Jedynie prawda jest ciekawa


Kielce: Festiwal Wolność i Pokój - Freedom and Peace

25.10.2013

Wieczór poświęcony wybitnej poetce romskiej, koncerty dedykowane ofiarom wojny domowej w Syrii oraz pamięci chrześcijan – ofiar przemocy z powodów religijnych, debata międzyreligijna – to najważniejsze wydarzenia Festiwalu, który zorganizowany będzie w dniach 8–13 listopada br. w Kielcach.

Organizatorem jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Festiwal Wolność i Pokój organizujemy po to, by radując się z odzyskania wolności, pamiętać o tych, którzy dziś doświadczają wojen i prześladowań. Nie ma, bowiem wolności bez solidarności z ofiarami wojen, uchodźcami, prześladowanymi – poinformował KAI Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. - Przesłanie misji patrona naszego stowarzyszenia – Jana Karskiego - jest ciągle aktualne, a postać polskiego Kuriera uosabia walkę o godność człowieka i jego prawo do życia – podkreślił organizator.

8 listopada (piątek) o godz. 17.00 w Muzeum Dialogu Kultur zorganizowany będzie wieczór poświęcony Papuszy (Bronisławie Wajs), wybitnej poetce romskiej, symbolowi wolności i ceny, jaką się za nią płaci. Udział w spotkaniu wezmą: Elżbieta Ficowska, Angelika Kuźniak – autorka książki „Papusza", Roman Kwiatkowski – prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce. Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Kołaczek – sekretarz redakcji kwartalnika „ Dialog-Pheniben". Uczniowie ze szkoły w Woli Jachowej recytować będą wiersze Papuszy.

9 listopada o godz. 16.00 w Pałacu Biskupów Krakowskich odbędzie się koncert dedykowany ofiarom wojny domowej w Syrii. Wystąpią: Chór Szir Awiw Gminy Żydowskiej w Warszawie, duet Sol et Luna z Warszawy i Chór Parafii Prawosławnej pw. św. Mikołaja w Kielcach z gościnnym udziałem Agnieszki Kowalczyk. Relację z obozu uchodźców syryjskich złoży Marta Titaniec – Caritas Polska, sekretarz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

W tym samym dniu o godz. 19.15 w klasztorze oo. kapucynów zaprezentowana zostanie projekcja filmu „Święty Franciszek i sułtan". Wprowadzenie do filmu wygłosi szajch Andrzej Ahmed Saramowicz, założyciel i nauczyciel Szkoły Nauk Sufich w Warszawie

10 listopada o godz. 16.30 w klasztorze oo. kapucynów zorganizowana zostanie debata pt. „Skąd w człowieku dobro?" Udział w niej zapowiedzieli: red. Jan Turnau („Gazeta Wyborcza"), o. Jacek Prusak SJ (Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego), rabin Stas Wojciechowicz (Gmina Żydowska w Warszawie), szajch Andrzej Ahmed Saramowicz (Szkoła Nauk Sufich) i Bogdan Białek (Stowarzyszenie im. Jana Karskiego).

Po debacie o godz. 18 w kościele odbędzie się koncert dedykowany pamięci chrześcijan – ofiar przemocy z powodów religijnych w wykonaniu Tytusa Wojnowicza (obój) z zespołem Collegium Musicum Sanctae Caeiliae. Patronatem objął go ks. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych.

11 listopada o godz. 15.00 na Wzgórzu Zamkowym będzie można obejrzeć wernisaż wystawy „Wolność i pokój". Zaprezentowane zostaną prace fotograficzne interpretujące pojęcia wolności i pokoju studentów Katedry Fotografii Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Kuratorami wystawy będą Dominique Roynette i Piotr Wójcik. Podczas wernisażu zagra trio jazzowe WHM.

Tego samego dnia o godz. 18.00 w Teatrze im. S. Żeromskiego zorganizowany będzie koncert główny „One World-One Voice/Jeden Świat – Jeden Głos Two-Headed Dragon” w wykonaniu Włodzimierza Kiniorskiego i Marii Pomianowskiej.

12 listopada o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja książki „Zapukali do drzwi…". Jest to zapis niezwykłych rozmów młodych ludzi – gimnazjalistów i licealistów z całej Polski – z osobami uhonorowanymi tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Odbędzie się ono z udziałem Sprawiedliwych: Anny Stupnickiej-Bando (prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata) i Tadeusza Stankiewicza oraz Dzieci Holocaustu - Joanny Sobolewskiej-Pyz (przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu" w Polsce) i Heleny Rembelskiej.

Następnego dnia o godz. 12.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w czasie spotkania z uczniami kieleckich liceów zaprezentowana będzie „Lekcja wolności: Edelman, Karski, Kuroń, Wałęsa”.

Organizatorem głównym Festiwalu Wolność i Pokój/Freedom and Peace jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach. Współorganizatorem: Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Polska Fundacja Sufich, Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu" w Polsce, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita. Partnerami: Muzeum Narodowe w Kielcach, Teatr S. Żeromskiego w Kielcach, Wzgórze Zamkowe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza, Parafia św. Franciszka w Kielcach. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: http:// www.jankarski.org.pl/aktualnoci/item/364-festiwal-wolnosc-i-pokoj

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,KAI

[fot. fanpage Festiwalu na facebook.com]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook