Jedynie prawda jest ciekawa


Konkursy na najpiękniejszą palmę

24.03.2013

Ponad 150 palm wzięło w niedzielę udział w 44. konkursie na najpiękniejszą palmę kurpiowską w Łysych (Mazowieckie), to o około sto palm mniej niż w 2012 r. Bardzo mało było też palm wysokich, z których przez lata słynął ten konkurs.

Pracująca w konkursowym jury dyrektorka Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel powiedziała PAP, że być może mniejsza liczba palm rywalizujących o miano najpiękniejszej palny kurpiowskiej ma związek z pogodą. Uroczystości Niedzieli Palmowej na Kurpiach odbyły się bowiem w zimowej aurze.

W 2012 roku o nagrody rywalizowali w Łysych twórcy 250 palm. Co roku Niedziela Palmowa to na Kurpiach jeden z najważniejszych elementów tradycji religijnej i kulturowej. Uroczystościom religijnym z procesją z palmami towarzyszy całodzienny festyn z kiermaszem i prezentacjami.

Wśród zgłoszonych na tegoroczny konkurs palm dominowały te o wysokości około półtora metra, część palm miała wysokość 4,5-5 metrów. Samsel poinformowała, że tylko dwie palmy miały około 6-7 metrów i były oparte o chór w starym, drewnianym kościele w Łysych. Z roku na rok takich palm jest coraz mniej. Pozostałe palmy były niesione w uroczystej procesji.

Palmy oceniano w trzech kategoriach: indywidualnej, zbiorowej, osobno oceniono prace uczniów szkół podstawowych. W tym roku w kategorii twórców indywidualnych nie po raz pierwszy triumfowała Halina Nosek ze wsi Lipniki. Pierwsze miejsce ex-equo zdobyła z córką Mariolą Kuśmierczyk z Ostrołęki. Dwa drugie miejsca przyznano Darii Zakrzewskiej z Łysych i Bożenie Kaczmarczyk ze wsi Zalas. Dwa trzecie miejsca przypadły Emilii Potaś ze Złotej Góry i Czesławie Kiernozek z Lipnik. To stałe grono laureatek.

Wśród prac zbiorowych pierwsze miejsce zdobyła palma wykonana przez uczniów szkoły podstawowej w Łysych, która pokonała m.in. palmy wykonane przez uczniów szkół podstawowych w Zalasie, Łączkach i Dębach. Za najpiękniejszą palmę wykonaną przez uczniów szkół ponadpodstawowych czy inne grupy zorganizowane wybrano palmy uczniów Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych oraz rady pedagogicznej przy Zespole Szkół w Lipnikach.

Pierwszy konkurs na palmę kurpiowską odbył się w Łysych w 1969 r. Kurpiowskie palmy są uwite wokół drewnianej tyczki z elementów zielonych - głównie sosnowego igliwia lub borowiny i bibułowych kwiatów. Mają też charakterystyczny ozdobny czub. Na dużych palmach może być po kilka tysięcy papierowych kwiatów, które twórczynie przygotowują w Wielkim Poście. Kwiaty słyną z precyzji i mistrzostwa wykonania, a ich twórczynie prześcigają się w wykonywanych wzorach.

Samsel podkreśliła, że ogólnie poziom ocenianych palm był bardzo wysoki. Do konkursu dopuszczono 150 palm, sześć odrzucono jako niespełniające kryteria. Powiedziała, że palmy prezentowane w konkursie to prawdziwe "dzieła sztuki", pięknie skomponowane, przemyślane w każdym calu, staranne, harmonijne. Dodała, że po wielu latach wciąż sprawdza się teza głoszona na początku XX wieku przez etnografa Adama Chętnika o tym, że kurpiowskie palmy odzwierciedlają również wrodzone zdolności artystyczne Kurpiów.

ll, PAP

[Fot. PAP/Michał Walczak]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook