Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Konserwacja ołtarza Wita Stwosza w tym roku

06.03.2015

Prace rozpoczną się dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.


W tym roku ma rozpocząć się konserwacja ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. To jedno z 205 zadań, które uzyskały wsparcie Społecznego Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. W sumie na prace w zabytkowych obiektach Komitet przekaże ponad 30 mln zł.

Co najmniej drugie 30 mln zł dołożą do remontów i konserwacji zabytków ich właściciele.

Wśród zadań dotowanych w tym roku znalazło się rozpoczęcie kompleksowej konserwacji ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. Na ten cel SKOZK przekaże 450 tys. zł, 50 tys. zł dołoży parafia. W najbliższym czasie ma być rozpisany trzyetapowy konkurs, w którym wyłoniony zostanie wykonawca, a prace ruszą najwcześniej jesienią.

"To zadanie na wiele lat. Musi być prowadzone tak, żeby w 2016 r., kiedy Kraków będzie gościć młodzież z całego świata, ołtarz nie był zdemontowany czy przesłonięty" - mówił podczas piątkowego posiedzenia plenarnego SKOZK jego wiceprzewodniczący prof. Bogusław Krasnowolski. Dodał, że prace musi prowadzić wybitny zespół specjalistów, odpowiadający randze tego dzieła.

Proboszcz parafii mariackiej ks. Dariusz Raś ma nadzieję, że do konkursu zgłoszą się firmy konserwatorskie z kraju i zza granicy. Komisja wyłoni najpierw te, które spełniają wymagania merytoryczne. W drugim etapie konkursu będą one mogły zaprezentować autorskie programy konserwatorskie, a w trzecim etapie o wyborze wykonawcy zdecyduje kryterium finansowe. "Zakończenie konkursu i rozpoczęcie prac konserwatorskich przewidujemy na trzeci kwartał 2015 r. W tym roku nie przewiduje się przysłonięcia ołtarza lub zamknięcia prezbiterium kościoła" - mówił PAP ks. Raś.

Parafia zabiegała także o milion złotych na ten cel z ministerstwa kultury, ale środków nie uzyskała i złożyła odwołanie.

W Katedrze na Wawelu zaplanowano w tym roku m.in. rozpoczęcie konserwacji Kaplicy Królowej Zofii z polichromiami Władysława Tetmajera (634 tys. zł), konserwację portalu głównego wejścia, a także prace we wnętrzu świątyni(ponad 1 mln zł dotacji). W Zamku Królewskim zakończyć powinien się remont Baszty Złodziejskiej i dwóch odcinków murów, prowadzona ma być ekspertyza konstrukcyjna stoków (w sumie ponad 1,1 mln zł dotacji).

57 tys. zł SKOZK dołożył do remontu wejścia głównego do Wieży Ratuszowej. Konserwacji mają zostać poddane cztery z 12 oryginalnych figury apostołów, które stały niegdyś na ogrodzeniu Kościoła św. Piotra i Pawła, a później zostały zastąpione replikami. "W tym roku konserwacji technicznej poddane będą cztery figury, a jedna konserwacji pełnej. Po obejrzeniu efektu będziemy bliżej wraz z władzami kościelnymi decyzji, czy na dawne miejsce mają wrócić oryginalne rzeźby czy traktować je jako element muzealny" – mówił prof. Krasnowolski.

W krypcie kościoła oo. Pijarów kontynuowane będą prace przy odsłanianiu polichromii (ok. 592 tys. zł dotacji). W Pałacu Biskupów Krakowskich konserwowane będą trzy kamienne portale (127,5 tys. zł)

Remontu doczeka się w tym roku także niszczejący od lat dom rodziny Kossaków – „Kossakówka”(157 tys. zł). „W poprzednich latach przeszkodą były sprawy własnościowe, w tym momencie jest jeden inwestor. Zagrożona jest konstrukcja tego budynku, pękają fundamenty i ściany, pierwszy etap prac będzie obejmował wzmocnienie konstrukcyjne tego obiektu” - powiedział PAP dyrektor biura SKOZK Maciej Wilamowski.

 

Prace remontowe będą prowadzone także w najstarszym w kraju budynku związanym z polskim ruchem sportowym - w siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie renowacji poddana zostanie dekoracja sgraffitowa elewacji (31 tys. zł). Ponad 68,6 tys. zł zostanie przekazane na remont dachu w Domu Legionistów, zaprojektowanym przez wybitnego architekta dwudziestolecia międzywojennego Adolfa Szyszko-Bohusza.

Pieniądze, którymi w ramach Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dysponuje SKOZK, pochodzą z budżetu państwa i są przekazywane za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta. W zeszłym roku do każdej złotówki pochodzącej z funduszu właściciele obiektów dołożyli 1,63 zł z własnej kieszeni.

W 2015 r. SKOZK rozdysponował na odnowę zabytków w sumie 30 mln 67 tys. zł.

11,7 mln zł zostanie przeznaczone na prace konserwatorskie w obiektach użyteczności publicznej. Niemal tyle samo - 11,3 mln zł stanowić będą dotacje do konserwacji obiektów sakralnych. Prawie 5,8 mln zł zostanie przekazane na odnowę kamienic, a 1 mln 130 tys. na remonty nagrobków na krakowskich cmentarzach.

W 2014 i 2015 r. środki, którymi dysponuje SKOZK są niższe niż w latach poprzednich np. w 2013 r. było to 41 mln zł. „Powoduje to, że realizacja niektórych prac jest rozciągnięta w czasie, zamiast dwóch lat, trzeba trzech albo czterech. Widać też, że nasi beneficjenci coraz aktywniej szukają innych źródeł finansowania remontów i konserwacji" - mówił Wilamowski.

Podczas prac nad budżetem państwa na 2014 r. rozgorzała dyskusja o finansowaniu odnowy zabytków nie tylko w Krakowie, ale i w innych miastach Polski. Jak mówił w piątek przewodniczący SKOZK prof. Franciszek Ziejka powstał projekt ustawy o rewaloryzacji miast historycznych i pomników historii, ale nie trafił on jeszcze do Sejmu. "Na ratowanie zabytków w Polsce przeznaczanych jest ok. 1 mld zł rocznie. 30 mln zł, które my otrzymujemy z budżetu państwa, +wywołuje+ drugie 30 mln zł od właścicieli obiektów. Pieniędzy, które dostajemy, nie marnujemy, ale inwestujemy, żeby miasto było piękniejsze” – mówił prof. Ziejka.

Dodał, że obok ochrony zabytków przed skutkami smogu, bardzo ważna jest skuteczna walka z pseudografficiarzami, którzy niszczą elewacje wielu obiektów. „Wymagałoby to chyba regulacji ustawowej, żeby kary były dotkliwe, a osoby, które niszczą zabytki musiały za to słono zapłacić, a nie tylko kilkusetzłotową grzywnę” – mówił prof. Ziejka.

mly/PAP

fot. wikimedia.commons.com/CC BY-SA 2.0

Słowa kluczowe:

ołtarz

,

Wit Stwosz

,

remont

,

KRaków

,

bazylika

Warto poczytać

 1. parl-europ 29.03.2017

  Wystawa o Smoleńsku w PE

  "Mam nadzieję, że te krople będą drążyć także ich sumienie i będą pytać swoich przywódców, czy coś w tej sprawie wiedzą".

 2. szymnaowksidsaf 28.03.2017

  Koncerty w 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego

  80 lat temu zmarł wybitny kompozytor Karol Szymanowski. Z tej okazji w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbędzie się koncert monograficzny. Z kolei w środę, w Akademii Muzycznej w Katowicach, której patronuje ten artysta, zabrzmią jego znane dzieła.

 3. nagrodtt 27.03.2017

  Prezydent odznaczył aktorów Teatru Narodowego

  Za wybitne zasługi w upowszechnianiu i popularyzowaniu kultury polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany m.in. dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie Krzysztof Torończyk.

 4. Dalkowskaok 26.03.2017

  50 lat Kabaretu Pod Egidą (wywiad)

  - Kabaret Pod Egidą sobotnim koncertem w warszawskim centrum kultury "Dobre miejsce" uczcił 50-lecie swojej działalności.

 5. zabinsy-mater 24.03.2017

  Na ekrany kin wchodzi film "Azyl"

  Historia małżeństwa Żabińskich zainspirowała Hollywood.

 6. kaczmarksi 22.03.2017

  60 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski

  22 marca 1957 r. urodził się w Warszawie Jacek Kaczmarski, poeta i autor tekstów, pieśniarz, bard. Wykonawca "Murów", "Obławy", "Naszej klasy" i kilku setek innych ważnych dla kilku pokoleń Polaków piosenek.

 7. wawa-opera-stefff 21.03.2017

  Nadchodzą zmiany w Warszawskiej Operze Kameralnej

  W ciągu 12 miesięcy w Warszawskiej Operze Kameralnej wdrożony zostanie plan zmian, mający podnieść oglądalność spektakli - ogłosiła podczas wtorkowej konferencji prasowej p.o. dyrektora placówki Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

 8. smarz3 21.03.2017

  "Wołyń" nagrodzony Orłem 2017

  Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 odbyła się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook