Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego

17.06.2016

Pisarze, poeci, ilustratorzy, dziennikarze i aktorzy, a także wydawcy zagoszczą w sobotę w warszawskim Ogrodzie Krasińskich, gdzie odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego - literackiego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową.

Bohaterem specjalnym tegorocznych Imienin Jana Kochanowskiego będzie Krzysztof Kamil Baczyński, dlatego w programie znalazły się między innymi wystawa rękopisów i grafik poety, inspirowany nią pokaz sitodruku, rozmowa z biografem poety Wiesławem Budzyńskim oraz dyskusja o rozwoju projektowania i druku książek, nawiązująca do wydawniczych eksperymentów Baczyńskiego.    

Niemal całe życie poety związane było z Warszawą, dlatego Justyna Sobolewska porozmawia o stolicy z młodymi pisarzami (panel dyskusyjny z udziałem Wojciecha Engelkinga, Patrycji Pustkowiak i Marty Szarejko zatytułowany "Piękna i Bestia"), a szef kuchni Maciej Nowicki pokaże, jak gotowano w
przedwojennej Warszawie, żeby potem zaprosić wszystkich na imieninowy poczęstunek.

Jak co roku odbędzie się również mecz poetycki. Tym razem aktorzy będą rywalizowali, interpretując wiersze o miłości. Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 18, a wezmą w niej udział m.in. Iwona Bielska, Jolanta Fraszyńska, Edyta Jungowska, Bartek Kasprzykowski, Krzysztof Kowalewski, Antoni Królikowski, Rafał Mohr i Wiktor Zborowski.

Jak zawsze podczas imienin Jana Kochanowskiego odbywać się będą spotkania z pisarzami m.in. Martą Guzowską, Cezarym Harasimowiczem, Magdaleną Kicińską czy Pawłem Piotrem Reszką.

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci - przygotowano między innymi spektakl na podstawie książki Toona Tellegena "Urodziny prawie wszystkich" w reżyserii Tomasza Cyza, pokazy zapomnianych gier  podwórkowych i poetyckie warsztaty projektowania kartek imieninowych. Podczas Wielkiego Rysowania, które poprowadzi Daniel de Latour, do dzieci będą mogli dołączyć dorośli, żeby wspólnie spróbować swoich sił w roli ilustratorów.

O godzinie 20 rozpocznie się doroczna recytacja "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" w wykonaniu Iwony Bielskiej. Oprawę muzyczną recytacji opracowała Karolina "Resina" Rec, a potem zaplanowano imieninowy dancing, podczas którego grać będą Małgorzata Halber i Anna Chojnacka. Ponadto w programie imienin Jana Kochanowskiego jest kiermasz książek oraz plebiscyt, w którym wybierana będzie książka -bohaterka kolejnej edycji akcji Warszawa Czyta.

 

wkt/PAP

 

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook