Jedynie prawda jest ciekawa


Każdy może pomóc w odnalezieniu polskich dzieł sztuki

09.05.2016

"ArtSherlock" to unikatowa aplikacja, która rozpoznaje skradzione w Polsce dzieła sztuki.

ArtSherlock - to nazwa bezpłatnej aplikacji, która umożliwia identyfikację zrabowanych w Polsce podczas II wojny dzieł sztuki. Rozpoznanie dzieła możliwe jest w ciągu kilku sekund - za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu - poinformowali twórcy nowego narzędzia.

ArtSherlock jest autorskim projektem Fundacji Communi Hereditate, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, podczas której zaprezentowano aplikację, wziął udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Jak przypomniał minister, MKiDN prowadzi ogólnopolską bazę danych strat wojennych - obejmuje ona obecnie 63 tys. pozycji. "Dzisiaj prezentujemy nowe narzędzie do poszukiwania i odzyskiwania dzieł sztuki (...), które jest narzędziem szalenie współczesnym, dobrze korespondującym z przemianami stylu życia, z przemianami technologicznymi i kulturowymi na świecie" - podkreślił szef resortu

kultury.

Zaznaczył, że ArtSherlock to narzędzie ogólnodostępne i bezpłatne, wykorzystujące bazę danych MKiDN. "Mam nadzieję, że (...) aplikacja ArtSherlock, przyczyni się przede wszystkim do odzyskiwania kolejnych zaginionych dzieł, że będzie także edukować w tym zakresie, (…) rozpropaguje kulturę" - mówił minister.

"Chcielibyśmy także, żeby ta aplikacja była propagowana przez polskie placówki dyplomatyczne, żeby była popularna wśród Polonii" - powiedział prof. Gliński.

Resort kultury podkreśla, że ArtSherlock to "pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych".

Dzięki aplikacji możliwa jest automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego. Bezpłatną aplikację pobrać można na telefon ze strony artsherlock.pl. Aplikacja przygotowana została w polskiej i angielskiej wersji językowej. Jest dostępna dla systemów operacyjnych Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry.

"Polska nadal poszukuje blisko 63 tys. dzieł sztuki utraconych w wyniku II wojny światowej. Wciąż czekamy na powrót +Madonny+ Cranacha czy +Portretu młodzieńca+ Rafaela" - mówiła PAP w maju 2015 r. naczelnik Wydziału Strat Wojennych w MKiDN Elżbieta Rogowska.

Poszukiwanie i odzyskiwanie start wojennych nie ulega przedawnieniu. Nadal podejmowane jest nie tylko przez dyplomację, instytucje państwowe, ale także przez organy ścigania.Poszukiwanie zaginionych obiektów należy do obowiązków MKiDN, które regularnie monitoruje międzynarodowy rynek dzieł sztuki.

Bardzo często informacje o odnalezieniu straty wojennej pochodzą też od muzealników, konserwatorów, kolekcjonerów i pasjonatów, którzy, wykonując swoją pracę lub realizując pasję, natrafiają na poszukiwane zabytki.

Do MKiDN należy również prowadzenie postępowań restytucyjnych.

Dzięki staraniom MKiDN oraz dokumentacji zgromadzonej w resorcie do kraju powróciło kilkadziesiąt cennych obiektów, w tym: "Popiersie Diany" Antoine'a Hudona, obraz Francesco Guardiego "Schody pałacowe", "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego, obrazy Juliana Fałata "Przed Polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu", "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, "Czaty" Józefa Brandta.

Mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook