Jedynie prawda jest ciekawa


Koncert dla Niepodległej w Białej Podlaskiej

13.11.2012

Czym jest patriotyzm, na ile aktualne są dziś patriotyczne kazanie księdza Piotra Skargi, dlaczego tak ważna dla przyszłości jest pamięć o przeszłości? – odpowiedzi na te i inne pytania padły w minioną niedzielę w auli bialskiej AWF, w trakcie unikalnego, poruszającego koncertu Verba Sacra z udziałem wielkich polskich aktorów, Olgierda Łukaszewicza i Henryka Talara.

O takich wydarzeniach, jak koncert Verba Sacra,  zwykło się mówić, że dotykają czegoś, co jest tak bardzo ważne dla każdego człowieka, a co zarazem tak trudno wyrazić słowami - sfery z pogranicza duchowości, wiary, sztuki. Jedno nie ulega wątpliwości – uczestnicy niepowtarzalnego, wspaniałego koncertu w auli bialskiej AWF, który odbył się w minioną niedzielę dzięki Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”, na długo zachowają to wydarzenia w pamięci.  Clou tego unikalnego koncertu w reżyserii Przemysława Basińskiego, stanowiła recytacja kazań księdza Piotra Skargi do wspaniałej muzyki Włodzimierza Pawlika, w interpretacji znakomitych polskich aktorów, Olgierda Łukaszewicza i Henryka Talara. Zanim jednak zabrzmiały pierwsze dźwięki tego poruszającego quasi muzycznego wydarzenia,  czterystu widzów szczelnie wypełniających aulę bialskiej uczelni było świadkami dyskusji znanych i cenionych dziennikarzy, Michała i Jacka Karnowskich, o patriotyzmie. Twórcy tygodnika „Uważam Rze” oraz portalu wPolityce.pl, współpracujący z portalem Stefczyk.info, w niezwykle zajmujący sposób rozmawiali o aspektach patriotyzmu, m.in. o tym, dlaczego warto dbać o tożsamość narodową.

– Nie możemy zapomnieć o polskości, a Święto Niepodległości, to najlepsza okazja, by to sobie uświadomić. Polacy są narodem doświadczonym i mądrym, nasz rozwój powinien wyrastać z naszej historii, z której wbrew temu, co próbuje się nam wmawiać, mamy powody być dumni – mówił Michał Karnowski.

Powołując się na słowa Lecha Kaczyńskiego dziennikarze w przystępny sposób uzasadniali, dlaczego triada takich wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna - może być źródłem naszej inspiracji. Michał i Jacek Karnowscy logicznie przekonywali, iż Polska ma szansę dobić do europejskiej czołówki pod względem poziomu życia, zachowując przy tym w pełni tożsamość narodową, pod tym jednakże warunkiem, że sami się o to zatroszczymy.  - Nikt tego nie zrobi za nas – mówił Jacek Karnowski.

Bracia Karnowscy zwrócili uwagę, iż nie trzeba zbytniej wnikliwości, by zaobserwować tendencję do zakłamywania historii Polski i niszczenia wizerunku naszej Ojczyzny poprzez przedstawianie Polaków, jako narodu zbrodniarzy, a nie bohaterów i ofiar II Wojny Światowej. – A ten wizerunek Polski, jako narodu oprawców, nie ma przecież nic wspólnego z prawdą. Wiemy o tym my, ale nie wie tego wiele osób na całym świecie – podkreślił Michał Karnowski. Goście przypomnieli słowa poety Jarosława Marka Rymkiewicza – „Polskość daje szczęście”. - Nasza Ojczyzna,  mimo wszystkich wad, jakie w niej możemy dostrzec, daje szansę ludziom z pasją i wolą do ciężkiej pracy –podkreślili prelegenci odnosząc się do własnego przykładu. Wychowali się bowiem w małej wsi pod Olsztynem, w skromnej rodzinie, bez luksusów. Kluczem okazało się wychowanie. – Wpojono nam pewne wartości, które teraz my chcemy wpajać naszym dzieciom: Jesteś Polakiem, bądź z tego dumny, bo żyjesz we wspaniałym kraju, o wspaniałej historii  - zaznaczył Michał Karnowski.  Tę żywą i bardzo ciekawą dyskusję dziennikarzy zgromadzona publiczność podsumowała długą owacją. A tuż po jej zakończeniu odbył się piękny koncert. Recytujący kazania sejmowe księdza Piotra Skargi wielcy aktorzy, Olgierd Łukaszewicz i Henryk Talar, dostarczyli widzom wielu wzruszeń i głębokich przeżyć, które na długo pozostaną w pamięci mieszkańców południowego Podlasia.  

 

Henryk Talar: W Białej Podlaskiej wydarzyło się coś dobrego, powiedziałbym nawet, że szlachetnego. Za rzadko mamy do czynienia z wartościową literaturą i uważnym słuchaniem. Zbyt często powierzchowność bierze górę, rechot nas zaspokaja, a dusza piszczy. Przypomnienie ponadczasowych teksów księdza Piotra Skargi stwarza warunki do refleksji.  Widać było zasłuchanie u ludzi, a nie jest to łatwe zadanie, by za pomocą staropolskich tekstów dotrzeć do publiczności. Coś zaiskrzyło. Spotkaliśmy widownię, która zechciała nas wysłuchać. Dla takich momentów warto być aktorem.

Olgierd Łukaszewicz: Miałem już okazję pracować w teatrze ze staropolskimi tekstami. Te zdania naładowane są dźwiękiem, forma i gramatyką. Czerpię z tego przyjemność, rozsmakowuję się w takim języku. „Kazania sejmowe” ks. Skargi przepełnia patos odpowiedzialności za Ojczyznę, teksty są gęste intelektualnie. Często krótkie zdania niosą duże emocje. Słuchano nas z uwagą i przychylnością. Miałem wrażenie, że wszyscy znaleźli się tam świadomie. Byłem bardzo zaciekawiony improwizacjami muzycznymi Włodzimierza Pawlika. Muszę przyznać, że podczas jego gry na pianinie przechodziły mnie ciarki. Pawlik jest prawdziwym mistrzem.

Wojciech Sumliński

Ewelina Burda

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook