Jedynie prawda jest ciekawa


Koncert i wystawa pamięci Władysława Trebuni-Tutki

01.10.2013

Cykl wydarzeń artystycznych "Nutko moja-Halny duje - Władek Tutka się dziwuje" poświęcony wybitnemu góralskiemu artyście - malarzowi i muzykowi zmarłemu przed rokiem Władysławowi Trebuni-Tutce odbędzie się w piątek i sobotę w zakopiańskim teatrze Witkacego.

W zamyśle organizatorów, wydarzenie ma prezentować wszechstronny dorobek artystyczny Władysława Trebuni-Tutki. Obok twórczości muzycznej odbędzie się wystawa prac, na której znajdą się obrazy olejne jego autorstwa, projekty witraży oraz multimedialna prezentacja "Władysław nieznany".

Wraz z zespołem Trebunie-Tutki, którego Władysław był filarem, wystąpią artyści teatru Witkacego, a także muzycy z którymi Trebunie-Tutki tworzyli projekty muzyczne: Twinkle Brothers, Włodzimierz Kiniorski i Kinior Future Sound, zespół Voo Voo oraz Krzysztof Ścierański, Michał Kulety i Wojciech Konikiewicz.

"Wydarzenie ma przypomnieć i wskrzesić atmosferę fascynacji góralszczyzną, która jeszcze w międzywojniu inspirowała środowiska awangardowe i artystyczne, zaś patron festiwalu Władysław Trebunia-Tutka - artysta malarz i najwybitniejszy góralski skrzypek czasów współczesnych, będzie wymownym symbolem powrotu dawnych idei" - powiedział lider zespołu Trebunie-Tutki Krzysztof Trebunia - Tutka. "Choć Władysława nie ma już z nami, jego duch pozostał w zespole i nadal nas inspiruje. Jest z nami w sztuce, którą nam przekazał" - dodał.

Widzowie będą mieli okazję wysłuchać utworów z płyt zespołu Trebunie-Tutki takich jak "Higher Heights", "Janosik w Sherwood", "Songs of Glory", "Etno techno", a także z płyty "Tischner" poświęconej księdzu" prof. Józefowi Tischnerowi oraz albumu "Podniesienie".

Inicjatorem wydarzenia jest dyrektor teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego" Andrzej Dziuk. Finansowego wsparcia udzielił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Zespół Trebunie-Tutki, znany jest z odważnych eksperymentów muzycznych. Zespół zasłynął podejmując współpracę z jamajskim zespołem The Twinkle Brothers. Wielokrotnie znajdował się w czołówce listy "muzyki świata" Europejskiej Unii Radiowej. Trebunie-Tutki zostali uhonorowani tytułem "Ambasador Polszczyzny" za "autentyzm gwary wykorzystywanej w twórczości zespołu". Władysław Trebunia-Tutka zmarł 3 grudnia 2012 r. w wieku 70. lat. Urodził się w 1942 roku w Poroninie. Od najmłodszych lat przejawiał wielki talent plastyczny i muzyczny. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Brał udział w około 35 wystawach zbiorowych i miał 25 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uprawiał projektowanie tkanin, malarstwo sztalugowe, witrażowe, malarstwo na szkle, kompozycje ścienne, pastel, olej, gwasz. Prace olejne i na szkle zakupiono do wielu kolekcji europejskich i amerykańskich, a malowidła i kompozycje ścienne Władysława Trebuni zdobią instytucje i domy prywatne. Artysta jest autorem m.in. oryginalnej polichromii w kościele parafialnym w Poroninie i witraży w kościele Salwatorianów w Zakopanem.

Władysław Trebunia-Tutka był jednym z najwybitniejszych góralskich "prymistów" (w muzyce góralskiej grający pierwsze skrzypce) i niekwestionowanym autorytetem dla wielu pokoleń górali w dziedzinie kultury tradycyjnej. Niemal do końca swojego życia koncertował z zespołem rodzinnym Trebunie Tutki, założonym i prowadzonym przez jego syna Krzysztofa.

Władysław Trebunia-Tutka był wielokrotnie odznaczany, m.in. medalem ministra kultury "Zasłużony dla Kultury Gloria Artis", Nagrodą im. Stanisława Witkiewicza oraz prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook