Jedynie prawda jest ciekawa


Kościół Mariacki nie otrzymał dotacji od ministerstwa

17.02.2015

Renowacja ołtarza Wita Stwosza nie zostanie dofinansowana przez państwo.


Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie wymaga remontu. Parafia złożyła w tej sprawie wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Okazało się jednak, że parafia żadnych pieniędzy od państwa nie otrzyma.

Jeden z najważniejszych zabytków polskiej kultury musi zostać objęty:

„kompleksowym programem badawczym, konserwatorskim i prewencyjnym” - czytamy na stronie „Gościa Niedzielnego”.

Suma jaka potrzebna jest parafii do przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich, to 1,6 miliona złotych. 450 tysięcy udało się zapewnić dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz jednej z międzynarodowych fundacji.

Resztę pieniędzy miało zapewnić Ministerstwo Kultury. Państwowe pieniądze nie trafią jednak do krakowskiej parafii. Wniosek o dotacje został przez urzędników odrzucony, choć przyznano mu 62 na 100 punktów. Parafia odwołała się od decyzji, mogła to zrobić dzięki przekroczeniu sumy 50 punktów w ministerialnej ocenie.

„Nie ukrywam zawodu z powodu decyzji ministerstwa. Ołtarz Mariacki jest jednym z nielicznych arcydzieł sztuki światowej klasy, jakie posiadamy w Polsce, powinien być więc szczególnie chroniony. Urzędnicy ministerialni powinni to rozumieć i przeznaczyć jednak fundusze. które wsparłyby znacznie choćby pierwszy etap kompleksowej rewaloryzacji ołtarza Wita Stwosza, która w sumie potrwałaby kilka lat” - powiedział przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, prof. Franciszek Ziejka.

Ministerstwo wsparło w tym roku dwie inwestycje w Małopolsce, przyznając po milionie złotych na opactwo sióstr Benedyktynek w Staniątkach oraz ruiny zamku Tenczyn. W przypadku pierwszego zabytku suma i tak jest niewystarczająca. Siostry Benedyktynki potrzebują 2,8 zł na remont opactwa.

„Warto wspomnieć, że tradycja społecznego wsparcia odnowy ołtarza Mariackiego sięga w Krakowie lat 60. XIX w. Renowacja ołtarza, wykonana na miarę ówczesnej myśli konserwatorskiej, została sfinansowana m.in. ze zbiórki publicznej ogłoszonej na łamach słynnego konserwatywnego dziennika >>Czas<<” - dodał prezes SKOZK.

mly/goscniedzielny.pl

 

 fot. wikimediacommons.pl/CC BY-SA 2.0

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook