Jedynie prawda jest ciekawa


Kielce: Festiwal Wolność i Pokój - Freedom and Peace

25.10.2013

Wieczór poświęcony wybitnej poetce romskiej, koncerty dedykowane ofiarom wojny domowej w Syrii oraz pamięci chrześcijan – ofiar przemocy z powodów religijnych, debata międzyreligijna – to najważniejsze wydarzenia Festiwalu, który zorganizowany będzie w dniach 8–13 listopada br. w Kielcach.

Organizatorem jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Festiwal Wolność i Pokój organizujemy po to, by radując się z odzyskania wolności, pamiętać o tych, którzy dziś doświadczają wojen i prześladowań. Nie ma, bowiem wolności bez solidarności z ofiarami wojen, uchodźcami, prześladowanymi – poinformował KAI Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. - Przesłanie misji patrona naszego stowarzyszenia – Jana Karskiego - jest ciągle aktualne, a postać polskiego Kuriera uosabia walkę o godność człowieka i jego prawo do życia – podkreślił organizator.

8 listopada (piątek) o godz. 17.00 w Muzeum Dialogu Kultur zorganizowany będzie wieczór poświęcony Papuszy (Bronisławie Wajs), wybitnej poetce romskiej, symbolowi wolności i ceny, jaką się za nią płaci. Udział w spotkaniu wezmą: Elżbieta Ficowska, Angelika Kuźniak – autorka książki „Papusza", Roman Kwiatkowski – prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce. Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Kołaczek – sekretarz redakcji kwartalnika „ Dialog-Pheniben". Uczniowie ze szkoły w Woli Jachowej recytować będą wiersze Papuszy.

9 listopada o godz. 16.00 w Pałacu Biskupów Krakowskich odbędzie się koncert dedykowany ofiarom wojny domowej w Syrii. Wystąpią: Chór Szir Awiw Gminy Żydowskiej w Warszawie, duet Sol et Luna z Warszawy i Chór Parafii Prawosławnej pw. św. Mikołaja w Kielcach z gościnnym udziałem Agnieszki Kowalczyk. Relację z obozu uchodźców syryjskich złoży Marta Titaniec – Caritas Polska, sekretarz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

W tym samym dniu o godz. 19.15 w klasztorze oo. kapucynów zaprezentowana zostanie projekcja filmu „Święty Franciszek i sułtan". Wprowadzenie do filmu wygłosi szajch Andrzej Ahmed Saramowicz, założyciel i nauczyciel Szkoły Nauk Sufich w Warszawie

10 listopada o godz. 16.30 w klasztorze oo. kapucynów zorganizowana zostanie debata pt. „Skąd w człowieku dobro?" Udział w niej zapowiedzieli: red. Jan Turnau („Gazeta Wyborcza"), o. Jacek Prusak SJ (Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego), rabin Stas Wojciechowicz (Gmina Żydowska w Warszawie), szajch Andrzej Ahmed Saramowicz (Szkoła Nauk Sufich) i Bogdan Białek (Stowarzyszenie im. Jana Karskiego).

Po debacie o godz. 18 w kościele odbędzie się koncert dedykowany pamięci chrześcijan – ofiar przemocy z powodów religijnych w wykonaniu Tytusa Wojnowicza (obój) z zespołem Collegium Musicum Sanctae Caeiliae. Patronatem objął go ks. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych.

11 listopada o godz. 15.00 na Wzgórzu Zamkowym będzie można obejrzeć wernisaż wystawy „Wolność i pokój". Zaprezentowane zostaną prace fotograficzne interpretujące pojęcia wolności i pokoju studentów Katedry Fotografii Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Kuratorami wystawy będą Dominique Roynette i Piotr Wójcik. Podczas wernisażu zagra trio jazzowe WHM.

Tego samego dnia o godz. 18.00 w Teatrze im. S. Żeromskiego zorganizowany będzie koncert główny „One World-One Voice/Jeden Świat – Jeden Głos Two-Headed Dragon” w wykonaniu Włodzimierza Kiniorskiego i Marii Pomianowskiej.

12 listopada o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja książki „Zapukali do drzwi…". Jest to zapis niezwykłych rozmów młodych ludzi – gimnazjalistów i licealistów z całej Polski – z osobami uhonorowanymi tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Odbędzie się ono z udziałem Sprawiedliwych: Anny Stupnickiej-Bando (prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata) i Tadeusza Stankiewicza oraz Dzieci Holocaustu - Joanny Sobolewskiej-Pyz (przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu" w Polsce) i Heleny Rembelskiej.

Następnego dnia o godz. 12.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w czasie spotkania z uczniami kieleckich liceów zaprezentowana będzie „Lekcja wolności: Edelman, Karski, Kuroń, Wałęsa”.

Organizatorem głównym Festiwalu Wolność i Pokój/Freedom and Peace jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach. Współorganizatorem: Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Polska Fundacja Sufich, Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu" w Polsce, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita. Partnerami: Muzeum Narodowe w Kielcach, Teatr S. Żeromskiego w Kielcach, Wzgórze Zamkowe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza, Parafia św. Franciszka w Kielcach. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: http:// www.jankarski.org.pl/aktualnoci/item/364-festiwal-wolnosc-i-pokoj

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,KAI

[fot. fanpage Festiwalu na facebook.com]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook