Jedynie prawda jest ciekawa


Każdy może pomóc w odnalezieniu polskich dzieł sztuki

09.05.2016

"ArtSherlock" to unikatowa aplikacja, która rozpoznaje skradzione w Polsce dzieła sztuki.

ArtSherlock - to nazwa bezpłatnej aplikacji, która umożliwia identyfikację zrabowanych w Polsce podczas II wojny dzieł sztuki. Rozpoznanie dzieła możliwe jest w ciągu kilku sekund - za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu - poinformowali twórcy nowego narzędzia.

ArtSherlock jest autorskim projektem Fundacji Communi Hereditate, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, podczas której zaprezentowano aplikację, wziął udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Jak przypomniał minister, MKiDN prowadzi ogólnopolską bazę danych strat wojennych - obejmuje ona obecnie 63 tys. pozycji. "Dzisiaj prezentujemy nowe narzędzie do poszukiwania i odzyskiwania dzieł sztuki (...), które jest narzędziem szalenie współczesnym, dobrze korespondującym z przemianami stylu życia, z przemianami technologicznymi i kulturowymi na świecie" - podkreślił szef resortu

kultury.

Zaznaczył, że ArtSherlock to narzędzie ogólnodostępne i bezpłatne, wykorzystujące bazę danych MKiDN. "Mam nadzieję, że (...) aplikacja ArtSherlock, przyczyni się przede wszystkim do odzyskiwania kolejnych zaginionych dzieł, że będzie także edukować w tym zakresie, (…) rozpropaguje kulturę" - mówił minister.

"Chcielibyśmy także, żeby ta aplikacja była propagowana przez polskie placówki dyplomatyczne, żeby była popularna wśród Polonii" - powiedział prof. Gliński.

Resort kultury podkreśla, że ArtSherlock to "pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych".

Dzięki aplikacji możliwa jest automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego. Bezpłatną aplikację pobrać można na telefon ze strony artsherlock.pl. Aplikacja przygotowana została w polskiej i angielskiej wersji językowej. Jest dostępna dla systemów operacyjnych Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry.

"Polska nadal poszukuje blisko 63 tys. dzieł sztuki utraconych w wyniku II wojny światowej. Wciąż czekamy na powrót +Madonny+ Cranacha czy +Portretu młodzieńca+ Rafaela" - mówiła PAP w maju 2015 r. naczelnik Wydziału Strat Wojennych w MKiDN Elżbieta Rogowska.

Poszukiwanie i odzyskiwanie start wojennych nie ulega przedawnieniu. Nadal podejmowane jest nie tylko przez dyplomację, instytucje państwowe, ale także przez organy ścigania.Poszukiwanie zaginionych obiektów należy do obowiązków MKiDN, które regularnie monitoruje międzynarodowy rynek dzieł sztuki.

Bardzo często informacje o odnalezieniu straty wojennej pochodzą też od muzealników, konserwatorów, kolekcjonerów i pasjonatów, którzy, wykonując swoją pracę lub realizując pasję, natrafiają na poszukiwane zabytki.

Do MKiDN należy również prowadzenie postępowań restytucyjnych.

Dzięki staraniom MKiDN oraz dokumentacji zgromadzonej w resorcie do kraju powróciło kilkadziesiąt cennych obiektów, w tym: "Popiersie Diany" Antoine'a Hudona, obraz Francesco Guardiego "Schody pałacowe", "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego, obrazy Juliana Fałata "Przed Polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu", "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, "Czaty" Józefa Brandta.

Mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook