Jedynie prawda jest ciekawa


Koncert utworów Chopina w Berlinie

18.06.2016

Koncert utworów Fryderyka Chopina, przygotowany przez miasto Wrocław z okazji 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, odbył się w sobotę w Izbie Deputowanych - parlamencie Berlina.

Koncertu w wykonaniu utytułowanego polskiego pianisty Janusza Olejniczaka wysłuchało około 200 gości z Polski i Niemiec. Olejniczak wykonał m.in. poloneza A-dur i walce E-dur oraz cis-moll. Koncert zakończył się owacją na stojąco.

Jak podkreślił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, koncert to prezent dla Berlina przygotowany przez Wrocław, który nosi w tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultur. "Jest kilka wątków dzisiejszego spotkania. Pierwszy dotyczy oczywiście jubileuszu 25-lecia podpisania traktatu o dobrosąsiedzkich stosunkach pomiędzy Polską i Niemcami (). Drugi dotyczy naszej wspólnej obecności w przestrzeni europejskiej, w zjednoczonej Europie, o którą tak jesteśmy zatroskani, z niepokojem
oczekując na wyniki brytyjskiego referendum. Chcę powiedzieć: niech Polska i Niemcy będą gwarantami trwałości europejskiego projektu" - mówił Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia podkreślił również, że każdego dnia uniwersum europejskich wartości powinno kształtować otwartości młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie. "W zrozumiałej dla wszystkich wspólnocie. Tak ja zrozumiała i ukochana jest muzyka Chopina. Przekraczając granice, pokazując nowe horyzonty" - mówił Dutkiewicz.

Z kolei prezydent Parlamentu Berlina Ralf Wieland, podkreślił, że podpisany 25 lat temu traktat był pokojowym aktem kończącym bolesne rozdziały z przeszłości dwóch narodów. "Dziś wszyscy możemy powiedzieć, że Polska i Niemcy stały się dobrymi sąsiadami. Staliśmy się przyjaciółmi w środku Europy. Wyrazem tego jest wzajemne zaufanie i wspólnie realizowane projekty" - mówił Wieland.

Polsko-niemiecki układu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy podpisano w Bonn 17 czerwca 1991 roku. Po ratyfikowaniu przez parlamenty obu państw traktat ten wraz układem granicznym wszedł w życie 16 stycznia 1992 roku.

 

wkt/PAP

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook