Jedynie prawda jest ciekawa


Konna defilada w Warszawie

05.09.2013

Piknik rodzinny na hipodromie i defilada konna ulicami Warszawy – to atrakcje przygotowane przez wojsko z okazji Święta Kawalerii Polskiej, którego obchody zaplanowano w sobotę i niedzielę w Warszawie.

- W imprezie weźmie udział ok. 150 jeźdźców i koni ze Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, oddziałów terenowych stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP oraz innych stowarzyszeń kawaleryjskich dziedziczących tradycje pułków - ułanów podolskich, krechowieckich, małopolskich i wileńskich, strzelców konnych oraz szwoleżerów rokitniańskich, mazowieckich i Józefa Piłsudskiego – powiedział kpt. Robert Powroźnik z Dowództwa Garnizonu Warszawa, które jest jednym z organizatorów obchodów.

W sobotnie popołudnie formacje kawaleryjskie przedefilują ulicami stolicy. Przemarsz rozpocznie się o godz. 16 przy ul. Kozielskiej na Woli, gdzie mieści się jedna z siedzib Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego - obecnie jedynej konnej formacji w polskich siłach zbrojnych. Następnie jeźdźcy pojawią się na ulicach: Tatarskiej, Powązkowskiej, Okopowej, Stawki, Bonifraterskiej, pl. Krasińskich, ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie, Pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskich, Agrykoli, ul. Szwoleżerów i na zakończą przy ul. 29 Listopada.

Ponadto w sobotę kawalerzyści złożą kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze oraz wezmą udział w apelu pamięci przed Pomnikiem Jazdy Polskiej na Polu Mokotowskim.

Na niedzielę organizatorzy przygotowali natomiast pokazy i festyn na hipodromie przy ul. Kozielskiej. W południe będzie można zobaczyć pokazy wyszkolenia Szwadronu Kawalerii WP, ujeżdżenia oraz woltyżerki, czyli gimnastyki i akrobacji na koniach. - Podczas efektownych pokazów nastąpi prezentacja sprzętu i uzbrojenia oraz sprawności fizycznej i wysokiego kunsztu ułanów wykonujących podstawowe elementy kawaleryjskiego rzemiosła oraz żołnierzy współczesnych jednostek wojskowych - powiedział kpt. Powroźnik.

Przez cały dzień w parku przy hipodromie na Kozielskiej będzie można wziąć udział w festynie rodzinnym. Na miejsce pokazów będzie można dojechać bezpłatnym autobusem z przystanku Metro Ratusz-Arsenał.

Święto kawalerii będzie obchodzone po raz trzeci. Organizatorami obchodów są Ministerstwo Obrony Narodowej, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Stowarzyszenie Pododdziałów Reprezentacyjnych WP, Stowarzyszenie "Klub Jeździecki Legia - Kozielska", Związek Stowarzyszeń "Federacja Kawalerii Ochotniczej", Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Święto Kawalerii Polskiej przypada 31 sierpnia, w rocznicę bitwy pod Komarowem z 1920 r., w której polscy żołnierze pokonali czterokrotnie silniejszą bolszewicką 1. Armię Konną Siemiona Budionnego.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot.brepr.wp.mil.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook