Jedynie prawda jest ciekawa

Koncert chopinowski w Szczecinie

27.02.2016

Koncert chopinowski orkiestry Baltic Neopolis Orchestra, z którą wystąpi francuski pianista Pierre-Laurent Boucharlat otworzy w najbliższą niedzielę w Szczecinie nowy cykl. Artyści orkiestry zagrają z muzykami rzadko występującymi jako soliści z orkiestrą.

Na pierwszym koncercie nowego cyklu nazwanego BNO+ wystąpi po raz pierwszy w Polsce Pierre-Laurent Boucharlat. Podczas występu publiczność usłyszy Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina i Symfonię na smyczki nr 1 C-dur, której autorem jest Felix Mendelssohn-Bartholdy. 

Boucharlat zagrał swój pierwszy koncert z orkiestrą w wieku 13 lat, a dwa lata później pierwszy recital solowy. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów. W 2000 r. jego koncertowe nagranie 24 etiud Chopina zostało bardzo ciepło przyjęte przez krytyków i fanów. Regularnie występuje, jako solista i członek orkiestry symfonicznej.

W ramach nowego cyklu koncertowego z muzykami Baltic Neopolis Orchestra jako soliści wystąpi także waltornista, perkusistka i bandeonista, czyli muzycy, którzy rzadko występują jako soliści z orkiestrą. 

- Pomysł na nowy cykl wziął się stąd, że tego rodzaju instrumenty solo to rzadkość - powiedziała PAP Marika Gołda z Baltic Neopolis Orchestra. - Do tej pory, ale w ramach innego cyklu - Wielcy Koncertmistrzowie, muzycy orkiestry grali głównie z solistami grającymi na skrzypcach, czy rzadziej altówkach - dodała Gołda.   

Na kolejnym koncercie w ramach nowego cyklu, w maju, wystąpi po raz pierwszy w Polsce waltornista Salvador Navarro. Studiował w Walencji, Madrycie, a także Salzburgu. Jako solista pracował z takimi dyrygentami, jak Frubeck de Burgos, Josep Pons, Gustavo Dudamel, czy Zubin Metha.

Z kolei we wrześniu w Szczecinie wystąpi urodzona w Niemczech w bułgarskiej rodzinie muzyków młoda utalentowana perkusistka Vivi Vassileva. Ostatnim koncertem cyklu będzie październikowy występ uznanego na świecie bandeonisty, kompozytora i aranżera Marcelo Nisinmana. 

Baltic Neopolis Orchestra jest smyczkową orkiestrą kameralną, która powstała w 2008 r. z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Od tego czasu orkiestra koncertowała dziesiątki razy, realizując zarówno własne cykle, jak i współuczestnicząc w innych przedsięwzięciach artystycznych. Nagrała do tej pory pięć płyt.

PAP

[FOTO: freeimages.com]

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook