Jedynie prawda jest ciekawa


Konkurs Wieniawskiego rozstrzygnięty

23.10.2016

Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) została zwyciężczynią 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wyniki konkursu ogłoszono w sobotę w Poznaniu.

Konkurs rozpoczął się 8 października. Jury przewodniczył wybitny skrzypek Maxim Wengerov. Finałowe przesłuchania trwały od czwartku do soboty, uczestniczyło w nich siedmioro skrzypków, w tym Polka - Maria Włoszczowska, która zajęła szóste miejsce.

Nagrodą dla 20-letniej skrzypaczki jest złoty medal i 30 tys. euro.

"Jestem bardzo szczęśliwa, ale i zaskoczona wygraną, nie spodziewałem się jej. Gdy usłyszałam, że to ja wygrałam, nie miałam w sobie żadnych emocji. To były dwa tygodnie ciężkiej pracy, starałam się grać jak najlepiej" - powiedziała dziennikarzom Tchumburidze po ogłoszeniu wyników.

W finałowym, czwartym etapie Veriko Tchumburidze wykonywała II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego i I Koncert skrzypcowy a-moll op.77 Dymitra Szostakowicza. Jak przyznała dziennikarzom, kocha muzykę Szostakowicza, jego twórczość jest jej bardzo bliska. "On jest bardzo głęboki, żył w tak trudnych czasach, zrozumiałych także dla mnie, bo moi rodzice żyli w Związku Radzieckim. Kiedy gram jego muzykę przed publicznością, staram się przekazać jak najlepiej moje emocje - gram to, co czuję" - powiedziała.

Laureatami drugiej nagrody (po 20 tys. euro) zostali Bomsori Kim (Korea Południowa) i Seiji Okamoto (Japonia). Czwartą nagrodę (10 tys. euro) zdobył Luke Hsu (USA), piątą (10 tys. euro) - Richard Lin (Tajwan/USA). Na szóstym miejscu uplasowała się Maria Włoszczowska, siódme miejsce przypadło Ryosuke Suho(Japonia). Oboje zdobyli po 5 tys. euro.

W trwającym od 8 października w Poznaniu wydarzeniu brało udział 40 muzyków z całego świata, w tym dziesięcioro Polaków. W niedzielę odbędzie się Gala i Koncert Laureatów, dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Przewodniczący jury Maxim Vengerov podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że Konkurs Wieniawskiego był dla niego niezwykłym wydarzeniem.

"Poziom uczestników finałowego etapu był bardzo wysoki, każdy z nich miał w sobie coś specjalnego. Ale niektórzy mają ten niesamowity przekaz do publiczności - silniej niż inni potrafią przekazać to, co stworzył kompozytor. Muzycy powinni być perfekcyjnymi  +posłańcami+ od kompozytora do słuchaczy" - powiedział.

"W ostatecznym rozrachunku, w konkursie takim jak ten, najistotniejszy jest artysta, stojący przed publicznością, który dzieli się swoją pasją. Wszyscy oni (uczestnicy finału - PAP) są młodzi, rozwijają swoje talenty, wciąż zdobywają wiedzę. Jestem pewien, że znakomicie się rozwiną" - dodał.

Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) urodziła się w 1996 roku. Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat. Kształciła się w Państwowym Konserwatorium w Mersinie oraz pod kierunkiem Dory Schwarzberg w wiedeńskiej Hochschule fuer Musik jako stypendystka "Young Musicians on World Stages". Zdobyła pierwsze nagrody w Konkursie Skrzypcowym "Gulden Turali" (2004), Państwowym Konkursie w Gruzji (2006) oraz VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego (2012).

W 2013 r. otrzymała zaproszenie do udziału w kursie mistrzowskim organizowanym przez Akademię Seiji Ozawy oraz w Festiwalu Verbier w Szwajcarii, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Any Chumachenco. Występowała jako solistka z orkiestrami symfonicznymi w Eskisehirze, Stambule, Izmirze i Bursie, oraz z Brandenburską Orkiestrą Kameralną. Obecnie kontynuuje naukę w klasie Any Chumachenco w Musik Hochschule w Monachium. 

wkt/PAP

[fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook