Jedynie prawda jest ciekawa


Koncert "Rasa. Pieśni antracytu" na finał Industriady

07.06.2016

Dwugodzinny koncert "Rasa. Pieśni antracytu" zakończy 11 czerwca Industriadę - święto Szlaku Zabytów Techniki Województwa Śląskiego. Ok. 100 artystów z różnych dziedzin muzycznych i sztuk wizualnych ma tam zaprezentować utwory łączące górników z różnych części świata Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza, promująca industrialne dziedzictwo regionu - wypełniona koncertami, wystawami, konkursami, prezentacjami czy warsztatami.

W tym roku wydarzenia siódmej już Industriady - pod hasłem "Przemysłowe legendy" - będą odbywały się 11 czerwca w 44 obiektach w 27 miastach regionu. Dzień wcześniej zaczyna się "Rozruch maszyn", czyli cykl wydarzeń w kilku miastach.

Oficjalnym finałem święta będzie natomiast multimedialny koncert "Rasa. Pieśni antracytu" na terenie Muzeum Śląskiego (w miejscu dawnej kopalni Katowice). Ma to być opowieść o sygnalizowanym niegdyś przez Gustawa Morcinka specyficznym duchu górnictwa i związanym z nim micie tworzącym ponadnarodową wspólnotę górników.

Jak wyjaśnił podczas konferencji zapowiadającej siódmą edycję Industriady pomysłodawca przedsięwzięcia, wicedyrektor Muzeum Śląskiego Adam Kowalski, projekt wziął się "z tęsknoty za spójnym śpiewaniem pieśni, w których jest zapisana pewna wizja świata - świata, w którym żyjemy, w którym budujemy naszą tożsamość, który językiem muzyki i towarzyszących jej słów pokazuje, jakie jest nasze miejsce, w tym całym układzie zdarzeń, systemie, który tworzy naszą kulturę".

Kowalski zaznaczył, że źródłem projektu jest też rodzaj "zazdrości wobec Irlandczyków, Szkotów, mieszkańców Wysp, Niemców, którzy potrafią jeszcze wspólnie śpiewać" i wyrażać w ten sposób pewną wspólnotowość. "Zaczęliśmy szukać muzyki, która naszym zdaniem ma taki potencjał, która jest nośnikiem wspólnych wartości dla całego regionu Górnego Śląska i tej wspólnoty przemysłowej regionu" - zaznaczył.

Swego rodzaju klamrę ideologiczną dla przedsięwzięcia jego twórcy zaczerpnęli od Gustawa Morcinka, który przed laty pisał o górnikach, jako o swego rodzaju odrębnym bractwie, plemieniu - z odrębną moralnością, konstrukcją psychologiczną, emocjami czy odwagą.

"My to rozszerzyliśmy na pojęcie rasy i wyszliśmy jakby dalej, poza granice Polski. Sięgnęliśmy do tej wspólnoty górniczej, jako do czegoś międzynarodowego, wychodzącego poza granice Polski czy Europy" - wskazał Kowalski.

Ponieważ w piosenkach tworzonych w Polsce w latach po 1945 r. mit górniczy został w pewien sposób zdeformowany, autorzy sięgnęli dawniej i szerzej. Starali się odnajdywać fragmenty owego rozproszonego górniczego mitu, gdzie istnieją jeszcze wspólnoty górników - doszukując się tych elementów, których nie udało się odnaleźć w piosenkach, jakie przetrwały na Śląsku.

Spektakl wykorzysta więc dawne górnicze piosenki zebrane m.in. przez Adolfa Dygacza, ale też np. amerykańskiego etnografa George'a Korsona (popularyzowane m.in. przez Johny'ego Casha czy Woody'ego Guthrie). Wiele z piosenek śpiewanych przez górników amerykańskich przyjechało tam wcześniej z Irlandii czy Szkocji.

Oprócz starych pieśni odtwarzających znikający obraz górniczego świata (utwory anglojęzyczne przetłumaczył prof. Zbigniew Kadłubek), podczas koncertu wykonywane będą m.in. fragmenty "Górnika polskiego" Jarosława J. Szczepańskiego czy "Listów z Rzymu" prof. Kadłubka.

Na scenie wystąpi zespół liczący ok. 75 muzyków, m.in. orkiestrę górniczą, chór gospel, kwartet smyczkowy, solistów. Warstwę wizualną przedstawienia wymyśliła projektantka Matylda Sałajewska, która przygotowała kostiumy, wideo oraz scenografię tworzoną m.in. przy wykorzystaniu 16,5 km rurek PCV.

Koncert "Rasa. Pieśni antracytu" potrwa blisko dwie godziny, złoży się na niego 14 utworów. Przedsięwzięcie jest koprodukcją Muzeum Śląskiego oraz Katowic Miasta Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.

 

wkt/PAP

 

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook