Jedynie prawda jest ciekawa


Kazik dla "Sieci": Syn marnotrawny wrócił

17.06.2013

Widocznie było mi to potrzebne doświadczenie Hioba - mówi w rozmowie z Robertem Mazurkiem lider Kultu Kazik Staszewski. W tygodniku "Sieci" o muzyce, wnuczce, ale także o powrocie do wiary i Boga

Dlaczego odszedłeś?

Są rzeczy, doświadczenia, o których rozmawialiśmy, a których nie chcę opowiadać publicznie. Takie jak historia mojej teściowej, tylko o większym ciężarze gatunkowym.

Co się stało teściowej?

Mama Ani przez całe życie była niesłychanie aktywną kobietą, ciągle w ruchu, prowadzącą otwarty dom pełen gości, opiekującą się swoją matką. O jedno się w życiu modliła – by nigdy nie być niesprawną. I w dość młodym wieku dostała udaru, przestała mówić, jest niesamodzielna. Wtedy musisz zadać sobie pytanie: dlaczego?

I odchodzisz od religii. Teraz wracasz.

Z tego samego powodu.

Spadło na ciebie doświadczenie. Myślisz, że z wiarą będzie łatwiej je przejść?

Wiara jest potrzebna, masz jakieś oparcie, nie jesteś sam.

Przekonywałem cię, że to tak nie działa…

Mówisz to z perspektywy człowieka wierzącego, ale nie wiesz, jak to jest przeżywać takie rzeczy jako niewierzący. Pamiętam siebie z czasów, gdy byłem bliski wiary. Czułem się uskrzydlony, chciałem zaczepiać ludzi na ulicy, budzić ich z letargu!

„Bóg jedyny wie, że to wszystko nie było przypadkiem”. Naprawdę nie było?

Jeśli w wyniku tego nieszczęścia szukam Boga, to nie był to przypadek. Widocznie było mi to potrzebne doświadczenie Hioba

Które kończy się specyficznym happy endem.

No właśnie, mocno naciąganym: dzieci mu poumierały, ale za to ma nowe dzieci. Happy end to nie mieć jednych dzieci zamiast drugich, ale mieć wszystkie razem.

Mnie też to nie do końca przekonuje.

Czułem się trochę jak Hiob przed tym wszystkim, co go spotkało: piękna, szczęśliwa rodzina, wszyscy zdrowi, sukcesy artystyczne i w dodatku finansowe profity… Jak długo jeszcze to będzie trwało? To się musi omsknąć.

I się omsknęło. Co dalej?

Nie zbliżam się do żadnego konkretnego Kościoła, co nie oznacza, że w żadnym się nie odnajdę.

Świadkowie Jehowy?

Zamknięta historia sprzed lat, chodziłem na ich spotkania, ale nie przyjąłem chrztu.

A dziś?

Nie wiem. Widzę dobre owoce w różnych Kościołach, obracam się wewnątrz chrześcijaństwa. Z niego uciekłem i do niego chciałbym wrócić.

„Pójdę drogą przez ciebie wskazaną, bo twoje słowo jest prawdą” – tak jawnie ewangelizacyjnej piosenki nie słyszałem w radiu. Nawet Armia czy ostatni Muniek są bardziej zawoalowani.

To powstało w okresie moich wahań i poszukiwań, ale akurat ten tekst wziął się z przypadku. Na próbie zobaczyłem zdjęcie z pisma jednej ze wspólnot chrześcijańskich, które ktoś zostawił, z napisem „Twoje słowo jest prawdą”. I to do mnie przemówiło na tyle, że postanowiłem powiedzieć to wprost.

Wcześniej unikałeś jednoznaczności.

Była „Maria ma syna”…

Z tekstem: „Kiedy dorośnie, będzie tym, który odmieni nasze dni” i „Nadzieję ludziom da, panować będzie po wsze czas”.

To było jeszcze lajtowo. Teraz uznałem, że trzeba głośno się zadeklarować, bo głośne i jasne deklaracje do czegoś zobowiązują. No więc już się zobowiązałem.

I podpisałeś się pod tym zobowiązaniem: „Kazik Staszewski – skruszony chrześcijanin”?

Czy aż tak bardzo skruszony? Starałem się nawet bez wiary w Boga wieść życie porządnego człowieka.

„Syn marnotrawny, który wrócił”?

To już bliżej, zdecydowanie bliżej.

CAŁA ROZMOWA W TYGODNIKU "Sieci".

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook