Jedynie prawda jest ciekawa


Koncert Wayne'a Shortera w Warszawie

15.07.2013

Jeden z najwybitniejszych jazzowych saksofonistów, Wayne Shorter wystąpi 18 lipca w warszawskiej Soho Factory w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Shorterowi towarzyszyć będą: basista John Patitucci, pianista Danilo Perez i perkusista Brian Blade.

Koncert Shortera będzie jednym z największych wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Saksofonista będzie świętował w Warszawie swoje 80. urodziny.

"Shorter jakby nie przejmował się swoim wiekiem. W muzyce wciąż jest nieustępliwym odkrywcą. Jego twórczość przekracza ramy gatunkowe, jednocześnie w jej sercu tkwi improwizatorski geniusz i element zaskoczenia" - mówił w rozmowie z dyrektor festiwalu Mariusz Adamiak. "Uznawany jest za jednego z najważniejszych i najbardziej twórczych instrumentalistów i kompozytorów w historii jazzu i muzyki współczesnej" - podkreślił.

Shorter (ur. 1933) jest współtwórcą sukcesów takich jazzowych artystów jak Miles Davis i Art Blakey, był założycielem grupy Weather Report i jednym z najwybitniejszych saksofonistów jazzowych. Krytyk Ben Ratliff z "New York Times" określił go mianem "prawdopodobnie największego żyjącego improwizatora". Shorter początkowo nawet nie myślał o graniu muzyki, zafascynowany sztukami plastycznymi, w szczególności rysunkiem i rzeźbą.

Gdy w wieku 15 lat usłyszał po raz pierwszy muzykę - prawdopodobnie najbardziej wpływowego saksofonisty jazzowego - Charliego Parkera, zafascynował się muzyką. Zaczął opuszczać lekcję, przesiadując w Adams Theater, gdzie oglądał koncerty Dizzy'ego Gillespiego i Woody'ego Hermana. Aby usprawiedliwić swoją wieczną nieobecność w szkole, przynosił nauczycielom zwolnienia, na których podrabiał podpis własnych rodziców. Za karę odesłano go do klasy muzycznej, gdzie poznał muzykę Igora Strawińskiego i peruwiańskiej śpiewaczki Ymy Sumac. Rozpoczął także naukę gry na klarnecie.

W 1959 r. Shorter dołączył do zespołu Jazz Messengers, dowodzonego przez perkusistę Arta Blakey'a. Pozostał w grupie przez pięć lat, przejmując ostatecznie rolę jej muzycznego dyrektora. W 1964 r. do młodego saksofonisty zadzwonił słynny trębacz Miles Davis, oferując mu miejsce w swoim nowym, powszechnie zwanym "drugim", kwintecie. Zespół tworzony był z młodych muzyków; poza Shorterem znaleźli się w nim także pianista Herbie Hancock, kontrabasista Ron Carter i, 17-letni, perkusista Tony Williams. Z zespołem Davisa saksofonista nagrał takie płyty jak "E.S.P." (1965), "Miles Smiles" (1966), "In a Silent Way" (1969) czy "Bitches Brew" (1970).

Herbie Hancock wspominał w książce Lena Lyonsa "Herbie Hancock: The Great Jazz Pianist", że kompozycje Shortera były "jedynymi, które Miles dopuszczał w niezmienionej formie". Pozostając członkiem grupy Davisa, Shorter nagrywał także m.in. z Lee Morganem, Freddiem Hubbardem, Donaldem Byrdem i Grachaem Moncurem III.

Jako lider zadebiutował w 1959 r., albumem "Introducing Wayne Shorter", jednak największe dzieła nagrał w latach 60. Wówczas zarejestrował dla wytwórni Blue Note takie albumy jak "Juju" (1964), "Speak No Evil" i "The All Seeing Eye" (obie 1965), na którym na flugenhornie zagrał brat saksofonisty, Alan.

W 1971 r. Shorter założył formację Weather Report, wykonującą muzykę fusion - połączenie jazzu z rockiem. W skład zespołu wchodzili także: klawiszowiec Joe Zawinul, basista Miroslav Vitous i perkusiści Alphonse Mouzon i Airto Moreira. W 1976 r. do zespołu dołączył basista Jaco Pastorious. Na przełomie lat 70. i 80. Shorter wszedł w skład grupy V.S.O.P., tworzonej przez byłych członków kwintetu Davisa: Hancocka, Williamsa i Cartera. Miejsce trębacza zajął Freddie Hubbard. Grupa wydała jeden album studyjny i cztery koncertowe. W kolejnych latach saksofonista wystąpił na nagraniach m.in. Joni Mitchell, grupy Steely Dan i The Rolling Stones.

Od 2000 r. Shorter prowadzi swój akustyczny kwartet, w skład którego wchodzi Patitucci, Perez i Blade. Z zespołem nagrał cztery płyty, ostatnia - "Without the Net" - trafiła do sklepów w lutym 2013 r. Album jest powrotem Shortera do wytwórni Blue Note, dla której nagrał wcześniej 11 krążków.

Muzyk występował kilkakrotnie w Polsce: w 2008 r. był gwiazdą festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa, odbywającym się w Bielsku-Białej, rok później zagrał na warszawskim Torwarze podczas koncertu "Tribute to Miles" oraz we Wrocławiu podczas festiwalu Jazztopad. Kwartet Shortera wystąpi na Jazztopadzie także w tym roku; koncert zaplanowano na 14 listopada.

Poza koncertem Wayne'a Shortera, festiwalowa publiczność będzie mogła posłuchać także koncertów polskich grup jazzowych. Zagrają Maciej Obara International Quartet oraz Piotr Wojtasik Quartet.

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook