Jedynie prawda jest ciekawa


Katowicka wystawa o bitwie z 1920r.

13.08.2012

Reprodukcje zdjęć, dokumentów oraz postaci najważniejszych dowódców i polityków można oglądać na otwartej w poniedziałek w Katowicach wystawie "Sąd Boży 1920. Wojna polsko-bolszewicka".

Ekspozycja składa się z 24 plansz, które ustawiono na ul. Mariackiej - jednym z najbardziej uczęszczanych deptaków Katowic. W ten sposób autorzy popularyzują polski wysiłek zbrojny w obronie niepodległości przed komunizmem.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

"Takiej wystawy wcześniej na Śląsku nie było. Po raz pierwszy udaje nam się zaprezentować nie tylko wydarzenie historyczne, decydujące o niepodległości państwa polskiego, ale wystawa ujęła to, co bardzo istotne z punktu widzenia samej idei ducha" - powiedział dyrektor oddziału IPN w Katowicach Andrzej Drogoń.

Zwrócił uwagę, że poza informacjami o samych bitwach wojny polsko-bolszewickiej na wystawie można dowiedzieć się o istocie zagrożenia ideologią sowiecką, nie tylko Polski, ale całej Europy. "Nie ma w tym ksenofobii czy polskiej megalomanii - ta bitwa (warszawska) była postrzegana jako niezwykle istotny czynnik pozwalający na odrzucenie jednego z najgroźniejszych systemów totalitarnych, czyli bolszewizmu" - podkreślił Drogoń.

Na planszach, za pomocą krótkich tekstów, reprodukcji zdjęć, rozkazów, ulotek, odezw, plakatów i map autorzy wystawy przedstawiają przyczyny wybuchu wojny, jej najważniejsze wydarzenia i bitwy oraz sylwetki dowódców i polityków. Można odnaleźć m.in. postaci Józefa Piłsudskiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, premiera Wincentego Witosa, a także bohaterów zapomnianych, jak kpt. Bolesław Zajączkowski poległy wraz z 330 podkomendnymi w bitwie pod Zadwórzem nazwanym polskimi Termopilami i ppłk Jan Kowalewski, który złamał sowieckie klucze szyfrowe. Na wystawie prezentowane są też sylwetki polskich sojuszników w wojnie z bolszewikami, m.in. atamana Symona Petlury.

Wystawa została przygotowana przez Oficynę Wydawniczą Volumen w porozumieniu z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jej autor, Adam Borowski, został w 2011 r. uhonorowany tytułem Kustosza Pamięci Narodowej przez IPN. W pracy nad scenariuszem wystawy wykorzystano m.in. zbiory Muzeum Wojska Polskiego oraz zdjęcia z archiwów rosyjskich.

Organizatorem prezentacji wystawy w Katowicach jest miejscowy oddział IPN we współpracy z Urzędem Miasta Katowice. W Katowicach wystawa ma być prezentowana do połowy września, później odwiedzi inne miasta.

ll, PAP

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook