Jedynie prawda jest ciekawa


Konkursy na najpiękniejszą palmę

24.03.2013

Ponad 150 palm wzięło w niedzielę udział w 44. konkursie na najpiękniejszą palmę kurpiowską w Łysych (Mazowieckie), to o około sto palm mniej niż w 2012 r. Bardzo mało było też palm wysokich, z których przez lata słynął ten konkurs.

Pracująca w konkursowym jury dyrektorka Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel powiedziała PAP, że być może mniejsza liczba palm rywalizujących o miano najpiękniejszej palny kurpiowskiej ma związek z pogodą. Uroczystości Niedzieli Palmowej na Kurpiach odbyły się bowiem w zimowej aurze.

W 2012 roku o nagrody rywalizowali w Łysych twórcy 250 palm. Co roku Niedziela Palmowa to na Kurpiach jeden z najważniejszych elementów tradycji religijnej i kulturowej. Uroczystościom religijnym z procesją z palmami towarzyszy całodzienny festyn z kiermaszem i prezentacjami.

Wśród zgłoszonych na tegoroczny konkurs palm dominowały te o wysokości około półtora metra, część palm miała wysokość 4,5-5 metrów. Samsel poinformowała, że tylko dwie palmy miały około 6-7 metrów i były oparte o chór w starym, drewnianym kościele w Łysych. Z roku na rok takich palm jest coraz mniej. Pozostałe palmy były niesione w uroczystej procesji.

Palmy oceniano w trzech kategoriach: indywidualnej, zbiorowej, osobno oceniono prace uczniów szkół podstawowych. W tym roku w kategorii twórców indywidualnych nie po raz pierwszy triumfowała Halina Nosek ze wsi Lipniki. Pierwsze miejsce ex-equo zdobyła z córką Mariolą Kuśmierczyk z Ostrołęki. Dwa drugie miejsca przyznano Darii Zakrzewskiej z Łysych i Bożenie Kaczmarczyk ze wsi Zalas. Dwa trzecie miejsca przypadły Emilii Potaś ze Złotej Góry i Czesławie Kiernozek z Lipnik. To stałe grono laureatek.

Wśród prac zbiorowych pierwsze miejsce zdobyła palma wykonana przez uczniów szkoły podstawowej w Łysych, która pokonała m.in. palmy wykonane przez uczniów szkół podstawowych w Zalasie, Łączkach i Dębach. Za najpiękniejszą palmę wykonaną przez uczniów szkół ponadpodstawowych czy inne grupy zorganizowane wybrano palmy uczniów Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych oraz rady pedagogicznej przy Zespole Szkół w Lipnikach.

Pierwszy konkurs na palmę kurpiowską odbył się w Łysych w 1969 r. Kurpiowskie palmy są uwite wokół drewnianej tyczki z elementów zielonych - głównie sosnowego igliwia lub borowiny i bibułowych kwiatów. Mają też charakterystyczny ozdobny czub. Na dużych palmach może być po kilka tysięcy papierowych kwiatów, które twórczynie przygotowują w Wielkim Poście. Kwiaty słyną z precyzji i mistrzostwa wykonania, a ich twórczynie prześcigają się w wykonywanych wzorach.

Samsel podkreśliła, że ogólnie poziom ocenianych palm był bardzo wysoki. Do konkursu dopuszczono 150 palm, sześć odrzucono jako niespełniające kryteria. Powiedziała, że palmy prezentowane w konkursie to prawdziwe "dzieła sztuki", pięknie skomponowane, przemyślane w każdym calu, staranne, harmonijne. Dodała, że po wielu latach wciąż sprawdza się teza głoszona na początku XX wieku przez etnografa Adama Chętnika o tym, że kurpiowskie palmy odzwierciedlają również wrodzone zdolności artystyczne Kurpiów.

ll, PAP

[Fot. PAP/Michał Walczak]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook