Jedynie prawda jest ciekawa


Konna defilada w Warszawie

05.09.2013

Piknik rodzinny na hipodromie i defilada konna ulicami Warszawy – to atrakcje przygotowane przez wojsko z okazji Święta Kawalerii Polskiej, którego obchody zaplanowano w sobotę i niedzielę w Warszawie.

- W imprezie weźmie udział ok. 150 jeźdźców i koni ze Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, oddziałów terenowych stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP oraz innych stowarzyszeń kawaleryjskich dziedziczących tradycje pułków - ułanów podolskich, krechowieckich, małopolskich i wileńskich, strzelców konnych oraz szwoleżerów rokitniańskich, mazowieckich i Józefa Piłsudskiego – powiedział kpt. Robert Powroźnik z Dowództwa Garnizonu Warszawa, które jest jednym z organizatorów obchodów.

W sobotnie popołudnie formacje kawaleryjskie przedefilują ulicami stolicy. Przemarsz rozpocznie się o godz. 16 przy ul. Kozielskiej na Woli, gdzie mieści się jedna z siedzib Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego - obecnie jedynej konnej formacji w polskich siłach zbrojnych. Następnie jeźdźcy pojawią się na ulicach: Tatarskiej, Powązkowskiej, Okopowej, Stawki, Bonifraterskiej, pl. Krasińskich, ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie, Pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskich, Agrykoli, ul. Szwoleżerów i na zakończą przy ul. 29 Listopada.

Ponadto w sobotę kawalerzyści złożą kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze oraz wezmą udział w apelu pamięci przed Pomnikiem Jazdy Polskiej na Polu Mokotowskim.

Na niedzielę organizatorzy przygotowali natomiast pokazy i festyn na hipodromie przy ul. Kozielskiej. W południe będzie można zobaczyć pokazy wyszkolenia Szwadronu Kawalerii WP, ujeżdżenia oraz woltyżerki, czyli gimnastyki i akrobacji na koniach. - Podczas efektownych pokazów nastąpi prezentacja sprzętu i uzbrojenia oraz sprawności fizycznej i wysokiego kunsztu ułanów wykonujących podstawowe elementy kawaleryjskiego rzemiosła oraz żołnierzy współczesnych jednostek wojskowych - powiedział kpt. Powroźnik.

Przez cały dzień w parku przy hipodromie na Kozielskiej będzie można wziąć udział w festynie rodzinnym. Na miejsce pokazów będzie można dojechać bezpłatnym autobusem z przystanku Metro Ratusz-Arsenał.

Święto kawalerii będzie obchodzone po raz trzeci. Organizatorami obchodów są Ministerstwo Obrony Narodowej, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Stowarzyszenie Pododdziałów Reprezentacyjnych WP, Stowarzyszenie "Klub Jeździecki Legia - Kozielska", Związek Stowarzyszeń "Federacja Kawalerii Ochotniczej", Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Święto Kawalerii Polskiej przypada 31 sierpnia, w rocznicę bitwy pod Komarowem z 1920 r., w której polscy żołnierze pokonali czterokrotnie silniejszą bolszewicką 1. Armię Konną Siemiona Budionnego.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot.brepr.wp.mil.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook