Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego

17.06.2016

Pisarze, poeci, ilustratorzy, dziennikarze i aktorzy, a także wydawcy zagoszczą w sobotę w warszawskim Ogrodzie Krasińskich, gdzie odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego - literackiego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową.

Bohaterem specjalnym tegorocznych Imienin Jana Kochanowskiego będzie Krzysztof Kamil Baczyński, dlatego w programie znalazły się między innymi wystawa rękopisów i grafik poety, inspirowany nią pokaz sitodruku, rozmowa z biografem poety Wiesławem Budzyńskim oraz dyskusja o rozwoju projektowania i druku książek, nawiązująca do wydawniczych eksperymentów Baczyńskiego.    

Niemal całe życie poety związane było z Warszawą, dlatego Justyna Sobolewska porozmawia o stolicy z młodymi pisarzami (panel dyskusyjny z udziałem Wojciecha Engelkinga, Patrycji Pustkowiak i Marty Szarejko zatytułowany "Piękna i Bestia"), a szef kuchni Maciej Nowicki pokaże, jak gotowano w
przedwojennej Warszawie, żeby potem zaprosić wszystkich na imieninowy poczęstunek.

Jak co roku odbędzie się również mecz poetycki. Tym razem aktorzy będą rywalizowali, interpretując wiersze o miłości. Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 18, a wezmą w niej udział m.in. Iwona Bielska, Jolanta Fraszyńska, Edyta Jungowska, Bartek Kasprzykowski, Krzysztof Kowalewski, Antoni Królikowski, Rafał Mohr i Wiktor Zborowski.

Jak zawsze podczas imienin Jana Kochanowskiego odbywać się będą spotkania z pisarzami m.in. Martą Guzowską, Cezarym Harasimowiczem, Magdaleną Kicińską czy Pawłem Piotrem Reszką.

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci - przygotowano między innymi spektakl na podstawie książki Toona Tellegena "Urodziny prawie wszystkich" w reżyserii Tomasza Cyza, pokazy zapomnianych gier  podwórkowych i poetyckie warsztaty projektowania kartek imieninowych. Podczas Wielkiego Rysowania, które poprowadzi Daniel de Latour, do dzieci będą mogli dołączyć dorośli, żeby wspólnie spróbować swoich sił w roli ilustratorów.

O godzinie 20 rozpocznie się doroczna recytacja "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" w wykonaniu Iwony Bielskiej. Oprawę muzyczną recytacji opracowała Karolina "Resina" Rec, a potem zaplanowano imieninowy dancing, podczas którego grać będą Małgorzata Halber i Anna Chojnacka. Ponadto w programie imienin Jana Kochanowskiego jest kiermasz książek oraz plebiscyt, w którym wybierana będzie książka -bohaterka kolejnej edycji akcji Warszawa Czyta.

 

wkt/PAP

 

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook