-ste 17.10.2016

  MSZ Ukrainy zablokowało pokaz "Wołynia"

  Pokaz miał odbyć się w stołecznym kinie "Kijów" z udziałem reżysera i zaproszonych przez Instytut Polski ukraińskich gości. Po projekcji zaplanowano dyskusję nad filmem.

 8. kong-st 16.10.2016

  Biskupi apelują o odbudowanie tożsamości europejskiej

  Tylko Europa mająca własną tożsamość będzie w stanie przyjąć imigrantów- podkreślono w czasie V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook