Jedynie prawda jest ciekawa


Koncert "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu"

25.04.2012

Koncert charytatywny pt. "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" odbędzie się 17 maja w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Wystąpią śpiewacy i muzycy Podhala, Spisza i Orawy. Pieniądze z biletów zostaną przeznaczone na edukację młodych Polaków ze Wschodu.

Premiera koncertu, określanego też mianem opery góralskiej, odbyła się w zeszłym roku w Zakopanem. Opowiada o związkach papieża z Tatrami i góralami. 

Jest to widowisko słowno-muzyczne w czterech osłonach. Pomysł przygotowania widowiska narodził się w związku z beatyfikacją Jana Pawła II. Inicjatorem był ks. dr hab. Władysław Zarębczan. 

W Warszawie spektakl odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej tylko raz. 

Dyrektor naczelny sceny, Waldemar Dąbrowski przypomniał na środowej konferencji prasowej w Warszawie, że właśnie w Teatrze Wielkim Jan Paweł II, w 1991 roku, przemawiał do ludzi kultury. "Dał nam wtedy poczucie sensu, wspólnoty, przekazując pewien rodzaj zobowiązania wobec nowej ówcześnie rzeczywistości demokratycznej, nowej - w sensie gospodarki rynkowej" - wspominał Dąbrowski.

"Cieszę się, że ten dar górali, o charakterze opery, będziemy mogli obejrzeć w Warszawie (...). To najpiękniejszy pomnik, jaki można wybudować Janowi Pawłowi II" - ocenił Dąbrowski.

Autorem libretta, napisanego gwarą podhalańską, jest poeta Franciszek Łojas-Kośla z Poronina, a reżyserem animator kultury regionalnej Józef Pitoń z Zakopanego.

W przygotowaniach (poszczególnych aktów) uczestniczyli również m.in.: Stanisława Trebunia-Staszel, Anna Szczęch, Janina Wacław, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie, Stanisław Łukaszczyk-Kołoc, Andrzej Stoch, Krzysztof Trebunia-Tutka, Stanisław Gąsienica-Wawrytko. Wyboru muzyki dokonali Józef Pitoń i Franciszek Łojas-Kośla oraz Andrzej Styrczula-Maśniak, Andrzej Karpiel-Replon, Tomasz Buńda, Jakub Rusiecki, Piotr Majerczyk, Adam Długopolski i Krzysztof Trebunia-Tutka. 

Wykonawcami są śpiewacy i muzycy z całego Podhala, ze Spisza i Orawy - w sumie ponad 120 osób.

PAP/red.
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook