Jedynie prawda jest ciekawa

Koncerty w 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego

28.03.2017

80 lat temu - 29 marca 1937 r. - zmarł wybitny kompozytor Karol Szymanowski. Z tej okazji w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbędzie się koncert monograficzny. Z kolei w środę, w Akademii Muzycznej w Katowicach, której patronuje ten artysta, zabrzmią jego znane dzieła: I Koncert skrzypcowy, Etiuda b-moll oraz 6 pieśni kurpiowskich na chór.

Pierwsze dwa utwory wykona Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. K. Szymanowskiego pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. Zdaniem prof. Błaszczyka I Koncert skrzypcowy op. 35, który zyskał światowy rozgłos, to obok koncertu Henryka Wieniawskiego jeden z najważniejszych koncertów skrzypcowych autorstwa polskich twórców. 

"Wszyscy najwięksi, światowej sławy skrzypkowie wykonywali ten koncert, ponieważ uznali, że pod względem wirtuozowskim to jedna z najlepszych (tego typu) kompozycji" - powiedział PAP dyrygent. 

Partię solową w koncercie zagra Małgorzata Wasiucionek, która pracuje na katowickiej uczelni. Młodzi muzycy wykonają także Etiudę b-moll op. 4. 

"Utwór ten został skomponowany przez Szymanowskiego na fortepian, natomiast Grzegorz Fitelberg tak zauroczył się melodyką tej etiudy, że postanowił ją zinstrumentować, co zrobił w sposób mistrzowski. Etiuda zawsze kojarzy się z jakimś pokazem technicznym, a tutaj mamy lirykę i olbrzymią ekspresją, co tak ujęło Fitelberga" - zaznaczył maestro Błaszczyk. 

Z kolei 6 pieśni kurpiowskich na chór mieszany a cappella jest pokłosiem zainteresowania Szymanowskiego muzyką ludową regionu Kurpiowszczyzny. Poszczególne pieśni cyklu to m.in. "Hej, wółki moje", "A chtóz tam puka" i "Panie muzykancie". W środę wykona je Zespół Wokalny Contento Core pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej. Partie solowe zaśpiewają: sopranistka Dagmara Kołodziej oraz tenor Krzysztof Hrycyszyn. Środowy koncert w rocznicę śmierci patrona katowickiej akademii będzie jednocześnie zwieńczeniem tegorocznej, 20. edycji festiwalu "Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego". 

Podczas koncertu, który dziś odbędzie się w Pałacu Prezydenckim,  będzie można wysłuchać wybranych specjalnie na ten wieczór kompozycji Karola Szymanowskiego, reprezentujących różne okresy bogatej twórczości artysty – m.in. Trzech fragmentów z poematów Jana Kasprowicza op. 5, Tańca z baletu Harnasie oraz Dwóch mazurków op. 62. Przed zgromadzoną w Pałacu Prezydenckim publicznością wystąpi czworo wybitnych polskich artystów: Anna Radziejewska (mezzosopran), Janusz Wawrowski (skrzypce), Mariusz Rutkowski (fortepian) i Grzegorz Skrobiński (fortepian).

Karol Szymanowski (1882-1937) to kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski, określany jako ojciec polskiej muzyki XX w. Jest uznawany, obok Fryderyka Chopina, za najwybitniejszego polskiego kompozytora. Szymanowski skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych. 

Jego muzyka na stałe weszła do światowego repertuaru, jest wykonywana i nagrywana przez najlepszych światowych artystów. Szczególnie płodnym okresem w karierze kompozytora były lata 20. XX w. - napisał wtedy kilkanaście utworów m.in. cztery cykle pieśni, cykl miniatur fortepianowych i swoją najbardziej znaną operę "Król Roger" do libretta Jarosława Iwaszkiewicza. 

Wraz z trzema innymi polskimi kompozytorami - Ludomirem Różyckim, Apolinarym Szeluto i Grzegorzem Fitelbergiem - Szymanowski założył w Berlinie Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, nazwaną "Młodą Polską w muzyce". Szymanowski - oprócz zagranicznych podróży - często bywał też w Zakopanem, które stało się miejscem szczególnie mu bliskim pod koniec życia, gdy chorował na gruźlicę. 

Szymanowski wynajmował Willę "Atma", w której dziś mieści się jego muzeum. Pobyty w Zakopanem miały również wpływ na twórczość - artysta chętnie czerpał z motywów podhalańskich. Kompozytor zmarł 29 marca 1937 r. w Lozannie. Jest pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie. Jego serce spłonęło w 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego w kaplicy sióstr sercanek w kościele św. Krzyża. 

Twórczość i osobę kompozytora upowszechnia m.in. Towarzystwo Muzyczne jego imienia, które w tym roku obchodzi swe 40-lecie.

wkt/PAP/prezydent.pl

[fot. youtube.com]

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook