Jedynie prawda jest ciekawa


Kasa Stefczyka wspiera „Wołyń”

28.10.2016

3 października miała miejsce uroczysta premiera filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Krytycy filmowi i dziennikarze, którzy mieli okazję oglądać film nie mają wątpliwości, że to wielkie dzieło i bardzo potrzebna produkcja.

- Wojciech Smarzowski stworzył, moim zdaniem, największy i najważniejszy polski film ostatniego ćwierćwiecza - pisał w swojej recenzji publicysta „wSieci”, ekspert od tematyki wschodniej Piotr Skwieciński.

Wtórował mu inny publicysta tygodnika Łukasz Warzecha:

- „Wołyń” jest tak wierny prawdzie, jak wierne prawdzie może być skończone i pełne dzieło dojrzałego twórcy. To prawdopodobnie najlepszy film w karierze tego reżysera i jeden z najlepszych filmów o historii, jakie kiedykolwiek w Polsce zrobiono.

Jednak żeby ta prawda mogła być pokazana na kinowych ekranach i mogła dotrzeć do tysięcy Polaków, potrzebne było wsparcie. Właśnie dlatego głównym mecenasem filmu została Kasa Stefczyka – instytucja, która nie raz udowadniała, że walka o polską pamięć, tradycję i tożsamość jest jednym z priorytetów jej działalności.

Co do słuszności samego wsparcia filmu od początku przekonany był prezes Kasy Stefczyka Andrzej Sosnowski.

- Jestem dumny, że mogę reprezentować Kasę Stefczyka - staramy się partycypować w ważnych wydarzeniach kulturalnych. Gdy zwrócił się do nas producent filmu „Wołyń”, to byliśmy przekonani, że temat jest tak istotny, że nie mogło zabraknąć naszego mecenatu przy tym filmie. Powstało dzieło wybitne, które w sposób godny wskrzesi pamięć o Polakach zabitych przez ukraińskich nacjonalistów. To krok milowy w przywracaniu pamięci – powiedział prezes po uroczystej premierze.

Kierując się w swoich działaniach dobrem Ojczyzny i patriotyzmem gospodarczym, Kasa Stefczyka od lat sponsoruje inicjatywy promujące polskość, pamięć i odpowiedzialność społeczną, także w kinematografii. Produkcje, które realizowane są przy wsparciu Kasy zdobywały ważne nagrody i były doceniane przez publiczność. Najlepszym przykładem jest tutaj demaskujący film Ryszarda Bugajskiego – „Układ zamknięty”, do dziś uważany za jeden z najodważniejszych filmów XXI wieku, który pokazał patologie młodej polskiej demokracji.

Kasa Stefczyka oraz Fundacja, która powstała dla wypełniania podjętej misji społecznej, nie tylko wspierają finansowo produkcje filmów, ale pomagają też w ich udostępnianiu publiczności organizując dla swoich członków specjalne pokazy filmowe.

- To film potrzebny - powinni go obejrzeć wszyscy, którzy pamiętają, ale i młodzi - by pamięć pozwalała w sposób właściwy ocenić współczesne relacje – powiedział prezes Kasy Stefczyka Andrzej Sosnowski.

[fot. Kasa Stefczyka]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook