Jedynie prawda jest ciekawa


Kaszubskie pieśni na CD

17.04.2016

Kilkanaście tradycyjnych pieśni śpiewanych na Kaszubach od wieków w czasie tzw. pustej nocy znalazło się na wydanej właśnie płycie. Słowa pieśni znane były m.in. z XIX-wiecznych śpiewników, melodie ustalono dzięki spotkaniom ze starszym pokoleniem Kaszubów.

Płyta nosi tytuł "Cierpiącym duszom. Pieśni pustej nocy" i została przygotowana dzięki staraniom Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jak przypomniał w rozmowie z PAP prezes organizacji Łukasz Grzędzicki, pusta noc to kaszubskie określenie na ostatnią noc przed pogrzebem zmarłej osoby. W ten wieczór w domu zmarłego gromadziła się przy jego ciele rodzina, przyjaciele i sąsiedzi, aby wspólnie - często do rana, odmawiać różaniec, modlić za duszę nieboszczyka i śpiewać tradycyjne pustnocne pieśni. 

Grzędzicki przypomniał też, że w XIX wieku biskupi pelplińscy wydali kilka śpiewników, a w każdym z nich znalazło się w sumie kilkaset pieśni religijnych, w tym pustonocnych, pochodzących głównie z okresu baroku, a cześć być może nawet ze średniowiecza. Wśród najważniejszych śpiewników znalazły się wydane w 1871 r. w Pelplinie, a opracowane przez ks. Józefa Mazurowskiego "Melodje do Zbioru pieśni nabożnych katolickich dla użytku kościelnego. Ułożone do grania na organach i śpiewania na cztery głosy" oraz (wydany w tym samym roku) "Zbiór pieśni nabożnych katolickich do użytku kościelnego i domowego" (tzw. śpiewnik pelpliński) pod redakcją ks. Szczepana Kellera. "Śpiewniki te nadal są wykorzystywane, choćby przez moich dziadków, ale w wielu z nich nie ma nut" - powiedział Grzędzicki dodając, że Zrzeszenie, w ramach projektu pn. "Pusta Noc na Kaszubach", postanowiło odtworzyć melodie, spisać je, a następnie wydać płytę z tak skompletowanymi pieśniami. Grzędzicki zaznaczył, że jeszcze 20 lat temu na Kaszubach zwyczaj pustej nocy był często kultywowany: bliscy modlili się przy ciele zmarłego. 

"Dziś jednak - wraz z odchodzeniem kolejnych pokoleń, zwyczaj ten powoli zamiera, postanowiliśmy więc utrwalić melodie, by tradycja ta - choćby w takiej formie przetrwała" - powiedział Grzędzicki. Dodał, że w ramach projektu ks. prof. Jan Perszon, który zajmuje się badaniem m.in. zwyczajów kaszubskich, przez cały 2015 rok jeździł po regionie i nagrywał lokalnych mieszkańców śpiewających pieśni pustonocne. "Zebrano dziewięć grup śpiewaków z różnych części Kaszub i nagrano 90 pieśni, których melodie spisał następnie w formie zapisu nutowego Sławomir Bronk" - podał Grzędzicki. Kilkanaście spośrod nagranych w terenie pieśni wydano na płycie. Utwory te wykonali, pod dyrekcją Sławomira Bronka: męski skład Chóru Kameralnego Discantus z Gowidlina oraz członkowie chóru mieszanego Schola Cantorum z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na CD znalazły się m.in. utwory "Już idę do grobu", "Zaczynam lament", "Potężny Boże na ziemi i niebie", "Na śmiertelnej mej pościeli", "Nie opuszczaj nas". "Odpocznij nasz bracie miły", "Opuszczam matkę, ojca mego" czy "Ach, mój smutku, ma żałości". Płytę można nabyć w sklepie internetowym prowadzonym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. 

CD towarzyszy też śpiewnik zawierający zapis słów i nut. Jak zapowiedział Grzędzicki, 22 i 23 kwietnia w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbędzie się konferencja pt. "Pomorze w szkole, szkoła na Pomorzu", w trakcie której dr Sławomir Bronk i ks. prof. Jan Perszon promować będą nowe wydawnictwo.

kk/PAP

[fot. Wikipedia/Stako/CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook