Jedynie prawda jest ciekawa


Konserwacja ołtarza Wita Stwosza w tym roku

06.03.2015

Prace rozpoczną się dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.


W tym roku ma rozpocząć się konserwacja ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. To jedno z 205 zadań, które uzyskały wsparcie Społecznego Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. W sumie na prace w zabytkowych obiektach Komitet przekaże ponad 30 mln zł.

Co najmniej drugie 30 mln zł dołożą do remontów i konserwacji zabytków ich właściciele.

Wśród zadań dotowanych w tym roku znalazło się rozpoczęcie kompleksowej konserwacji ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. Na ten cel SKOZK przekaże 450 tys. zł, 50 tys. zł dołoży parafia. W najbliższym czasie ma być rozpisany trzyetapowy konkurs, w którym wyłoniony zostanie wykonawca, a prace ruszą najwcześniej jesienią.

"To zadanie na wiele lat. Musi być prowadzone tak, żeby w 2016 r., kiedy Kraków będzie gościć młodzież z całego świata, ołtarz nie był zdemontowany czy przesłonięty" - mówił podczas piątkowego posiedzenia plenarnego SKOZK jego wiceprzewodniczący prof. Bogusław Krasnowolski. Dodał, że prace musi prowadzić wybitny zespół specjalistów, odpowiadający randze tego dzieła.

Proboszcz parafii mariackiej ks. Dariusz Raś ma nadzieję, że do konkursu zgłoszą się firmy konserwatorskie z kraju i zza granicy. Komisja wyłoni najpierw te, które spełniają wymagania merytoryczne. W drugim etapie konkursu będą one mogły zaprezentować autorskie programy konserwatorskie, a w trzecim etapie o wyborze wykonawcy zdecyduje kryterium finansowe. "Zakończenie konkursu i rozpoczęcie prac konserwatorskich przewidujemy na trzeci kwartał 2015 r. W tym roku nie przewiduje się przysłonięcia ołtarza lub zamknięcia prezbiterium kościoła" - mówił PAP ks. Raś.

Parafia zabiegała także o milion złotych na ten cel z ministerstwa kultury, ale środków nie uzyskała i złożyła odwołanie.

W Katedrze na Wawelu zaplanowano w tym roku m.in. rozpoczęcie konserwacji Kaplicy Królowej Zofii z polichromiami Władysława Tetmajera (634 tys. zł), konserwację portalu głównego wejścia, a także prace we wnętrzu świątyni(ponad 1 mln zł dotacji). W Zamku Królewskim zakończyć powinien się remont Baszty Złodziejskiej i dwóch odcinków murów, prowadzona ma być ekspertyza konstrukcyjna stoków (w sumie ponad 1,1 mln zł dotacji).

57 tys. zł SKOZK dołożył do remontu wejścia głównego do Wieży Ratuszowej. Konserwacji mają zostać poddane cztery z 12 oryginalnych figury apostołów, które stały niegdyś na ogrodzeniu Kościoła św. Piotra i Pawła, a później zostały zastąpione replikami. "W tym roku konserwacji technicznej poddane będą cztery figury, a jedna konserwacji pełnej. Po obejrzeniu efektu będziemy bliżej wraz z władzami kościelnymi decyzji, czy na dawne miejsce mają wrócić oryginalne rzeźby czy traktować je jako element muzealny" – mówił prof. Krasnowolski.

W krypcie kościoła oo. Pijarów kontynuowane będą prace przy odsłanianiu polichromii (ok. 592 tys. zł dotacji). W Pałacu Biskupów Krakowskich konserwowane będą trzy kamienne portale (127,5 tys. zł)

Remontu doczeka się w tym roku także niszczejący od lat dom rodziny Kossaków – „Kossakówka”(157 tys. zł). „W poprzednich latach przeszkodą były sprawy własnościowe, w tym momencie jest jeden inwestor. Zagrożona jest konstrukcja tego budynku, pękają fundamenty i ściany, pierwszy etap prac będzie obejmował wzmocnienie konstrukcyjne tego obiektu” - powiedział PAP dyrektor biura SKOZK Maciej Wilamowski.

 

Prace remontowe będą prowadzone także w najstarszym w kraju budynku związanym z polskim ruchem sportowym - w siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie renowacji poddana zostanie dekoracja sgraffitowa elewacji (31 tys. zł). Ponad 68,6 tys. zł zostanie przekazane na remont dachu w Domu Legionistów, zaprojektowanym przez wybitnego architekta dwudziestolecia międzywojennego Adolfa Szyszko-Bohusza.

Pieniądze, którymi w ramach Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dysponuje SKOZK, pochodzą z budżetu państwa i są przekazywane za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta. W zeszłym roku do każdej złotówki pochodzącej z funduszu właściciele obiektów dołożyli 1,63 zł z własnej kieszeni.

W 2015 r. SKOZK rozdysponował na odnowę zabytków w sumie 30 mln 67 tys. zł.

11,7 mln zł zostanie przeznaczone na prace konserwatorskie w obiektach użyteczności publicznej. Niemal tyle samo - 11,3 mln zł stanowić będą dotacje do konserwacji obiektów sakralnych. Prawie 5,8 mln zł zostanie przekazane na odnowę kamienic, a 1 mln 130 tys. na remonty nagrobków na krakowskich cmentarzach.

W 2014 i 2015 r. środki, którymi dysponuje SKOZK są niższe niż w latach poprzednich np. w 2013 r. było to 41 mln zł. „Powoduje to, że realizacja niektórych prac jest rozciągnięta w czasie, zamiast dwóch lat, trzeba trzech albo czterech. Widać też, że nasi beneficjenci coraz aktywniej szukają innych źródeł finansowania remontów i konserwacji" - mówił Wilamowski.

Podczas prac nad budżetem państwa na 2014 r. rozgorzała dyskusja o finansowaniu odnowy zabytków nie tylko w Krakowie, ale i w innych miastach Polski. Jak mówił w piątek przewodniczący SKOZK prof. Franciszek Ziejka powstał projekt ustawy o rewaloryzacji miast historycznych i pomników historii, ale nie trafił on jeszcze do Sejmu. "Na ratowanie zabytków w Polsce przeznaczanych jest ok. 1 mld zł rocznie. 30 mln zł, które my otrzymujemy z budżetu państwa, +wywołuje+ drugie 30 mln zł od właścicieli obiektów. Pieniędzy, które dostajemy, nie marnujemy, ale inwestujemy, żeby miasto było piękniejsze” – mówił prof. Ziejka.

Dodał, że obok ochrony zabytków przed skutkami smogu, bardzo ważna jest skuteczna walka z pseudografficiarzami, którzy niszczą elewacje wielu obiektów. „Wymagałoby to chyba regulacji ustawowej, żeby kary były dotkliwe, a osoby, które niszczą zabytki musiały za to słono zapłacić, a nie tylko kilkusetzłotową grzywnę” – mówił prof. Ziejka.

mly/PAP

fot. wikimedia.commons.com/CC BY-SA 2.0

Warto poczytać

 1. Chelmowski 17.04.2018

  W swoim domu stworzył regionalne muzeum. Teraz jego dzieła niszczeją

  W tej niewielkiej kaszubskiej miejscowości trudno nie zauważyć przydrożnych kapliczek i drewnianych aniołów. Wyjątkowe muzeum stworzone przez jednego człowieka powstawało czterdzieści lat. Dziś potrzebuje pomocy, by jego dzieła przetrwały

 2. Forman140042018 14.04.2018

  Zmarł reżyser "Lotu nad kukułczym gniazdem". Miał 86 lat

  Nie żyje Milosz Forman, czeski reżyser o światowej sławie, twórca m.in. "Lotu nad kukułczym gniazdem" - powiadomiła w sobotę agencję CTK jego żona, Martina. Laureat Oskara zmarł nagle w piątek, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat

 3. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 4. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 5. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 6. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 7. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 8. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook