Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec zdjęć do „Kamieni na szaniec”

03.10.2013

Zakończyły się zdjęcia do ekranizacji książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Do kin obraz trafi w marcu. - Opowieść o młodych ludziach wiernych swoim ideałom - powiedział o filmie reżyser Robert Gliński.

Tadeusza Zawadzkiego "Zośkę" i Jana Bytnara "Rudego" zagrali Marcel Sabat i Tomasz Ziętek. W obsadzie znaleźli się też m.in.: Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Krzysztof Globisz i Andrzej Chyra. Autorem zdjęć, kręconych w Warszawie i okolicach oraz w Lublinie, jest Paweł Edelman.

Na konferencji prasowej w Warszawie, podsumowując prace zdjęciowe, twórcy opowiadali m.in. o strukturze filmu. Składają się na niego trzy części: do aresztowania "Rudego", odbijanie "Rudego" oraz po śmierci "Rudego" - tłumaczył Robert Gliński.

- Pierwsza część jest bardzo dynamiczna, energetyczna. Pokazuje, jak młodzi ludzie funkcjonują w czasie okupacji - opowiadał Gliński. - Staraliśmy się stworzyć ciekawe, fajne, bliskie nam portrety młodych ludzi, którzy mają ideały i potrafią o tych ideałach rozmawiać - podkreślił.

W części drugiej, nazwanej przez reżysera "westernową", bohater - "Zośka" - walczy samotnie o swój cel, stawiając czoło wielu przeciwnościom. - "Zośka" samotnie próbuje doprowadzić do tego, by odbić +Rudego+. Odbicie +Rudego+ to była oddolna inicjatywa grupy harcerzy i "Zośki"; wbrew bardzo wielkiemu oporowi przełożonych, udało się tę akcję przeprowadzić - mówił Gliński.

Jednocześnie w części drugiej prowadzony jest wątek związany z "Rudym" męczonym przez gestapo. Funkcjonariuszami gestapo, którzy urzędowali w Warszawie w gmachu w al. Szucha i brutalnie przesłuchiwali Bytnara, byli SS-Oberscharfuehrer Herbert Schultz i SS-Rottenfuehrer Ewald Lange.

Jak powiedział reżyser, filmowe sceny przedstawiające katowanie "Rudego" zrealizowane zostały w tym samym pomieszczeniu, w którym Bytnar naprawdę był katowany. Akcja pod Arsenałem nakręcona została natomiast w Lublinie.

Trzecia część filmu pokazuje depresję "Zośki" po stracie kolegów - Zawadzki próbuje poradzić sobie z piętnem śmierci, które go dotknęło. Film kończy się atakiem na strażnicę w Sieczychach; w akcji tej, przeprowadzonej w nocy z 20 na 21 sierpnia 1943 r., poległ "Zośka".

Główne role w filmie są dwie, "Rudego" i "Zośki". Zagrali je debiutanci, tegoroczni absolwenci aktorskich szkół. Tomasz Ziętek, który wcielił się w "Rudego", to absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Marcel Sabat, odtwórca roli "Zośki", ukończył łódzką filmówkę. Aleksy Dawidowski "Alek" jest wśród bohaterów filmu, ale jako jedna z postaci drugoplanowanych. Zagrał go Kamil Szeptycki. Reżyser tłumaczył, że podejmując się ekranizacji książki Kamińskiego, musiał okroić wątek "Alka", bo inaczej film rozrósłby się do trzech godzin i byłby za długi.

Matka Roberta Glińskiego należała do Szarych Szeregów i bohaterów "Kamieni na szaniec" znała osobiście. Opowiadała, że "Zośka" był poważny i trudnodostępny - wspominał reżyser. - "Rudy" to był "wariat". Ciągle rozrabiał, był pełen energii - opowiadał Gliński, powołując się na wspomnienia mamy.

O "Alku" na konferencji mówił aktor Kamil Szeptycki. - "Alek" miał w sobie bardzo dużo pozytywnej energii, czystej radości życia" - opowiadał odtwórca jego roli. Gliński dodał zaś: - "Alek" nie chciał zabijać. Miał bardzo duże opory moralne przed zabijaniem. W końcu to przełamał. I zginął. O tym też jest ten film - o śmierci, zabijaniu, o rozterkach moralnych harcerzy, związanych z tym, czy można zabijać".

Ważnymi postaciami w filmie są również dziewczyny, sympatie głównych bohaterów: przyjaciółka "Zośki" Hala Glińska oraz dziewczyna "Rudego" Monia.

Ostatni klaps na planie "Kamieni na szaniec" padł pod koniec września. Zdjęcia trwały od 6 sierpnia. Danuta Stenka i Artur Żmijewski zagrali rodziców "Rudego". Krzysztof Globisz wcielił się w ojca "Zośki". Andrzej Chyra wystąpił w roli majora AK. Scenariusz napisał Dominik W. Rettinger we współpracy z Wojciechem Pałysem.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook