Jedynie prawda jest ciekawa


Kasa Stefczyka wspiera „Wołyń”

28.10.2016

3 października miała miejsce uroczysta premiera filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Krytycy filmowi i dziennikarze, którzy mieli okazję oglądać film nie mają wątpliwości, że to wielkie dzieło i bardzo potrzebna produkcja.

- Wojciech Smarzowski stworzył, moim zdaniem, największy i najważniejszy polski film ostatniego ćwierćwiecza - pisał w swojej recenzji publicysta „wSieci”, ekspert od tematyki wschodniej Piotr Skwieciński.

Wtórował mu inny publicysta tygodnika Łukasz Warzecha:

- „Wołyń” jest tak wierny prawdzie, jak wierne prawdzie może być skończone i pełne dzieło dojrzałego twórcy. To prawdopodobnie najlepszy film w karierze tego reżysera i jeden z najlepszych filmów o historii, jakie kiedykolwiek w Polsce zrobiono.

Jednak żeby ta prawda mogła być pokazana na kinowych ekranach i mogła dotrzeć do tysięcy Polaków, potrzebne było wsparcie. Właśnie dlatego głównym mecenasem filmu została Kasa Stefczyka – instytucja, która nie raz udowadniała, że walka o polską pamięć, tradycję i tożsamość jest jednym z priorytetów jej działalności.

Co do słuszności samego wsparcia filmu od początku przekonany był prezes Kasy Stefczyka Andrzej Sosnowski.

- Jestem dumny, że mogę reprezentować Kasę Stefczyka - staramy się partycypować w ważnych wydarzeniach kulturalnych. Gdy zwrócił się do nas producent filmu „Wołyń”, to byliśmy przekonani, że temat jest tak istotny, że nie mogło zabraknąć naszego mecenatu przy tym filmie. Powstało dzieło wybitne, które w sposób godny wskrzesi pamięć o Polakach zabitych przez ukraińskich nacjonalistów. To krok milowy w przywracaniu pamięci – powiedział prezes po uroczystej premierze.

Kierując się w swoich działaniach dobrem Ojczyzny i patriotyzmem gospodarczym, Kasa Stefczyka od lat sponsoruje inicjatywy promujące polskość, pamięć i odpowiedzialność społeczną, także w kinematografii. Produkcje, które realizowane są przy wsparciu Kasy zdobywały ważne nagrody i były doceniane przez publiczność. Najlepszym przykładem jest tutaj demaskujący film Ryszarda Bugajskiego – „Układ zamknięty”, do dziś uważany za jeden z najodważniejszych filmów XXI wieku, który pokazał patologie młodej polskiej demokracji.

Kasa Stefczyka oraz Fundacja, która powstała dla wypełniania podjętej misji społecznej, nie tylko wspierają finansowo produkcje filmów, ale pomagają też w ich udostępnianiu publiczności organizując dla swoich członków specjalne pokazy filmowe.

- To film potrzebny - powinni go obejrzeć wszyscy, którzy pamiętają, ale i młodzi - by pamięć pozwalała w sposób właściwy ocenić współczesne relacje – powiedział prezes Kasy Stefczyka Andrzej Sosnowski.

[fot. Kasa Stefczyka]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook