Jedynie prawda jest ciekawa


Konkurs Wieniawskiego rozstrzygnięty

23.10.2016

Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) została zwyciężczynią 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wyniki konkursu ogłoszono w sobotę w Poznaniu.

Konkurs rozpoczął się 8 października. Jury przewodniczył wybitny skrzypek Maxim Wengerov. Finałowe przesłuchania trwały od czwartku do soboty, uczestniczyło w nich siedmioro skrzypków, w tym Polka - Maria Włoszczowska, która zajęła szóste miejsce.

Nagrodą dla 20-letniej skrzypaczki jest złoty medal i 30 tys. euro.

"Jestem bardzo szczęśliwa, ale i zaskoczona wygraną, nie spodziewałem się jej. Gdy usłyszałam, że to ja wygrałam, nie miałam w sobie żadnych emocji. To były dwa tygodnie ciężkiej pracy, starałam się grać jak najlepiej" - powiedziała dziennikarzom Tchumburidze po ogłoszeniu wyników.

W finałowym, czwartym etapie Veriko Tchumburidze wykonywała II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego i I Koncert skrzypcowy a-moll op.77 Dymitra Szostakowicza. Jak przyznała dziennikarzom, kocha muzykę Szostakowicza, jego twórczość jest jej bardzo bliska. "On jest bardzo głęboki, żył w tak trudnych czasach, zrozumiałych także dla mnie, bo moi rodzice żyli w Związku Radzieckim. Kiedy gram jego muzykę przed publicznością, staram się przekazać jak najlepiej moje emocje - gram to, co czuję" - powiedziała.

Laureatami drugiej nagrody (po 20 tys. euro) zostali Bomsori Kim (Korea Południowa) i Seiji Okamoto (Japonia). Czwartą nagrodę (10 tys. euro) zdobył Luke Hsu (USA), piątą (10 tys. euro) - Richard Lin (Tajwan/USA). Na szóstym miejscu uplasowała się Maria Włoszczowska, siódme miejsce przypadło Ryosuke Suho(Japonia). Oboje zdobyli po 5 tys. euro.

W trwającym od 8 października w Poznaniu wydarzeniu brało udział 40 muzyków z całego świata, w tym dziesięcioro Polaków. W niedzielę odbędzie się Gala i Koncert Laureatów, dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Przewodniczący jury Maxim Vengerov podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że Konkurs Wieniawskiego był dla niego niezwykłym wydarzeniem.

"Poziom uczestników finałowego etapu był bardzo wysoki, każdy z nich miał w sobie coś specjalnego. Ale niektórzy mają ten niesamowity przekaz do publiczności - silniej niż inni potrafią przekazać to, co stworzył kompozytor. Muzycy powinni być perfekcyjnymi  +posłańcami+ od kompozytora do słuchaczy" - powiedział.

"W ostatecznym rozrachunku, w konkursie takim jak ten, najistotniejszy jest artysta, stojący przed publicznością, który dzieli się swoją pasją. Wszyscy oni (uczestnicy finału - PAP) są młodzi, rozwijają swoje talenty, wciąż zdobywają wiedzę. Jestem pewien, że znakomicie się rozwiną" - dodał.

Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) urodziła się w 1996 roku. Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat. Kształciła się w Państwowym Konserwatorium w Mersinie oraz pod kierunkiem Dory Schwarzberg w wiedeńskiej Hochschule fuer Musik jako stypendystka "Young Musicians on World Stages". Zdobyła pierwsze nagrody w Konkursie Skrzypcowym "Gulden Turali" (2004), Państwowym Konkursie w Gruzji (2006) oraz VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego (2012).

W 2013 r. otrzymała zaproszenie do udziału w kursie mistrzowskim organizowanym przez Akademię Seiji Ozawy oraz w Festiwalu Verbier w Szwajcarii, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Any Chumachenco. Występowała jako solistka z orkiestrami symfonicznymi w Eskisehirze, Stambule, Izmirze i Bursie, oraz z Brandenburską Orkiestrą Kameralną. Obecnie kontynuuje naukę w klasie Any Chumachenco w Musik Hochschule w Monachium. 

wkt/PAP

[fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook