Jedynie prawda jest ciekawa


Kończy się konserwacja obrazu Matejki

02.08.2012

Obraz zostanie zaprezentowany we wrześniu. Prace polegały m.in. na oczyszczeniu dzieła. Po konserwacji "Bitwa pod Grunwaldem" nie będzie wisiała na ścianie, lecz na specjalnej konstrukcji, która pozwoli na oddalenie obrazu o 70 cm od ściany.

Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator Muzeum Narodowego, powiedziała, że konserwatorzy kończą retusz warstwy malarskiej.

"Potrzebujemy na te prace około 10 dni, potem przez kolejne 2 tygodnie będą montowane elementy ramy. Zostały nam już naprawdę ostatnie czynności do wykonania" - poinformowała główna konserwator Muzeum Narodowego, w którym od czerwca 2010 roku obraz Jana Matejki jest poddawany konserwacji.  Uroczysta prezentacja "Bitwy pod Grunwaldem" planowana jest na wrzesień. Zdaniem Doroty Ignatowicz-Woźniakowskiej po konserwacji "obraz bardzo się zmienił, i to na korzyść".

"Dokonaliśmy przy obrazie bardzo wielu zabiegów, m.in. oczyściliśmy werniksy, usunęliśmy retusze. Jednak tym, co mi wydaje się szczególnie interesujące - i, jak sądzę, będzie to interesujące także dla oglądających obraz Matejki - wyretuszowaliśmy ten obraz w nietypowy sposób: zaznaczyliśmy kreską miejsca retuszu. Ci, którzy będą oglądać +Bitwę...+ z daleka nie zauważą tej kreski, jednak ci, którzy przyjrzą się bliżej, zobaczą te miejsca, które poddaliśmy retuszowi" – ujawniła Ignatowicz-Woźniakowska.

Zapewniła, że uważny widz dostrzeże m.in. miejsca, w których obraz załamał się, gdy w latach 40.  XX wieku był wykopywany z ziemi. Drewniany wał, na który był wtedy nawinięty, spróchniał, a jeden z pracowników wykopujących obraz potknął się i wpadł na wał, co spowodowało jego załamanie i tym samym - załamania na obrazie. Retusze te są widoczne w odległości około metra od dolnej krawędzi obrazu.

"Bitwa pod Grunwaldem" została już nabita na nowe, samonaprężające się krosno, które zapewnia dziełu równomierny naciąg.

Po konserwacji "Bitwa pod Grunwaldem" nie będzie wisiała na ścianie, lecz na specjalnej konstrukcji, która pozwoli na oddalenie obrazu o 70 cm od ściany. Dzięki temu konserwatorzy będą z łatwością mogli wchodzić za obraz i oczyszczać go z kurzu, a także kontrolować stan płótna.

"Absolutną światową nowością jest to, że zamontowany został specjalny mechanizm, dzięki któremu jedna osoba kręcąc korbką może +położyć+ obraz na ziemi. Ściąganie ogromnej +Bitwy...+ to był nie lada wyczyn, przecież obraz ma 42 m kw." - zaznaczyła Ignatowicz-Woźniakowska.

Główna konserwator Muzeum Narodowego powiedziała PAP, że na trwające od 2010 roku prace konserwatorskie wydano ok. 950 tys. zł, koszt nowej ramy to kolejne 70 tys. zł. Oprócz tego za 180 tys. zł zakupiono trzy mikroskopy potrzebne konserwatorom do pracy nad obrazem Matejki. Poza tym w czasie pracy wypożyczano niezbędne sprzęty, np. aparat rentgenowski został wypożyczony z Izraela.

Konserwację "Bitwy pod Grunwaldem" rozpoczęto w czerwcu 2010 roku. Ze względu na dużą  powierzchnię płótna - około 42 metrów kwadratowych - oraz stan jego zachowania prace cały czas prowadzone były w Muzeum Narodowym, w tzw. Sali Matejkowskiej, gdzie obraz był eksponowany.

Pierwotnie planowano, że prace konserwatorskie potrwają ok. 1,5 roku i obraz we wrześniu 2011 roku miał jechać do Berlina na wystawę "Polska-Niemcy. 1000 lat". Ze względu na zły stan płótna i trwające prace konserwatorskie obraz ten nie został tam zaprezentowany - do Berlina pojechała wyszywana haftem krzyżykowym jego kopia.

"Bitwa pod Grunwaldem" jest jednym z najbardziej znanych polskich obrazów. Namalowana została w technice olejnej na płótnie, jej wymiary to 426 cm na 987 cm. Obraz ukończony został przez Jana Matejkę w 1878 r. Prace nad nim trwały sześć lat. Przedstawia końcową fazę bitwy - odwrót wojsk krzyżackich i śmierć wielkiego mistrza zakonu Ulricha von Jungingena podczas ataku chorągwi krakowskiej. Matejko malując go korzystał z opisu bitwy Jana Długosza.

Pierwsze prace konserwatorskie "Bitwy pod Grunwaldem" przeprowadzono w latach dwudziestych XX wieku. Kolejne odbyły się w latach: 1946-49 - gdy konserwację przeprowadził światowej sławy konserwator dzieł sztuki, związany z Muzeum Narodowym w Warszawie prof. Bohdan Marconi; w 1974 r. - w związku z wyjazdem obrazu na wystawę malarstwa polskiego w Moskwie; oraz w 1999 r. – przed wypożyczeniem obrazu do Litewskiego Muzeum Narodowego w Wilnie, w związku z uroczystą oprawą wizyty prezydenta Polski.

sv, PAP

[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook