Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Koniec komuny oczami filmowców

02.11.2011

W zamierzeniu organizatorów obecna edycja „Kogo kręci kino historyczne?” ma być konfrontacją różnych wizji końca komunizmu i ich znaczenia dla mieszkańców Słowacji, Węgier, Niemiec, Polski i innych krajów Europy Środkowej.

Jak podkreślają organizatorzy przeglądu : - warto pamiętać, że echa tamtych wydarzeń są do dziś obecne w polityce, gospodarce i życiu codziennym każdego mieszkańca nowej Europy. Dlatego można mieć nadzieję, że o rewolucji, którą przed ponad trzydziestu laty zapoczątkowała polska "Solidarność", kino nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.

Przegląd filmów odbędzie się w dniach 3–8 listopada 2011 r. w warszawskim kinie KULTURA. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Tegoroczny przegląd otworzy niemiecki film "Pod czerwoną Kakadu". Każdy z pokazów będzie okazją do porozmawiania z ciekawymi gośćmi. Będą to m.in. reżyser filmu "Kolorado Kid" - András B. Vágvölgyi (Węgry), dr Paweł Ukielski, reżyser Hristian Stefanov Nochev (Bułgaria), reżyser filmu "Życie agenta" - Gábor Zsigmond Papp (Węgry), red. Janusz Wróblewski.

Wydarzeniem towarzyszącym przeglądowi będzie debata panelowa pt. "Między sentymentem a potępieniem - obraz komunizmu w kinematografiach byłych demoludów" (8 listopada 2011 w kinie KULTURA o godz. 18:00), z udziałem znamienitych gości, m.in. prof. Tadeusza Lubelskiego, reżysera Gábora Zsigmonda Papp (Węgry), reżysera Hristiana Stefanova Nocheva (Bułgaria).

W każdym dniu zostaną wyświetlone dwa filmy. Początek pierwszego seansu o godz. 18:00, a drugiego o godz. 20:00. Więcej informacji na stronach Muzeum Historii Polski.

RoJf
fot. mat. prasowe

Warto poczytać

 1. MPWplakat 19.10.2016

  „Ciekawa czy wielka – o historii w filmie”

  Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na dyskusję o sposobach przedstawienia historii w filmach.

 2. jacekkk 18.10.2016

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka odsłonięto we wtorek w Poznaniu. Przedstawiony na ścianie Collegium Novum UAM poeta spogląda na przechodniów puszczając papierowy samolot z napisaną na nim zwrotką wiersza "A tak niewiele brakowało"

 3. w-ste 17.10.2016

  MSZ Ukrainy zablokowało pokaz "Wołynia"

  Pokaz miał odbyć się w stołecznym kinie "Kijów" z udziałem reżysera i zaproszonych przez Instytut Polski ukraińskich gości. Po projekcji zaplanowano dyskusję nad filmem.

 4. kong-st 16.10.2016

  Biskupi apelują o odbudowanie tożsamości europejskiej

  Tylko Europa mająca własną tożsamość będzie w stanie przyjąć imigrantów- podkreślono w czasie V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

 5. Foto-Muzeum-Historyczne-w-Sanoku-4 16.10.2016

  Częstochowa: Spektakl poświęcony twórczości Beksińskiego

  Inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego i osadzony w charakterystycznym klimacie jego obrazów i rysunków spektakl "Podróż do wnętrza - sen 061", w czwartek po raz pierwszy będzie można obejrzeć w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

 6. bromnowildestea 14.10.2016

  Wildstein obnaża wydumany protest artystów

  Bronisław Wildstein w rozmowie z magazynem „Plus Minus” pokazuje, że protest artystów był po prostu absurdalny.

 7. wieniawskisteff 13.10.2016

  Trwa Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego

  W pierwszym etapie brało udział dziesięcioro muzyków z Polski. Do drugiego etapu zakwalifikowała się szóstka z nich.

 8. plakatpileckiSI 11.10.2016

  Konkurs na plakat o Rotmistrzu - rozstrzygnięty

  Nagrody wręczane będą 19 listopada w Warszawie podczas uroczystej gali Projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook