Jedynie prawda jest ciekawa


Kaszubskie pieśni na CD

17.04.2016

Kilkanaście tradycyjnych pieśni śpiewanych na Kaszubach od wieków w czasie tzw. pustej nocy znalazło się na wydanej właśnie płycie. Słowa pieśni znane były m.in. z XIX-wiecznych śpiewników, melodie ustalono dzięki spotkaniom ze starszym pokoleniem Kaszubów.

Płyta nosi tytuł "Cierpiącym duszom. Pieśni pustej nocy" i została przygotowana dzięki staraniom Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jak przypomniał w rozmowie z PAP prezes organizacji Łukasz Grzędzicki, pusta noc to kaszubskie określenie na ostatnią noc przed pogrzebem zmarłej osoby. W ten wieczór w domu zmarłego gromadziła się przy jego ciele rodzina, przyjaciele i sąsiedzi, aby wspólnie - często do rana, odmawiać różaniec, modlić za duszę nieboszczyka i śpiewać tradycyjne pustnocne pieśni. 

Grzędzicki przypomniał też, że w XIX wieku biskupi pelplińscy wydali kilka śpiewników, a w każdym z nich znalazło się w sumie kilkaset pieśni religijnych, w tym pustonocnych, pochodzących głównie z okresu baroku, a cześć być może nawet ze średniowiecza. Wśród najważniejszych śpiewników znalazły się wydane w 1871 r. w Pelplinie, a opracowane przez ks. Józefa Mazurowskiego "Melodje do Zbioru pieśni nabożnych katolickich dla użytku kościelnego. Ułożone do grania na organach i śpiewania na cztery głosy" oraz (wydany w tym samym roku) "Zbiór pieśni nabożnych katolickich do użytku kościelnego i domowego" (tzw. śpiewnik pelpliński) pod redakcją ks. Szczepana Kellera. "Śpiewniki te nadal są wykorzystywane, choćby przez moich dziadków, ale w wielu z nich nie ma nut" - powiedział Grzędzicki dodając, że Zrzeszenie, w ramach projektu pn. "Pusta Noc na Kaszubach", postanowiło odtworzyć melodie, spisać je, a następnie wydać płytę z tak skompletowanymi pieśniami. Grzędzicki zaznaczył, że jeszcze 20 lat temu na Kaszubach zwyczaj pustej nocy był często kultywowany: bliscy modlili się przy ciele zmarłego. 

"Dziś jednak - wraz z odchodzeniem kolejnych pokoleń, zwyczaj ten powoli zamiera, postanowiliśmy więc utrwalić melodie, by tradycja ta - choćby w takiej formie przetrwała" - powiedział Grzędzicki. Dodał, że w ramach projektu ks. prof. Jan Perszon, który zajmuje się badaniem m.in. zwyczajów kaszubskich, przez cały 2015 rok jeździł po regionie i nagrywał lokalnych mieszkańców śpiewających pieśni pustonocne. "Zebrano dziewięć grup śpiewaków z różnych części Kaszub i nagrano 90 pieśni, których melodie spisał następnie w formie zapisu nutowego Sławomir Bronk" - podał Grzędzicki. Kilkanaście spośrod nagranych w terenie pieśni wydano na płycie. Utwory te wykonali, pod dyrekcją Sławomira Bronka: męski skład Chóru Kameralnego Discantus z Gowidlina oraz członkowie chóru mieszanego Schola Cantorum z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na CD znalazły się m.in. utwory "Już idę do grobu", "Zaczynam lament", "Potężny Boże na ziemi i niebie", "Na śmiertelnej mej pościeli", "Nie opuszczaj nas". "Odpocznij nasz bracie miły", "Opuszczam matkę, ojca mego" czy "Ach, mój smutku, ma żałości". Płytę można nabyć w sklepie internetowym prowadzonym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. 

CD towarzyszy też śpiewnik zawierający zapis słów i nut. Jak zapowiedział Grzędzicki, 22 i 23 kwietnia w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbędzie się konferencja pt. "Pomorze w szkole, szkoła na Pomorzu", w trakcie której dr Sławomir Bronk i ks. prof. Jan Perszon promować będą nowe wydawnictwo.

kk/PAP

[fot. Wikipedia/Stako/CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook